şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geçenlerde the other side of the wind'in ardından, belgeseli they'll love me when i'm dead 'i izlerken çok kısa değinilen bir film olduğu için dikkatimi çekti model shop.
  güya 60'ların 70'lerin bu tarz filmlerinin önde gelenlerini izlemiş biri sanıyordum kendimi. nasıl da atlamışım bunu! beklediğimden başarılı buldum.

  jacques demy'nin yapımcı, yönetmen ve senarist olarak bu filmi yarattığını söyleyebilirim. bir fransız olarak abd'de iyi iş çıkarmış.

  --- spoiler ---
  george, 26 yaşında bunalımda ve boşlukta olan, arayış içinde bir mimardır. birlikte yaşadığı sevgilisi evlenmek ve çocuk yapmak istemekte, george ise sorumluluk almak istememektedir. bir şekilde sevgilisinden ayrılır (aslında bu ayrılış uzun sürüyor filmin sonuna dek parçalı bulutlu bir hava hakim).

  george'un okuldan ve civardan arkadaşları vardır etrafında. bu arada george sürekli parasızlık çekmektedir. ironik bir şekilde evinin önünde bir petrol çıkarma/pompalama makinesi çalışıp durmaktadır. gerçek bir müzik grubu olan spirit grubu da george'un arkadaşlarındandır. filmin klasik müzik dışındaki müzikleri de spirit tarafından icra edilmekte zaten.

  george'un otomobili, taksitini ödeyemediği için çekilecektir. görevliden bir müddet ister george parayı ödemek için, bu, arkadaşının birinden para bulduğu halde film boyu ödeyemediği bir paradır george'un daha doğrusu ödemek istemediği.

  etrafta dolanırken (film los angeles'da geçmekte) bir oto galerisindeki arkadaşına gider; borcu olduğu halde yeni borç isteyecektir... bir beyazlı kadın görür üstü açık beyaz otomobiliyle gelen. sigarasını yakar ve hepsi bu kadın gitmiştir. george'un aklı ise bu gizemli kadında kalır...

  film boyu inceden inceye bir vietnam savaşı aleyhtarı hava vardır. kah radyo'dan duyulur savaş haberleri, paris'te toplanan barış görüşmecilerinin haberleri, kah bir yerden çıkar vietnam savaşı ile ilgili olumsuz söylemler, düşünceler, diyaloglar.

  george, kadını izler; kaldığı yeri öğrenir. sonra kendisini yeniden görür. kadın, iş adı ile lola, gerçek adı ile cecile'dir; bu karakteri anouk aimée oynar.

  olaylar gelişir; george para istemek için telefonla konuştuğu bir başka şehirdeki ailesinden askere çağrıldığını ve pazartesi günü birliğine teslim olması gerektiğini öğrenir. savaşa gidip ölmek istemediğini söylediği halde, ikinci dünya savaşı gazisi olan babası george'u korkaklıkla suçlar.

  lola, bir "model shop" işinde çalışır. burası mankenlerin müşterilere erotik pozlar verdikleri ve müşterilerin de diledikleri gibi fotoğraf çektikleri bir yerdir.

  george ve lola, george'un ısrarlarıyla samimileşirler; lola, fransa'dan abd'ye kocası ve çocuğuyla gelmiştir; yetişkin bir oğlu vardır. anlayacağınız lola george'dan büyüktür yaşça...

  lola, kocasından boşanmış, oğlunu da fransa'ya geri yollamıştır. kendi de fransa'ya uçak bileti için model shop'ta çalışmaktadır.

  george ile lola birlikte olurlar tek geceliğine. ertesi gün lola fransa'ya döner. george ise anlaşılan kös kös vietnam'a gidecektir...
  --- spoiler ---

  dönemin ruhunu ve george karakterini çok başarılı vermiş film. belki ufak bir eleştiri olarak, diyalogları biraz tiyatrovari bulduğumu belirtebilirim. şu anki imdb puanı olan 6.6'dan kesinlikle fazlasını verebilirim filme de, kaç puan verdiğim bende kalsın!

  imdb: model shop (1969) / jacques demy*