şükela:  tümü | bugün
 • kendisini şu şekilde sınırlandırmış bir düzendir.

  dünya gelirinin %73'ünün nüfusun %14'üne, gelirin %27'sinin ise nüfusun %86'sına paylaştırıldığı bir dünyadır.
 • çalışmayı kutsayan yavşaklık abidesi.
 • bu dünyada orospuluk hariç her şey parayladır.
 • dizginlerini binicisinin elinden kurtarmış vahşi bir attır.

  şimdi siz genç ve umutlusunuz, hayat ışıl ışıl tüm ihtişamıyla umut vaat ederek parlıyor önünüzde. güzel günlere inancınız var
  ama bilin ki modern dünya dizginlerini binicisinin elinden kurtarmış vahşi bir attır.

  kendi çıkarları
  kendi doğruları
  kendi planları olan efendisiz bir canavar yarattık

  ve artık eski özgür günlerimize dönemiyoruz. kitlesel bir çöküş olmadan da dönemeyeceğiz. hayat içerek varlığını idame ettiren bu sistemler bütünü, sinerjinin bir sonucu olarak ona ayrılan kaynaktan daha fazlasını özümseyerek sonunda yenilmez oldu.

  gerçek hayat bu hengamede çölde vaha gibi ancak hayal edilebilen nadide bir zenginlik olarak mitolojiye dönüştü. sanatıyla bütünleşik yaşayan, az çalışıp az kazanan insanlar, özgür bir nefes almak uğruna çıkarlarından vazgeçen insanlar, gururları uğruna zoru seçen insanlar marjinalleştiler. gençlerin gıpta ettikleri hayatları yaşayanlar açlıktan acınacak hale düştüler.

  çünkü modern dünya ona hizmet etmeyeni yok etti, bitirdi.
  "abi aslında gideceksin bir köy evine domatesini kendin yetiştirip elektriksiz yaşayacaksın" diyen coşkulu gençlerin birer birer memur olma hayali kurmasının temel nedeni kaypaklıkları, cesaretsizlikleri yahut rahat düşkünlükleri değildir. bunun temel nedeni modern dünyanın propaganda gücüdür. modern dünya herkestir. annedir, babadır, sevgilidir, arkadaştır. siz en çok kimi seviyorsanız odur.

  modern dünyayı bırakıp gidemezsin.

  açlığa, aşağılanmaya, üşümeye dayanırsın ama sevdiklerini üzmeye dayanamazsın. sırf bu nedenle dişlilerin arasına sokarsın elini bile bile. ab-ı hayat, öğütülen parmaklarından moden dünyanın kanalizasyonlarına akar. beyninde yüce sanata ve özgürlüğe bağlı aydın kısım besinsizlikten öldüğünde sen de artık bir sistem dostusundur. çocuğunun iyi bir eğitim alıp iyi bir kariyer yapabilmesi için, insanları öğüten bu makinenin koltuklarından birine oturması için baskı yapar hale dönüşmüşsündür. ve çocuğun da içi içine sığmazken sırf seni üzmemek için, sana güvendiği için, doğrunun ne olduğunu bildiği halde emin olamadığı için dişlilerin yolunu tutar. döngü başa sarar.

  sanatçıya gıpta edip, onu aç bırakan modern dünyanın insanı değil miyiz.
  kendi prangalarımızı parlatmak için iştahla cilalayanlar biz değil miyiz
  olmak için çabaladığımız kişi ile hayran olduğumuz kişiler farklı değil mi
  çalışmayı özgür bir nefesten, gurur ve şereften daha kutsal kılmadık mı
  hayali işe gitmek için kullandığı arabanın taksidini ödemek olan insanlarla beraber yaşamıyor muyuz
  tembellik hakkının gülünecek kadar sıradışı hale geldiği zamanda yaşamıyor muyuz

  öyleyse varlığından emin olabileceğimiz tek cehennem bu dünyadadır.
  modern dünya 1
  biz 0

  bu yazıyı yazdıran duygunun içinden sızan şarkı da şudur;
  yeni bir ülke bulamazsın

  (bkz: iş hayatı/@limon kimyon zorro)
  (bkz: üniversite mezunu olduğu halde çalışmayan erkek/@limon kimyon zorro)
  (bkz: cinsel yönden asla tatmin olmayan türk erkeği/@limon kimyon zorro)
 • orta direk için kısaca işten sonra rahatlamak amacıyla "nezih" bir yerde iki tek atabilmek, sayılı izin günlerine bir yıl sığdırabilmek umuduna gereken parayı kazanmak için çalıştığımız dünyadır.

  "how in the hell could a man enjoy being awakened at 8:30 a.m. by an alarm clock, leap out of bed, dress, force-feed, shit, piss, brush teeth and hair, and fight traffic to get to a place where essentially you made lots of money for somebody else and were asked to be grateful for the opportunity to do so? ”*
 • insanlık tarihinin çok küçük bir kısmına denk gelmektedir.

  https://www.youtube.com/watch?v=ynldblfqqsw
 • sanılanın aksine, modern dünyayı korkunç yaptığı söylenen şeyler modernizm ortaya çıkmadan önce de hayatın bir parçasıydı.

  dünya gelirinin ezici derecede büyük payı her zaman çok kısıtlı bir azınlığa aitti. ortalama çalışma hayatı her zaman insan gücünü tümüyle sömürmek ve sanatsallığına dayanan özgürlüğünü köreltmek üzerine tasarlanmıştı. insanlar her zaman daha iyi yarınlar için bugünlerinden ödün veriyordu.

  her zamanın kendine özgü bir ruhu vardır. modern zaman, kendine özgü bir ruhu olmayan veya daha doğru bir şekilde dile getirmek gerekirse ruhu öldüren ilk zaman dilimidir.

  korkunçluğun boyutu şu şekilde özetlenebilir: https://www.youtube.com/watch?v=4ybrw0zg8y8