şükela:  tümü | bugün
  • tıp denen şeyin modernize olmuş hali...
    genelde bir hastalığa çözüm bulunamayınca cümle içinde kullanılır:
    "modern tıbbın bütün imkanlarını denedik ama hastayı kurtaramadık"...
    gibi.
  • nerde duymuştum hatırlamıyorum, şu scrubs denen dizideki doktorlardan birinden olabilir, şöyle bir söz vardır:
    "modern tıp, çok önceleri, onları insan yapan nitelikleri kaybettiklerinde ölmeleri gereken insanları yaşatma çabasının adıdır"
  • yaa bana masal anlatmayın! içinde bulunduğumuz zaman dilimi itibariyle kocaman bir yalandır modern tıp! la bunun nesi modern? iğrenç tadı olan ilaçlar, günlerce acı çekmene sebep olan ameliyatlar, fitil! bu mu modernlik? bırak modernliği, insanlık mı la bu?! tomarla para ödüyorsun adama, herif sana bir ilaç yazıyor, boktan hallice tadı var! olmaz olsun böyle modernlik :( halbuki madem modernsin, kendini böyle tanımlıyorsun, bana bal gibi, şerbet gibi ilaçlar versene! bugün ameliyat yarın maç desene. ama yok. varsa yoksa işkence amına koyim. allah kahretsin!
  • rektal tuşe! :(

içinde rektal tuşe diye bir insanlık ayıbı var bunun ama adı hala modern tıp! yahu adam uydudan etek traşımızı kontrol ediyor; haliçin dibindeki altınları görüyor ama bizim modern tıp diye göklere çıkardığımız sektör, hala koca koca adamların götüne parmak sokuyor! ya sırf sizin yüzünüzden elli yaşına gelmeden intihar etmeyi düşünüyorum lan :( onurumuzu iki paralık edeceksiniz yoksa. mahsus mu yapıyorsunuz oğlum? ne istiyorsunuz lan bizden?! allah kahretsin! istanbul modern.
  • yasakçı zihniyete verilen isim. bu tanım yapma siki de iyice devrelerimizi yaktı ha bu arada. iş maillerime bile tanımla başlıyorum lan :((

şimdi gidiyosun güzel kardeşim doktora. abi diyosun ben modern tıbba bakmıştım. buyrun biziz diyo adam. zaten dışardan bakınca hastane mi otel mi belli değil. modernliği de bununla sınırlı işte ya neyse. hah işte, diyon böyle böyle, benim bu yanlardan doğru bir ağrı saplanıyor, sanki bıçak batırıyorlar yavrııım. iki şekil yapıyor, dinliyor felan sırtını, safi numara ha, öksür möksür işte, sonra başlıyor: sigara içme, işki içme, onu yeme, bunu yeme, şeyapma, pipinle oynama, sayıyor ha sayıyor dayım! lan bu mu sizin gelişmişliğiniz?! bu mu modernlik! bu nasıl feodal (ya bunun anlamını bilmiyorum ama güzel kelime) anlayış, bu nasıl derebeylik şeysi!! bu nasıl yasakçı bir zihniyet! allah kahretsin böyle sistemi!

modern tıp dediğin, ben içkimi sigaramı içmeye devam ederken, karıyla kızla paraları ezerken beni tedavi edecek arkadaş! benim modernlik anlayışım bu. yoksa öteki türlü ben de tedavi ederim, ne var ki yani? iş mi o?! herkeş de yapar onu. götü yiyen tıp, beni alemden geri bırakmadan yüzelli yıl yaşatacak arkadaş. olmadı yüz on. tamam ya allahın zibidileri yetmişi görsem de yeter. ama içerim ha!
  • benim için bundan böyle heteroseksüel erkeklere açılmış savaşın adıdır. bugün niyetlerini iyice belli ettiler. yani daha rektal tuşe problemini bir çözüme kavuşturamamışken, şu olacak iş mi arkadaş?! (bkz: spermidin) e ama bu kadarı ayıp artık.

bana bakın efendiler! adamı hasta etmeyin! bu palavralarla gelmeyin bize, biz bunları yutmayız!!! yutturamazsınız!!! :((
  • bilim dalı değildir. binlerce yıllık çabaya rağmen uçuk gibi basit bir şeyin bile adam gibi çözümünü bulmayı beceremen şeye bilim değil zanaat denir. o bile denmez hatta.

(bkz: yazıklar olsun)
  • allah hic kimseyi ne modern tibba ne de onun "kullanin!" dedigi ilaclara muhtac etmesin... (amin)

turk kardiyoloji dernegi "modern tip" deyip duruyor... neymis, "kolesterol ilaclari modern tibbin kullanin dedigi ilaclarmis"...

sizin olsun... istemez...

kisa bir anektod aktarayim:

koyumuzda cok sevdigim, dedem ve nenem dedigim iki insan var. onlar, omurlerinin neredeyse tamamini koylerinde, dogup buyudukleri yerde gecirdiler... hayatlari, ahir-tarla-ev ucgeninde geciyor... dogru duzgun arabaya dahi binmislikleri yoktur... dunyadan, ulkeden ve yasadiklari sehirden tecrit edilmis bir yasam suruyorlar... yiyeceklerini kendi tarlalarindan elde ettikleri mahsullerden, tarlada otlayan ineklerinden elde ediyorlar... tam bir dogal yasam yani...

bu guzel insanlar hergun uzmanlarin "yemeyin!" dedigi "tereyagi" "tam yagli sut ve sut urunleri" ne varsa yiyorlar... ne kolesterol sorunlari var, ne baska bir sey... yaslari 90'a gelmek uzere ki hala tarlada, bag bahcede gunluk yasamlarina devam ediyorlar... allah selamet versin hala da yasiyorlar diye biliyorum...

bu dedem ve nenem ne modern tibbi bilir, ne de onun demek istediklerini... kolesterol nedir bilmezler, tansiyonu ise yeni yeni duymuslardir belki...

yaslari 90'a dayandi... hala, yaslarinin izin verdigi olcude dinc haldeler...

onlarin istedikleri, hep dile getirdikleri bir sey var; koyunde olmek... sehirden, modern dunyadan, teknolojiden, ve kisacasi "cagdas" her seyden uzak kalmak...

boylesi daha iyi, diyorlar... sehirlerde, torunu yasindaki insanlarin "kolesterol" sorunundan muzdarip olup ilac kullandigini duyunca, sasiriyor ve uzuluyorlar...

----------------

bizim oralara ait guzel bir turku vardir: "attim receteleri benim ilacim yayla" diye... cok sever, anlamli bulurum...

umarim, allah isteyen herkese, hormonsuz bir olum nasip eder...
  • modern tibbin, "kocakari ilaci" (bilimsel degil) diye hastalarindan uzak durmasini istedigi dogal ilaclarin, yine modern tibbin "yapacak bir sey kalmadi" diye olume terk ettigi insanlari ayaga kaldirmasi sasirtici midir?

hayir. hic suphesiz hayir...

ihtiyacimiz olan tum panzehirler dogada dogal haliyle bizleri bekliyor. yeter ki, ona saygi duyalim.