3143 entry daha
  • bırak modern insanlar düşünsün. bize ne!!!
  • belki bir çok etken var ama bence en önemlisi ''kendi türüne yabancılaşması''
  • işsizlik
  • tüketmek.

sadece tüketmek. herşeyi tüketmek.

etraf herşeye sahip olduğu halde bir türlü mutlu olamayan, hep daha fazlasını isteyen ve elde ettiğinde mutluluğu 3 saniye süren insanlarla dolu. her anımız sosyal medyada. üzüldüğümüzde de mutlu olduğumuzda da hemen ona sarılıyoruz. üzgün müsün hemen patlat bi hüzünlü fotoğraf, altına da yaz cemal süreyya dan iki satır. artık kime gönderme yapacaksan bekle ki 'like' etsin veya üstüne mesaj atsın..

bir kaç sene önce bir 29 ekim günüydü. o dönemler yakın olduğum bir kız arkadaşımla kısa bir road trip yaptık dönüşte de kilyos üzerinden rumeli kavağına indik. balıkçılardan birine oturduk. hava mis. ben araba kullandığım için rakı istemedim. bizim hatun normalde pek içmez ama ben istiyorum dedi. rakı geldi. bizim hatunun oturduğu yerin yan duvarında bayrak asılıymış -ki o ana kadar aklıma gelmemişti bu düşünce. hatun rakıyı eline alıp, sırtını bayrağa verip fotoğrafını çekti (selfie) anında instagram'a yapıştırdı '29 ekim rakısı'. sonra da rakıdan tek bir yudum almadı. inanın bana şok içinde kaldım ve o günden sonra ciddi soğudum hatundan bir zaman sonra da başka benzer sebeplerle görüşmeyi kestim.

sadece sosyal medya çılgınlığı da değil, birebir ilişkilerde de tüketiyoruz. sabırları, hoşgörüleri, anlayışları ve tabi sevgileri.

herkes bireysel mutluluğunun peşinde. 'seni çok mutlu etmek istiyorum' diyen insan bile özünde kendi mutluluğunu düşünmekten başka bir şey yapmıyor. 'gerçek sevgi' denen şey her ne ise onun da pek kaldığını düşünmüyorum. hem seveni de 's.kelim' ki sevgiye inancı olanları da bırakmayalım. hoşgörüleri sonuna kadar suistimal edelim. zerre dürüst olmayalım hep kandıralım ki inançları da tüketelim...

tüketelim de tüketelim...
  • boş boş konuşmak tabii, bilip bilmeden konuşmak. "bilmiyorum" diyememek ve her bok hakkında fikir sahibi olmak. ahmakça bir iddialılık, saçma sapan bi özgüven, temelsiz abuk subuk konuşmak. ve bunu yiyen diğer insanlar tabii.
  • teknolojidir.
  • kapitalist düzenin oyununa kanmaktır ,

elinde olanla mutlu olmaz , elinde olmayanın hayalini kurarak mutlu olmaya çalışır, onu elde edince aynı kısır döngü yeniden başlar.
  • yalnızlık, modernleştikçe yalnızlaşmak.
  • yapaylık. her konuda..
  • epik çağların bütünlükçü ruh halini kaybetmişiz. bölük pörçüğüz. çok fazla uyarana maruz kalıyoruz. özümseme ve uyum sağlamamız imkansız. günümüz hiç tanımadığımız insanlara sinir olmakla ya da onları kıskanmakla geçiyor. hepimiz kafayı yemişiz.
6031 entry daha
hesabın var mı? giriş yap