şükela:  tümü | bugün soru sor
 • italya'da serie b'de mücadele eden sarı lacivert formalı futbol takımı.

  http://www.modenafc.net/
 • tarihindeki en büyük başarısı 1948 yapımı efsanevi ladri di biciclette filminde bahsi geçmesi olan futbol kulübü. taraftarları kamyon kasasında roma deplasmanına gelirken baba oğluna modena'nın iyi takım olup olmadığını sorar. oğlu hayır, kötü anlamında başını iki yana sallar. olayı bu.
 • renkleri sarı-lacivert, lakabı "kanaryalar"* olan; serie b'de orta sıraların bir numaralı müdavimi, vasatlıkta dünya markası kulüp.

  modena şehrinin 1912'de faaliyete geçen futbol takımı, bu sezonu da sayarsak italya futbol piramidinin ikinci basamağı yani bugünkü adıyla serie b'de tam 50 sezon geçirmiş oluyor. son yıllarda istikrarlı bir şekilde orta sıralarda gezinen sarı-lacivertlileri yakın zamana kadar hernan crespo çalıştırıyordu.

  bu sezon, biricik aşkları serie b'yle maceraları sona eriyor olabilir. play-out hattında girdikleri ligin son haftasında, novara deplasmanında henüz 3'üncü dakikada 10 kişi kaldılar ve birkaç dakika içinde de golü yediler. düşerlerse kolay kolay çıkabileceklerini zannetmiyorum zira yıllardır ekonomik olarak sıkıntı yaşayan bir takım modena. üçüncü lig, var olan küçük desteğin de geri çekilmesine neden olur diye tahmin ediyorum ben.

  ne olursa olsun sevdiğim, sempati duyduğum, serie b'nin direği saydığım bir takımdı. muhtemelen modenalılar bile özlemez bu eşekleri ama ben özleyeceğim. güle güle koca yürekli modena. umarım yakın zamanda tekrar döner, italyanların bile bıraktığı maçı 0-0'a kilitleme taktiğinle gözlerimi kanatırsın.
 • 105 yıllık kulüp battığını açıklayıp kapatılmış. bu sene serie c liginde 9 maç 9 mağlubiyetle gidiyorlardı, demek yolun sonuna gelindi.
 • ne yazık ki 6 kasım 2017 tarihiyle ebediyete uğurladığımız takım. başlığa bakıyorum da, maalesef serie b'den düştükleri gün bulunduğum tahminde yanılmamışım. italya'da çoğu takım benzer isimlerle tekrar kurulup yeniden faaliyet gösteriyor ancak modena zaten hiçbir zaman çok destek gören veya zengin yatırımcıları olan bir takım değildi. birkaç sezon sonra "ac modena 1912" gibi bir isimle tekrar piyasaya çıkabilirler ancak bırakın serie a'yı, b'yi görebileceklerinden bile şüpheliyim. en azından önümüzdeki beş yıllık süreçte.

  özel bir kanunla modena'nın serie b'den yükselmesi de, düşmesi de engellenmeliydi bence. dünya artık hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak. istikrarın, sıradanlığın, vasatlığın yılmaz temsilcisi modena bile 50 senelik mücadelenin ardından iki senede tuzla buz olduysa bize ne olmaz? *
 • dinamo.
 • öyle bir takım ki, 50 sene serie b'de 1 sene serie a'da oynamış ama benim için serie a'nın düşmemeye oynayan gediklilerinden biriydi. kulübün kapısına kilit vurdukları gün bu adamların aslında sürekli serie b'de oynadığını farketmem bir ilginç oldu. parma haricinde sarı lacivert takımları hiç sevmem ama yine de kapatılmalarına üzüldüm. yeni modenaspor açsın, tekrar gelsinler. bizde yapılmışı var. kulübün armasıyla formasının rengi bile tutmuyor, yine de oynuyorlar.

  (bkz: yeni malatyaspor)