şükela:  tümü | bugün
 • sanatin on egitim gerektirmeden
  ki$inin kendi kendine
  sosyetik sayilabilecegi sacma ortamlara girerek kendini ispatlayacagi yuzyilimizin ve de 20.yy`in sarsak icadi

  al kovayi , salla tuvale oh
  ordan ver iki gram kirmizi oh sur avucuma
  dur olmadi gel tuval de yuvarlanalim
  abi tuvale kullanilmi$ prezervatif yapi$tiralim, klozeti de boyariz heykel olur abi.. oh
  dur abi cabucak yapalim da bulanik olsun
  oraya buraya yorumlansin

  bu amcikligin onculeri picasso, kokoshka, warhol, fleminck, gaugin, van gogh, man ray, monet gibi adamlardir
  koskoca bi de muzesi vardir new york `da
  gel de fa$ist olma!
 • (bkz: zırva)
 • yaraticilik* olmadan yetenek* zanaattir* ve bize bir cok yararli esya kazandirir, hasir piknik sepeti gibi. yetenek olmadan yaraticilik ise modern sanati verir. -tom stoppard

  (tesekkurler fortune)
 • 19. yüzyılın eklektisist doğrultudaki sanat anlayışına karşıt tüm sanat akımlarını ve üsluplarını içerir. 19.yüzyılın ortalarında beliren realizm ilk modern akım sayılmaktaysa da, modern sanatın başlangıcının 1905'e, kübizmin ortaya çıkışına dek alınabileceği söylenir.
  "avrupa sanatında rönesans'tan bu yana egemen olan doğaya sadakat kaygısının yadsınışı olarak düşünülüyorsa, kübizmin ilk modern akım olarak nitelenişi çok daha doğru olacaktır" demiştir tanyeli sözen.

  rönesanstan 19.yüzyıla kadar olan dönemde resmi bir sanat ideolojisi haline gelen güzellik ülküsünün tasfiyesi modern sanatın en önemli niteliklerinden biridir. bundan böyle sanat yapıtının yarattığı estetik yaşantı korkutma, tiksindirme, irkiltme boyutlarına da sahip olacaktır.
 • hule, modern sanat her türlü nesneyi olumlamı$tır. tüm ya$am biçimlerini, görünümlerini bir pota içinde eritebilmi$ ve bir bakıma sanatın seçiciliğini ve ağırba$lılığını reddetmi$tir. artık geriye ne gelenek kalmı$tır ne de sanatsal normlar. her türlü kültürel birlik parçalanmı$ üreten insan sanatın yegane ölçüsü olmu$tur. aslında modern sanat bir tür modadır ve -bir sürü ıvır zıvırı bir kenera bırakırsak- gerçek sanatçıyı da ya$amın ve nesnenin deği$imindeki hız kar$ısında acze dü$ürmü$tür. modern sanatın ve sanatçının bunalımı anın geçiciliği kar$ısında bir türlü klasikle$ememesinden kaynaklanmaktadır.
 • en basitinden, bi takim anlamsizliklara kisisel olarak anlam yukleyebilme sanati.
  sanatci icin de sanat sever icin de yaraticiliktir, dizayndir, orjinalitedir, eglencedir.
  aslandir kaplandir...
  (bkz: herkesin sanati kendine)
 • bir grup italyan hukuk ogrencisinin hukuksal bosluga dikkat cekmek adina birini oldurmelerinin yapit olarak kabul edilebildigi kafa karistiran sanat cagi.