şükela:  tümü | bugün soru sor
 • umut sarıkaya'nın şuçalışması ile popüler kültürde ilk kez tanımını yaptığı; fakat hepimizin hayatında mutlaka bir örneği bulunan tipoloji.
  ne tam türk olabilmiştir modern gibi çağdaş gibi yenge, ne de layıkıyla batılılaşabilmiştir. iki kültür arasında sıkışmanın, gidip gelmenin, bocalamanın, bir tam olamamışlık halinin hikayesidir.
  genellikle lise mezunudur bu yengeler ve ev hanımıdırlar. yeri geldiğinde kadın anam annelerimize de; üniversite mezunu, kariyer sahibi, metropol kadını annelerimize de yaşam tarzı konusunda "rehber" olmayı asla ihmal etmezler.
  bu yengeler hayatımıza 80'lerin sonu, 90'ların başı gibi girmiş, mutlak pik noktasına da 90'ların ortasında ulaşmışlardır. 2000lerin ortalarına doğru sayılarında hafif bir düşüş eğilimi gözlenmişse de, 2010'lu yıllar itibariyle hayatımıza sosyal medyanın iyice girmesiyle birlikte başka bir türe evrilerek, varlıklarını halen sürdürmektedirler.

  zamanında tupperware saklama kaplarını hayatımıza ilk bu yengeler sokmuştur. o zamana kadar basit hayatımızın küçük tatlı sürprizleri vardır oysa ki, dondurma kutusundan çıkan yaprak sarma, yoğurt kutusundan çıkan barbunya, peynir kutusundan çıkan köfte gibi.
  biz halen daha apartman kapıcısının her sabah getirdiği beyaz ekmeği yerken, o ve ailesi çoktan kepek ekmeğine geçmişlerdir.
  pazar günleri pikniğe gitmek ortadirek ailemizin yegane eğlencesiyken, o küçük ve sıkıcı hayatlarımıza çoktan "pazar günleri bruncha gitmek" kavramını sokmuştur.
  tatil zamanı yaklaştığında analarımız "o mayonun içine nasıl sığacağım" derdine düşmüş, kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir kemirirlerken, moderen yenge çoktan aerobik taytını, video kasetini hazırlamış, salonda tv karşısında sabah sporunu yapmaktadır. annelerimizin bize mükellef bir kahvaltı hazırladığı saatlerde, o çoktan eşortmanlarını çekmiş, sitedeki kız grubu ile evinin arkasındaki belediye parkında sabah koşusuna çıkmıştır. annemizin tüm çabalarına rağmen bir türlü veremediği kilolarına sebep olarak "tüm davetlerine rağmen katılmadığı sabah koşularını" gösterir. zaman içerisinde sabah koşuları da kesmemiştir o'nu, ailede spora yazılan ilk kadın olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.
  her kadın gibi bizim analarımızın da zaman zaman babalarımızla problemleri olmuş, kah güzin abla okumuşlar, kah güzin abla'ya yazmışlardır. bizim yenge ise güzin abla'yla yetinir mi? cosmopolitan okuyup annelerimize "ona küçük sürprizler yap." tavsiyesini veren ilk onlardır.
  mutfakta da öncü'dür modern gibi çağdaş gibi yenge. tv'den yemek programı izleyip acaipli tarifler dener mütemadiyen. avokadoyu, mangoyu ilk o'nun evinde görmüş, o'nun evinde tatmışsınızdır, fakat annenizden korktuğunuz için belli de edemezsiniz. "annem bize hep yapıyor ki." lafı çıkıverir ağzınızdan.
  dağ başında oturmadığı, düzenli bir işi olmadığı, kocasının arabası olduğu halde ilk fırsatta ehliyet alıp araba da aldırmıştır kocasına çağdaş gibi yenge. kısır yapacak da, evde bulgur mu bitti? hemen arabasına atladığı gibi doğru markette alır soluğu.

  2010'lu yıllarda ailede akıllı telefona ilk geçen kadın moderen yengedir. ilk sosyal medya hesabını açan, çevresine de zorla açtırıp tüm aile efradını fotoğraf altından taciz eden yine o'dur. aralarından iyice azılı olanları birer, vlogger, internet fenomeni, instagram annesi bile olmuşlardır.
  ailede çocuğuna baby shower yaptıran ilk o'dur. pilatese ilk yazılan da. akraba toplantısında, elinde tüm gün içine maydonoz, limon, çubuk tarçın atılmış bir şişe su ile gezen birisini gördüyseniz, bilin ki o modern gibi çağdaş gibi yengedir.

  bilin ki onlar zaman içerisinde form değiştirecekler; ama asla hayatımızdan tamamen kaybolmayacaklardır.

  tamamlayıcı bilgi olması açısından:
  (bkz: modern gibi kadın)