şükela:  tümü | bugün
 • orijinaliyle orantili boyutlara sahip ucaklardir.
  uzaktan kumandali olabilecekleri gibi elle atilan ve suzulen tipte de olabilirler..
  (bkz: bulbul)
 • model uçakçılar; pazarcılar, imalatçılar, akrobatlar ve jetgiller olmak üzere dört sınıftır.

  pazarcılar : bunlar model uçaklarını yapmayı sevmezler. neyi severler peki derseniz, pazar günleri hazır model uçaklarını geniş arazilerde uçurmayı severler.

  jetgiller: bunlar motor hastasıdır. en hızlı en aerodinamik uçaklar bunlardadır. bazen sadece uzaktan kumandan ile eve geri dönerler.

  imalatçılar : uçaklar hakkında derya deniz bilgiye sahiptirler, evlerinde bir sürü model uçakları vardır, açık havayı sevmezler, model yapıp dururlar.

  akrobatlar : ellerindeki uzaktan kumandan ile model uçağa akrobatik hareket yaptırmayı sevenler grubudur. en çok paraya ihtiyacı olan gruptur. çünkü birkaç akrobatik hareketten sonra motor bazen uçağı kaldıramaz, akabinde zemine çakılır.
 • dergiler vs icin foto modellik yapan ucak
 • nato zirvesi guvenlik onlemleri kapsaminda kluplerine uye olanlarin cetelesinin cikarildigi, profosyonel seviyede kullananlarin kayitlarinin tutuldugu, satislarinin takip edildigi ucaklar.
  (bkz: aman ha sakata gelmeyin)
 • ucmak eylemini yerine getirebilmesi icin yapilmis modellerin genel adi.

  bu modellerin illa ucaga benzemesi gerekmez, hatta ucaga benzeyenleri (gerceginden olceklenmis olanlar ornegin) cok daha zor ucarlar.
  model ucaklar kabaca (iticilerine gore) asagidaki sekilde gruplandirilirlar;

  serbest ucus, itkisiz (free flight):
  uzerlerinde herhangi bir itici guc unitesi bulundurmayan ucuculardir. modelleri elle atilmak sureti ile veya vinc yardimi ile firlatilarak ucurulurlar. bu ise merakli ve baslamak isteyen her turk genci mutlaka serbest ucus modelleri ile baslamalidir. aerodinamigi boyle ogrenir (bkz: aerodinamik).

  lastik motorlu (rubber band powered)
  itici gucu uzerindeki lastikten alan ucuculardir. simdi, lastigi kendinize gore saat yonunde takribi olarak 100 tur (lastik iyi ise 500 tur bile olur) kurarsiniz, pervaneyi serbest birakip ucucuyu elinizden firlatirsiniz, model ucar (sansliysaniz).

  icten yanmali (gas powered)
  uzerinde icten yanmali motor bulunan ucuculardir. en sevdigim ucucular bu gruba girer. bujiyi isitirsiniz, pervaneye saat yonunun tersine dogru donecek sekilde ilk hareketi verirsiniz ve pirrrrr. ucurmasi cok guctur, yetenek ister, tecrube ister.

  elektirikli
  daha kucuk boyutlarda olan bu ucucular itici gucu uzerlerindeki elektirik motorlarindan alirlar. elektirik akimi bataryalar tarafindan saglanir.
 • http://www.modeleglence.com/ adresinden uygun fiyatlara satın alınabilir.
 • (bkz: maket uçak)
 • abartılırsa 1/15 ölçekli jet motorlu airbus olarak karşımıza çıkabilir.
  http://www.airliner-michel.de/…rbus/a380/index.html