şükela:  tümü | bugün
 • microsoftun windows 8 ile birlikte görücüye çıkardığı yeni kullanıcı arayüzünün resmi adı.

  (bkz: #29780153)
 • xbox 360, windows 8, office 2013'te tecrübe ettiğim, windows phone'da yakından gözlemlediğim kadarı ile para kazanmak için geliştirilmiş en sikko ara yüz.

  biliyorsunuz tüm şirketler, pazarda satılan mevcut ürünün yeni bir versiyonunu çıkardıklarında (bu araba da olabilir, buzdolabı da, paket program da) bunu satabilmek için hem mevcut hem de yeni müşterileri kandırmak ve satın almaya ikna etmek zorundalar. bunun için de tutturmuşlar bir mor inek, innovasyon, kendilerini ha bire farklı fikirler, yenilikler bulmak zorunda hissediyorlar. eski usul, ingiliz tarzı, geleneğe önem veren kalmadı pek.

  masaüstlerinde bu moda ms dos'tan windows 3.1'e, oradan windows 95'e geçişte son derece başarılı oldu ama kardeşim her şeyin bir sınırı var. ne zaman ki microsoft, office programında, diğer ofis yazılımlarından farklılaşmak için ribbon kullanmaya başladı, işin orada suyu çıkmaya başladı. ms word dediğin bir kelime işlemci, ne gerek var o kadar grafik ara birimine; bunun için yıllardır alışık olduğumuz menü yapısını içine ettiler, çok afedersiniz. mecbur kaldık, bunlara alıştık, bu sefer de başımıza bu modern ui denen saçmalık çıktı.

  bilgi işlem teknolojilerindeki trend, gerek android'in gelişimi, gerek google'ın öncülüğünde bulut bilişim ve performanslı cihazların ortalama kullanıcının eline geçmesi ile masa üstlerinden, el cihazlarına kayması yönünde. pda'ler, tabletler ve şimdi de phablet'ler hep bu trendin bir parçası. microsoft da bu trendi kaçırmamak için kendi sanal evrenini oluşturmaya karar verdi.

  herkesin bildiği gibi microsoft'un yapmaya çalıştığı şey, windows phone ile windows 8 ile ms office ile ve en önemlisi ms surface adındaki tabletleri ile kendine özgü bir kullanıcı dünyası yaratmak; bunun üzerinde mümkün olduğunca tüm içeriği aynı ara birim üzerinden müşteriye sağlamak ve bu eko sistemin kendi parçaları arasındaki geçişi hızlandırmak, marka bağımlılığını artırmak vb. bunu yaparken de önlerindeki ios ve android dünyasından farklı bir çözümle ortaya çıkmak istediler, hep bu yukarıda belirttiğim mor inek davasından. aynı zamanda başka bir amaç ise hem ios hem de android dünyasında son derece karlı olduğu ortaya çıkan kapalı sistem ve uygulama mağazası fikrini uygulamaya sokabilmek.

  sorun şu ki farklılaşmak her zaman iyi sonuçlar getirmiyor, modern ui bence bunun en iyi örneklerinden bir tanesi. işin özüne baktığımız zaman bu tasarımın, özellikle tablet ve cep telefonları için yaratılmış olduğunu görüyoruz. tile adı verilen bölümler ekran ara yüzünde programları temsil edecek şekilde çalışıyor. öncelikle hemen söyleyeyim ki bu ara yüz asıl hedefi olan windows phone için bile iyi sonuçlar vermiyor, örnek olarak bir yazıyı dikkatinize sunuyorum: http://pocketnow.com/…21/windows-phone-8-lacks-apps "metro is inefficient" ile başlayan kısma bakın. bunu yazan power user da zaten bir windows phone hastası.

  takip eden ve bizler için asıl kabusa dönüşen durum ise bu arayüzün, kullanıcılara açık ve sade bilgi vermek istemesinden kaynaklanıyor. bunun sonucu olarak, kullanılan fontlar, başlıklar, ara başlıklar çok büyük; satır aralıkları çok açık, içerik etrafındaki geniş alanlar çok boş. böyle olunca elinizdeki ekran ne kadar büyük ya da yüksek çözünürlüklü olursa olsun bir anlamı kalmıyor çünkü modern ui, bu ekranı tam anlamı ile kullanmak üzere tasarlanmamış.

  bu durumun biz düzenli bilgisayar kullanıcıları için kötü bir sonucu var, hadi yine windows 8 neyse ama office 2013 üzerinde metro ui kullanımı facia sonuçlara yol açmış durumda. burada lütfen: (bkz: office 2013/@aegeus) işin özü, dandik ve değiştirilemeyen, gözü bozan tema kullanımı, çok büyük fontlar, boşluklar vb. gerek ms word gerek outlook'ta kullanılırlığı çok düşürüyor, can sıkıcı.

  diyeceğim o ki, elimizdeki yeni yazılımlar bunlar; gelişmelere kapalı bir kimse de olmadığımız için alıp, kullanmaya başladık ama bu, kötü taraflarını saymayacağımız anlamına gelmiyor. ancak burada şöyle bir karar aldım; özellikle ofis yazılımları bakımından, microsoft'un yaptığı bu şaklabanlıklar beni her geçen gün outlook'tan vb. soğutup, zaten kullanmakta olduğum iş amaçlı gmail, takvim, rehber, kelime işlemcilerine bir adım daha yaklaştırıyor; herhalde sonunda karar kılacağım nokta o olacak gibi gözüküyor.

  arz ederim.
 • dokunmatik bir cihazda ios ve android'den farklılıkları olan arayüz.

  sol kenardan içeri sürükleyerek task switching yapılıyor.

  sağ kenardan içeri sürükleme sağdaki ana menüyü açıyor.

  sol kenardan az içeri sürükleyip tekrar sola bırakınca tüm taskler solda listeleniyor. bunlardan istenilen alınıp aşağı atılarak kapatılabiliyor.

  bir program içinde iken en üstten ta en alta kadar sürükleyince o program kapanıyor (alt-f4)

  sol kenardan içeri sürükleyip arada bırakınca iki task birden yer alıyor. bırakılan konuma göre biri ekranın 1/3 ünü diğeri gerisini kaplıyor. (8.1 de bu özellik gelişecek)

  internet explorer en üstten aşağıya biraz sürükleyince bazı butonlar çıkıyor. yeni tab ekleme, geri gitme gibi.

  ana tilelar ekranında desktopa gitmek için bir tile var, klasik windows görüntüsü çıkıyor.

  biraz alışana kadar insan bocalıyor ama alışınca fena değil.
 • genellikle açılma süreleri uzun olan uygulamaların geliştirildiği, windows 8'le beraber ortaya çıkmış olan kullanıcı arayüzü. bu arayüzle geliştirilen uygulamaların en büyük handikapı, uzun açılma sürelerine sahip olmalarıdır. örneğin en basitinden, android telefondan hava durumu uygulaması açtığınızda 1 saniye sonra arayüzü ekrana gelmekte, ancak bir windows 8 moden uı hava durumu uygulaması açtığınızda önce düz renk fonda uygulamanın logosu 5-10 sn boyunca dönen noktalar eşliğinde ekranda beklemektedir. bu durum elbette ki çoğu pc'de ssd disk bulunmamasından da kaynaklanıyor ama ssd bile olsa, uygulama açılış süreleri aynı performansı vermiyor.
hesabın var mı? giriş yap