şükela:  tümü | bugün
 • 1993 tarihli blur albumu. amerikalilasmadan once cikardiklari albumlerden olmasina ragmen kotu bir brit pop albumu degildir. hatta blur'un en iyi albumlerindendir. superdir.
 • en bi sevdiğim blur albümü, for tomorrow, chemical world, sunday sunday ve daha bisürü güzelim blur şarkısını barındıran albüm,ayrıca aldığım ilk cd (bkz: hey gidi günler)
 • yazıldığı gibi okuyunuz;
  modearn leayf iz rubbiş.

  tüm blur diskografisinde tutkuyla bağlandığım bir albüm var mıdır acaba dedim. pooklayf. dinlediğim ilk albarn/coxon işiydi ve küçük bir kolej öğrencisi için aşık olunmayacak gibi değildi doğrusu. hangimiz etkilenmedik bay daniels'ın cockney ağzından, jöskalafen'ler ve this is a lowun sisinden? 'peki başka?' dedim ardından. modern life is rubbish'in sade güzelliğini unutuyordum az kalsın. think tankın uçuk deneyselliği, 13'ün kilise havası, leisure'ın tahammül sınırlarını zorlayan sıradanlık/amatörlüğü, ve the great escapein müthiş ortada kalmışlığının yanında modern life... bulunmaz bir albümdü.

  colchester sokaklarında başıboş turlarken önce bir okul duvarına spreylenmiş 'bel fıtığı24456788' , hemen sonra 'baca temizlenir, özpearce kardeşler' ve en nihayetinde modern life is rubbish albüm afişlerini gördüm:
  "modernitenin 'nimetleri' 45 dakikada alaşağı edilir! dinleyin!" dinledim. hani deseniz ki edmund burke amca albarn'ın sıska vücudunda reenkarne oldu, sesi de pek hoş artık; inanırım. diyor ya o haşmetli ingiliz muhafazakar mirası; 'ölüyle olan bağlar koparılamaz. değişim temkinli gerçekleştirilmeli.', işte albarn da dakik pezevenk colin zeal'in yalnızca büyük gelecek planlarına çalışan kafasına doğru kocaman bir balgam yollayıveriyor. ardından propagandhinin 'we need a good kick in the ass' tavrıyla coşuyor: kendimize gelmeliyiz. bi tatile ihtiyacımız var biliyor musun? güneşli bi yerde. başka bir şey değil. güneş. hey sen! kasiyer kız! sıkılmadın mı tüm shift'in boyunca düzensiz aralıklarla işittiğin bleep'lerden! atla şu kimyasal dünyanın metalik otobüslerinden birine ve uza kırlara!

  modern life is rubbish blur'ün en yoğun albümüdür. o, 10+ yaşlarında mefta olan blur'ün gözbebeğidir. albarn yine bize yer yer ipuçları verdi şehir hayatının monotonluğuna duyduğu katıksız kine dair the great escape'te ama o, metalik gri kaplamalı pazar günlerine, prozac'a ve düzenli düzene karşı bir manifestoydu; hiç bir zaman direkt aksiyona teşvik etmese de. bir advert vardır mesela, nasıl blur best of'una alınmamış hayret ederim. zaten yamulmuyorsam, bir for tomorrow girebilmiştir malum kendini beğenmiş albüme. velhasıl, hiç de yumoş sıcaklığında bir albüm değildir o. bir yandan albarn'ın nuri alço tonlarındaki 1993-94 saçlarını düşünüp, diğer yandan kapaktaki haşmetli modernite trenine manalı manalı bakıp iç geçirirsin. çamur olduğunu söyler bu arada albarn sana. çamursun sen! şeher hayatı çamur yapmış seni! koluna taktığın saat aslında seni böyle önemli işler peşinde hayatı kovalıyor gibi hissettirip aslında korkunç biçimde umarsız yaşatan! çamur seni..
 • leisure dan sonra düştükleri parasal sıkıntılar nedeniyle ve çeşitli gündem işgal etme çabalarının sonucunda, bir şekilde bir yerlerde, -kendi tabirleriyle- kurnazlıkları sonucunda modern life is rubbish?le blur, parlak bir yıldız olarak avrupa?ya çarpmıştır.
  kariyerlerinin en parlak canlı performanslarını sergileyecekleri, blur severlere mutlu bir sevgili bırakacakları, yavaş yavaş dünyada tanınmaya başlayacakları albümleri modern life is rubbish işte bu dönemde ortaya çıkmıştır.

  1992 den 1993 e girerken piyasaya çıkan for tomorrow single ı, şubat ayında yayınlanmış olan albümün* ilk şarkısıdır. single piyasaya çıkar çıkmaz albarnın " everyone, wherever they are in the world, knows la la la means " sözüyle örtüşen klibiyle uk top 30 a giriş yapmıştır.

  her biri küçük birer öykü olan on dört şarkıdan oluşan modern life is rubbish in "food processors are great" diye başlayan ve her şeyi bırakıp tatil yapmak hayali kurduran şarkısı advert tan sonra graham ın gitarıyla başlayıp damon albarn nın sesiyle ?halinden bir hayli memnun ve dostça tavırları olan? colin zeal in hikayesiyle karşılaşıyoruz. carrotene tan ve colin zeal in hastalığını bizler de öğrendikten sonra albümdeki belki de konumundan dolayı (tarafımdan) haksızlık edilen şarkıya sıra geliyor. pressure on julian daki ağır ve koyu vokallerin ardından gelecek olan şarkının heyecanı, pressure on julian ın 20. saniyesinden sonra kalpte ritm bozukluklarına yol açıyor.star shaped bir şeyleri başarabilmek için destek arayan, nedensiz yere mutlu... gökkuşağı altında i've been making plans, become an unconscious man/girl, i feel so unnecessary kısmı bizlerden; for the future, all for the good, we don't think so, you seem starshaped kısmını onlardan beklediğimiz şarkı.
  starshaped ise bizden, -farkında olmadan gelmiş- geceyi küçük kancasından tutup aşağı çekmek ve aydınlığı yeniden getirmeye çalışmamızı, şarkıdaki son saniyelerdeki hüzünü kabullenmeyip kendisini tekrar tekrar dinlememizi istemiştir.

  en az on defa dinleyip görevi yerine getirmenin mutluluğundan sonra, blur le küçük yaşta tanışan ve yetersiz ingilizcesi olan kişileri miss america ile tuzağa düşürmüş bir şarkı olan blue jeans le baş başayız. müziklerinde gizli bir hüzün yaşıyan bu iki şarkıda ağlamak üzere olan çocuklar, ingilizceyi öğrenip "blue blue jeans i wear them everyday" ve "she's no jellybean, she's a jemima ho ho" cümlelerinin anlamlarını çözdüğünde onlardan bir intikam almak isteyeceklerdir.

  blur albümleri arasında hak ettiği yeri göremeyen modern life is rubbish?in yıldızlı şarkılarından for tomorrow, blur: the best of un içinde yer almayı başarmış, albümün başarısını çift sayılara katlayan chemical world ve sunday sunday buharlı tren tablosunun çerçevesinden dışarı çıkamamıştır.
  sunday sunday in gölgesinde kalmış olan oily water ve miss america, peşinden ezgisel ve şiirsel açıdan çok basit olan ve grup basçısı alex james?in ?fucked-up sound? olarak bahsettiği villa rosie yi getirir. villa rosie den sonra coping, %100 doğallığını koruyan bir pop şarkısı olan turn it up ve 13 albümündeki şarkıların yumuşak bir ucu olan resigned ile albüm son bulur.

  blur: "it's time kids stopped listening to american rubbish"

  modern life is rubbish amacına ulaşmıştır ve en sevilenler arasında yerini alır
 • albümün track list'i aşağıdaki gibidir:

  1. for tomorrow
  2. advert
  3. colin zeal
  4. pressure on julian
  5. star shaped
  6. blue jeans
  7. chemical world
  8. intermission
  9. sunday sunday
  10. oily water
  11. miss america
  12. villa rosie
  13. coping
  14. turn it up
  15. resigned
  commercial break

  enteresan şekilde albümde en sevdiğim şarkı resigned dır. naiftir, insanın ruhunu okşar. defalarca arkaya arkaya bıkmadan dinlerim. iyi bir blur şarkısıdır bana göre.
 • sakal bırakınca tanınmayacağını sanan sarı pipi sözlük yazarı.
  üzgünüm dostum ama sen kaşındın ahanda afişe ediyorum seni.
  http://www.break.com/…qual-mother-lover-721159.html

  unutmadan şu başlık altında incelenebilecek yazarlardan biri olduğunu da kabul etmek lazım: (bkz: kız olunsa verilecek 10 sözlük yazarı)
 • özellikle kısa entryleri oylarken yazar isimlerine pek dikkat etmememe rağmen zaman içinde "aa bu benden hep artı oy alıyo lan" diyerek nick altı yazma ihtiyacı duyduğum nicki güzel, entryleri eğlenceli yazar. ` :not=erkeğim`
 • bir sözlük yazarı.. bunu deyip geçemeyeceğim kadar özel birisi. dost.. güzellik.. yerde ararken sözlükte bulduğum..
  (codic, 31.12.2002 13:44)

  gittiğinde olduğu kadar güzel dönmesini dilediğim canım dostum..
  (codic, 12.04.2003 15:57)

  acayip özlediğim adam.. tam da vaktinde sesini ulaştırmasını bilecek kadar hisseden can.. insana umut veren, bir anda güldürüveren ama en çok da özlettiren dost..
  gün saydırıyor resmen..
  (codic, 09.01.2004 00:10)

  günleri, saya saya -sonunda- tükettiğimiz can'ım.. geliyor işte bugün, nihayet.. "yine böyle güzel dön"üyor.. nasıl da özlediğim, nasıl da konuşmalara doyamayacağım dostum..
  (codic, 10.03.2004 14:11)

  kendisini aratan, buldurmayan, neredeyse kaybolan can..
  (codic, 03.05.2004 19:34)

  iyi gun, kara gun, uzaklik, yakinlik zamanlarinin degil;
  her zamanimin en biriciklerinin basi..
  cocuklarim dayi diyecekler ona; o derece kanim, kardesim, canim..
  dosttan ote dostum.
  (codic, 11.08.2005 15:36 ~ 12.08.2005 16:17)

  ben hep ben'sem, o da hep o'dur. biz dediğimiz de biz'iz işte! dünlerde de, bugün de, herhalde ölmez sağ kalırsak yarın da.
  böyle bir şey.
  hayatta demirbaş, bi nevi..
hesabın var mı? giriş yap