şükela:  tümü | bugün
  • max planck'ın konferans notlarının derlemesidir.
    belge yayınlarından çıkmıştı en son yılmaz öner hem çevirmiş hemde arada notlarla eleştirmiştir(her zaman ki gibi)
  • max planck'ın bir kaç konferans konuşmasının toplandığı kitap. çevirmeni olan yılmaz öner, her bölümün sonuna planck'ın konferasını daha açıklayıcı yazılar koymuş, kendi fikrini eklemiş. ama kitabı okurken, bu açıklayıcı olduğu öne sürülen yazıların daha karışık ve anlaşılmaz olduğunu anlamam hiç uzun sürmedi.
  • dörtte üçü planck'ın felsefi geyikleriyle geçen, sadede gelene kadar adamın anasını ağlatan kitap. faydalı mı? evet. ne kadar? o kadar değil.
  • felsefi geyik mi? o kitapta bulunan felsefi sorular halihazırda fizik bilimini geliştiren veya gelişmesinin önünde engel olan konular üzerine ve sorulması, cevaplanması fizik biliminin kaderini belirleyecek sorular. evet kitabı okumak çok zor, hazmetmek çok zor, ancak evreni anlarken karşımıza bu kadar zorlayıcı, anlaması zor soruların çıkması gayet anlaşılabilir bir durum olsa gerek. bu sorunları aşarken insanın, zekasının en üst sınırlarına dokunması gerekiyor elbette. fizik alanındaki en büyük biliminsanlarından biri ve kuantum mekaniğinin kurucusu olan max planck'in anlatımıyla kuantum fiziği kurulurken fizik biliminin ve insanlığın karşılaştığı felsefi sorunları okuyabilmek gerçekten mutluluk verici. özellikle fizikçi ve felsefecilerin, bilim ile uğraşan herkesin okuması yararlı olacaktır diye düşünüyorum.