şükela:  tümü | bugün soru sor
 • esasında konu derin ve uzun fakat bu şablonlar günümüze yaklaştıkça çoğalmaya başladı. insanlar kendilerini bir karede hayal ediyor, bazen bunu gerçekleştiriyor ve mutlu oluyorlar.

  esasında günümüzde çoğumuz yaşlı ergenler gibi davranıyoruz. ergenlik biraz var olanı değil hayalindekini sevmek, mutluluk şablonları hayal edip, onları elde edemeyince mutsuzlaşmak ve o mutsuzluğu dışa vurmaktır.

  günümüzün en popüler mutluluk şablonlarını payşaılan fotoğraflarda, sosyal medyada, sohbetlerde sık sık duyabilir-görebilirsiniz.

  benim örnek vereceklerim;

  - en popüler, en klas cep telefonuna sahip olmak.

  - scirocco, jetta vs. tarzı bir arabaya sahip olmak.

  - haftasonları 50 çeşit gerekli gereksiz şeyin konulduğu serpme kahvaltılar.

  - 3000-5000 arası kazandıran yormayan, garantili iş.

  - evin ikea showroomlarındaki evlere benzemesi.

  - çocuk sahibi olmak, çocuğa cool doğum günü partileri, çocuğu küçük justin bieber ya da balerin gibi giydirmek. çocuğu adeta bir aksesuara çevirmek.

  - yazın bol foto çekilebilecek cool tatiller.

  - fotoğraflarda, videolarda cool çıkan sevgili veya eş.

  - evde dvd koleksiyonu, filtre kahve makinesi, tchibo'ya-the body shop'a-watsons'a sık sık uğramak.

  - sadece fotoğraf çekilip aman ne cool'uz diye çıkılan yurtdışı tatilleri.

  - yine fotoğraflarda cool çıkan, diğer hayvanlardan çok farklıymış gibi bahsedilen kedi veya köpek.

  - evde smart tv.

  - yapmacık gülüşler, kahkahalar.

  - yapmacık fasıllar, fasıl seviyormuş gibi davranma.

  - arabada dinlenen power fm.

  - bireysel emeklilik hayalleri.

  - saçını, başını trendy bir adamın ya da kadının saçına başına benzetmek, onun gibi giyinmek. bıyık modaysa bıyık, tek kaş trendiyse tek kaş.

  ve daha bir sürü şey...

  lan belki çoğuna göre bu şablonların %20'si bile mutlu olmaya yeterli. bazılarına göre ise bunlar bile yetmez. bizler ne kadar basma-kalıp tipler olduk lan. insan bazen sahiden hiçlik duygusunu yaşıyor ve 90'ları özlüyor.

  konvansiyonel medya, reklamlar, küreselleşme, teknolojideki gelişmeler ve özellikle sosyal medya bizleri ne kadar basma-kalıp tipler yaptı lan. çoğu kadının-adımın beynini yarsak beyninden bu mutluluk şablonları çıkar, başka da mutluluğa dair bir şey çıkmaz.

  neyse amk. sıkıldım ben biraz. saçmaladım.
 • dolu dolu bir cv
 • yurtdisinda siradan turkiye'de prim yapan markalardan giyinmek
  (bkz: h&m) (bkz: marks & spencer)

  ana yemegin 30-40 liranin altinda oldugu restoranlara gitmemek.

  kallavi cesidi varken anca bilinen bir iki yabanci bira ya da baska icki cesidini ove ove bitirememek

  bir takim ekstrem sporlari denemek ama bunlari sadece hakkinda konusacak kadar yapip birakmak
  ayni sey dil kursu olsun, muzik aleti olsun, efendim pastacilik olsun yaptim denebilecek ama gercekten yapilmis olmayacak bir suru hobimsiler icin gecerli.
 • işyerinde çok mutlu olmak, canciş iş arkadaşlarına sahip olmak. salsa kursuna gitmek, tango kursuna gitmek. diyet yapmak. galeta, nesfit, müsli.
 • alayı tüketimle ilgilidir.

  ve bir de en önemlisi şu: bir şeyi yapmak/yaşamak/hissetmek vs. artık mutlu olmaya yetmiyor. bunu insanlara duyurunca mutluluk tamamlanıyor. hepimizde var bu, değişik düzeylerde.
 • çılgınlar gibi paylaşılan sosyal medya iletilerinde gizlidir. yapmıyorum ama yadırgamıyorum. bir sürü arkadaşım var. mesela biri kocasından korkunç şiddetler görerek boşanmış ve hayatı mücadeleyle geçmiş. gün aşırı ortamlarda fotoğraflarını paylaşıyor. onun için mutlu oluyorum. fotoğraflarda gülmesi bile mutlu ediyor beni. ayrıca hayata devam etmeye çalışmaları hoşuma gidiyor.

  kendi hayatını ne kadar paylaşacağı ve ne şekil paylaşacağı insanların bileceği iştir. sırf ''arkadaşınım, arkandayım'' mesajı vermek için paylaşımlarını beğeniyorum. hatta sırf beğen butonuna basmak için giriyorum bazı uygulamalara. bütün o şablonların gerçeğe dönüşmesini istiyorum. umarım hepsi mutlu olurlar.
 • kisirdonguden baska birsey degildir. zira mutluluk kaybetme endisesini dogurur. endise de mutsuzlugu.
 • şarj %100