şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sıklıkla stock fotoğraf satılan ve alınan sistemler üzerinde, en az 1 adet tanınabilir insan olduğunda, görselin telifini satabilmek için sunulması gereken en elzem belgedir.

    model release olarak literatürde yer almaktadır. fotoğrafta tanınabilir haldeki şahsın(modelin), fotoğrafçıya, sözleşme kuralları dahilinde “görselimi kullanabilirsin” şeklinde izin vermesidir özetle.

    getty images , istockphoto, shutter stock, 500px ve benzeri görsel telifi satan içerik siteleri, satıcıdan bu izin belgesi olmadan modelli fotoğraf kabul etmemektedir. yani sokakta çektiğiniz önde duran sümüklü çocuk ve arkada alan derinliğinde flu kalmış yaşlı dede görselleriniz malesef bu belge olmadan satılamamaktadır.

    ancak 2014 yılında çıkan yeni bir kuralla 3 kişi ve daha fazla insan bulunan kalabalık alanlarda, eğer bu kalabalıkta en az biri ön plana çıkmadığı sürece model izni almadan fotoğraflarınızın telifini satabilirsiniz. örneğin, rush hours denen yoğun saatlerde çekilmiş kalabalık görsellerini tek tek insanlardan model izni almadan kullanmanız mümkün. tabi burada görseli gönderdiğiniz aracı kurumun denetleyicilerinin de insiyatifi fazlasıyla devrede. bir bakıyorsun kabul etmişler, bir bakıyorsun model izni olmadan almam demişler.