şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • popomuza nüfuz edecek entry girmek, yazarlara hakaret ve taciz içerikli mesaj atmak, halkı anket yapmaya teşvik edici başlık açmak ve bir ihtimal yasadışı buton mafyası kurmak gibi suçların takip edildiği yazarların kısa ,orta ve uzun özgeçmişleri, bunlar şeffaflık politikası güdülmediğinden özellikle statüko itibariyle kast sisteminin en alt seviyesinde olanlar tarafından bilinemez, o yüzden kim niye çaylak olmuş niye atılmış gibi bilgileri de fiskos gazetesi yazarsa öğrenme imkanı olabilir, hatta büyük ihtimal yazar uçurulurken böyle bir not alınmadığından uçuran bile niye uçurduğunu unutabilir, bu da bürokrasiden kurtulmanın en etkin yöntemlerinden biridir.

  edit: vakt-i zamanında sözlükçülerin sicilleri gibilerinden bi başlık olaraktan açtıydım ben bunu. bana göre herhangi başlık taşıma gerekçesi söz konusu olmadığı halde, bana da sormadan ahan da böyle bi dönüşüme uğradı bu başlık. politically correct mevzusu mudur nedir artık. şimdi ben bunu söyliyim de müneccim boku yediğim ya da sisteme adını verdiğim filan sanılmasın. aslında düşündüm de sanılsa da olurmuş.hmmm...(yaz arkadaşım, "mütemadiyen saçmalıyor")
 • aciklanmasi gereken sicillerdir.
  (bkz: bu mu hortum)
 • sözlükteki hayatın bir film şeridi gibi gözümüzün önünden geçmesine neden olan moderatör aktivitesi.
 • sozluk kurallarina uygun bir sekilde hayatini devam ettiren sozluk yazarlarinin birakiniz sozluk hayatlarinin film seridi gibi gozlerinin onunden gecmesini, gonul rahatligi ile varligini bile unutabilecekleri teferruattir.
 • sözlük yazarlarının hatalarını düzeltebilmeleri adına açıklanmasında zannımca fayda olan sicillerdir.

  örnek olarak şöyle bir mesaj gelebilir.

  eksi sözlük - dikkat, moderatörlerden biri sicilinize "eşşeğin evladı mütemadiyen bakınız şeklinde cevap yazıyor" şeklinde bir kayıt girdi. aklınızı başınıza alınız.

  gibi.
 • (bkz: 1984)
 • olay kısmından öğrendiğimize göre sözlüğün veritabanında sadece moderatörlerin girebildiği gizli bir bölmede tutulan dosyalar. olay kısmında "kisisel tarihce" denmiş ama düpedüz sicildir bu. bu bağlamda, sicil amirinin kim olduğunu merak eder bu deli gönül.

  her ne kadar "yazarlarin kisisel tarihcelerine iliskin sorulara cevap verilmemektedir" buyrulmuş ama "bilgi edinme hakki kanunu" diye bir kanun var. ve bu kanun mucibince dosyalarını isteyen kişilere dosyalarının bir örneği veirlmelidir.*
 • aşğıdaki gibi bir dilekçe hazırlamama sebep olmuş dosyalardır.

  "sözlük moderasyonluğu yüksek makamına;
  istanbul

  avasas nicki ile sözlüğe kaydolmuş dördüncü nesil azimli bir yazarım. sicil dosyamın bir suretinin tarafıma verilmesi için gereğini arz ederim.

  derin saygılarımla.03.12.2004

  isim, imza, adres."
 • - x hakkında şikayetler yoğunlaştı.
  - siciline işleyin, sonra bakarız.
  - dosya da çok kabardı zaten. forum deseniz onda, göte girecek entry deseniz onda. bir de sürekli bir tartışma histerisi içinde. artık gereğini yapmak gerekiyor.
  - tamam toplanıp değerlendirelim. sicil amiri de mutlaka hazır olsun dosya ile.

hesabın var mı? giriş yap