şükela:  tümü | bugün
 • başkalarının başka şekillerde düşünebileceklerini, çok az konuda evrensel doğrular olduğunu, geri kalan konularda sorulara verilen her öznel yanıtın kendi içerisinde doğru olabileceğini kavrayamamak, kendi düşündüklerine gereğinden fazla inanmaktır zannederim. aklı başında bir çok insan durumun böyle olduğunu sözde kabul eder ama uygulamada kıvırır.

  önemli diğer bir konu da şu farklılık hissi. uzun uzadıya konuştuğunuz hemen herkes, size, kendisinin diğerlerinden farklı oldugunu hissettiğini, kullanılmamış bir potansiyele sahip oldugunu düşündüğünü, insanların kendisini anlayamadığını, çoğunluğun zihinsel durumunu ve felsefesini derinlikten yoksun gördüğünü söyleyecektir. komik olan bunun hemen herkesde ortak olmasıdır. yani, hemen hepmizin ortak yönü, hemen hepimizin kendimizi geri kalanlardan farklı görmemiz. ciddi bir sorun; bir iletişim sorunu muhtemel, zira o kadar da benzeriz ki birbirimize.
 • bu kadar büyük bir çoğunluğun birbirlerinden habersiz olarak anlaşılamazlık ve farklılık hislerini paylaştığı bir dünyada astroloji, fal, parapsikoloji gibi öğretilerin çokça taraftar bulmalarına şaşmamalı.
 • kişisel gözlemlerin sonucu oluşmuş kanaatim odur ki bu sorunların çoğu okumamaktan, bilgiyle ilgilenmemekten kaynaklanıyor. bizi biz yapan 10,000 yıllık tarihi, bu tarih boyunca insanlığa etki etmiş düşünceleri, yaşayış biçimlerini bilmeden; romanlarda, filmlerde, tiyatrolarda anlatılan başka hayatları irdelemeden sudan çıkmış balık gibi kalıyor, inandıklarımızın tek gerçek olduğunu sanıp başka gerçeklere inanlara şaşırıyoruz. edebiyatla alakadar olmayan, roman, hikaye, şiir okumayan bireyler tüm hayatın kendi hayatları; psikolojiden, sosyolojiden, tarihten bihaberler, tüm gerçekliğin kendi gerçekleri oldugu yanılgısına kapılıyorlar.

  o kadar ciddiye alıyoruz ki kendimizi ve o kadar da dar zamanlarda yaşadığımıza inanmışız ki kısacık hayatlarımızı dolu dolu yaşayabilmek adına çabucak yargılara varıyor, yargıların ve algıların bize ait oldugunu göremeden, çabucak yaşıyor, çabucak göçüp gidiyoruz.

  gidip sorsak, hemen herkes anlatılanların kendisi için pek de doğru olmadığını , gayet rasyonel bir dille ve gayet başarılı bir şekilde iddia edebilir, bizi ikna edebilir. oysa hayatları, hayata ve insanlara karşı tavırları tüm bunların kavranmamış olduğunu gösteren izlerle ile dolu.

  bu arada, bendenizi evrensel aklın temsilciliğine soyunmakla suçlayacak olanlar çıkabilir: kendilerine herhangi bir cevap vaadetmediğimi şimdiden söylemeliyim.
 • günümüz insanının önemli başka bir sorunu da içine sinmeyen bir durum ile karşılaştığında hatayı ilk karşı tarafta aramasıdır. üstelik bu arayış karşı tarafın muhtemel nicel ve nitel üstünlüğüne bakılmaksızın yapılır. bu sorundan muzdarip herhangi birini alsak - ki pek de zorlanmayız bulmakta - kuantum fiziği tartışılan bir toplantının orta yerine koysak, on beşinci dakika da einstein'lığa soyunur, "ne kadar saçma" diye başlayan cümlelerle 'gerçeği' açıklayama girişir zatı muhterem. lan acaba bilmediğim, henüz göremediğim bir şeyler olabilir mi diye düşünmezler hiç. bahsi geçen konuya emek ve zaman vermiş insanların görüşlerini kendi zihinlerinde beliriveren en ufak şüphe sonucu yoksayabilir, on beş dakikada oluşmuş fikirlerini kainatın merkezine koymakta sakınca görmezler.

  neden hep aynı; bilmemek, okumamak, anlamaya çalışmamak, kendini farklı ve üstün sanmak. üzücü tabi.
 • modern insanın zihinsel sorunu zamana hükmetmeyi başaramamasıdır. standart bir birey olmak için yüklenmesi gereken geçmiş öyle bir boyuta ulaşmıştır ki, bu sürecin bir yerinde mutlaka nefeslenmek için bir an duraklama ihtiyacı duyar modern insan. öğrenme yaşının bütün bir ömre çıktığını ve üstüne üstlük bir tüketim malzemesi olarak hayatlarımıza sunulan bilginin nasıl hızla güncellendiğini fark eden zihin bu soluklanma esnasında kısa devre yapar kanaatimce.
 • modern insanin sevismeye daha az vakit ayirmasindan kaynaklaniyor
  daha sikisgen olsa halbuki sorun filan kalmiycak orgazm her derde devadir
  orgazm olurken hayatin anlami ne diye dusunmezsiniz cunki o an anlamidir zaten

  orgazm olurken karsinizdakini anlamaya ve anlasilmaya calismazsiniz keyif vermeye ve zevk almaya bakarsiniz

  orgazm olurken iyilik kotuluk dusunmezsiniz "daha sert" ve "daha derine" gibi evrensel dogrular vardir sadece

  orgazm olurken ben kimim farklimiyim baskalari niye oyle diye bir sey kalmaz o an sadece "kuku" ve "penis" dirsiniz evrenle bir butun olursunuz

  seviselim guzelleselim ve kiz sikerek dunya kurtarmak bunlar guzel seyler yapalim bunlari zihinsel seyleri unutalim fiziksel seylerin tadina varalim bu vesile ile bu tur zihinsel sorunlari olanlara ey modern insan sikis ve kendine gel demeli