şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eylemsizleşmek

  doğası gereği avlanması ve toplaması ve hatta göç etmesi, dolayısıyla hareket etmesi gereken insanın gün geçtikçe eylemsizleşmeye başlamasıdır en büyük problem.

  eylemsizlik beraberinde fizyolojik ve psikolojik problemleri de beraberinde getirmektedir üstelik.

  şimdilik bu kadarını yazabiliyorum lâkin mutlaka devamını getireceğim.

  yine de bu süreçte fikir alışverişinde bulunmak isteyen yazarlarla iletişim kurmaktan memnuniyet duyarım.
 • tabiki hayat boyunca devamlı para kazanmanın ve geçimi sağlamanın zorluğu
 • bir gün hakkında kitap yazmaya çalışacağım. yazamazsam bu başlığın altına bir fragman bırakırım. ancak kısaca, veri istifleriyle kurduğu ilişki biçimi denebilir.
 • ayakta kalabilmek için her gün başka bi rol oynaması.
 • günümüzün en büyük sorunu; aptalların kendilerinden son derece emin, zekilerin ise sürekli şüphe içinde olmalarıdır.
  (bkz: bertrand russell)
 • sanayi devrimi sonrası endüstriyel otomasyonun dijitalleşmesiyle birlikte, insanlar plaza ve fabrikalarda modern köleliğe evrildi. işin kötüsü kapitalizmin tüketim toplumu haline getirdiği insanlar, ihtiyacını dev şirketlerin sunduğu "harika" şeyleri alarak karşılar hale geldi.

  bu durum; kaynakların kullanımındaki adaletsizliği bir uçurum haline getirdi. dünya nüfusunun en zengin %1'lik kesiminin serveti %99'luk kesimden daha fazla iken hayata tutunabilmiş ve dişlinin çarkında yerini alabilmiş insanlar, sahip olduklarından hep daha fazlasını arzulayarak içsel yolculuklarında kaybolmuştur.

  ilkel dürtülerimizi kullanarak insanlığa yön vermeye çalışan bu kapitalist sistem modern insanın en büyük problemidir.
 • düşünmek.ya da daha doğrusu düşünmemek.hiç bir şeyi detaylı olarak düşünmemek.düşünmenin sorumluluklarından kaçmak yani.hayat amacını bile düşünememek.
  bir sorunla karşılır, insan.savaşmak yerine kaçmayı, düşünmek yerine dert yanmayı seçer.ayağı takılıp düşen bir çocuktur bir bakıma, kalkmak yerine ağlamayı seçer.
  istediğim hayat bu değil der ama düzeltmek için bir şey düşünmez.eleştirmek ve yıkmak kolay, düşünmek ve bir şeyler yapmak zordur çünkü.
  düşünmeden , korkarak, çekinerek yaşadığı mutsuz bir 70 seneyi, hayat amacı için savaştığı mutlu bir 50 seneye tercih etmesi.
  düşünüp gerçek bir amaç koymak yerine araçları amaç yapması veya başkalarının görüşlerini amaç yapması.
  hayalinin peşinden koşmayıp hayalperestlere kıskançlık ya da gıptayla bakmaları.
 • yalnızlık. ama varoluşsal bir yalnızlık. yanında birinin olmaması değil de manevi bir yalnızlık. tanrıyla alakası olmayan bir manevi yalnızlık.

  anlaşılamamak. bizi anlamamaları ve bizim insanları anlamamamız. ya da anlamak istememeleri, istemeyişimiz.

  sosyal bir varlık olmamızın getirmiş olduğu insanlardan bir şeyler bekleme özelliği. insanlardan bir şey, bir ilgi, kendimizi var edebilecek bir duyum beklemek. kendimizi buna mecbur hissetmek. ama en acısı da bunun böyle olmaması gerektiğini bilincinde olup da inadına beklemek.

  sevgisizlik. aşk anlamında değil de duygusal anlamda bir sevgi. mesela sevildiğimizi hissetirecek bir şeye muhtaç olmak. anne sevgisi, baba sevgisi. bizi var olduğumuza inandıracak bir sevgi.

  şimdilik bu kadar ama aklıma geldikçe editlerim.
 • zamana ayak uydururken yüzsüzce geçmişe özlem duymak