• amerika'da her üç kişiye bir evcil kedi düşerken biz de her yirmi dokuz bin kişiye bir kedi düşüyorsa çok normal olan bir durumdur.
  • yaklaşık 4 aydır birleşik krallık'tayım 2 adet kedi gördüm (muhtemelen sahibi kapı pencere açık bıraktığı için kaçtı hayvancık). sokak köpeği diye bir şey yok parkta bahçede sahibinin gezdirdiği köpeklerde de bir vakar var. öyle zırt pırt havlayıp başka köpeğe saldırma, havlama didişme yok. adab çerçevesinde oyun oynanıyor.

ama şunu da söyleyeyim ki 24 yıl yaşadığım türkiye'de bir kere bile tilki görmemişken londra'da hem de piccadilly circus'ta tilki gördüm arkadaş...
  • adı üstünde sokak hayvanı olan bu canlıların başkalarının eleştirel bi şekilde dile getirdiği gibi evet sokakta yaşamak en temel hakları, onları toparlayıp küçük hapishanelere tıkmaya kimsenin de hakkı yok, hem zaten ne zararı var mesela benim yaşadığım ilçede herkes hayvansever, kediler insanlardan kaçmıyor, köpeklerin de vahşi olanları yok yabancıya hırlıya hırsıza yabaniler, sonuç olarak ben ve burda yaşıyan bütün hayvanlardan nefret etmeyen insanlar hallerinden memnun, ayrıca sokaklar onlarla güzel
  • sözkonusu modern ülkelerde (abd ve avrupa ülkeleri) bazı kişiler hayvanları petshoptan alırlar ve daha sonra çeşitli gerekçelerle yerleşim birimlerinden uzak yerlere veya sokaklara bırakırlar. o modern ülkedeki yetkili kurumlar da bu hayvanları barınaklara toplar ve hayvanların sahiplenilmesi için bir mühlet tanınır (genelde birkaç aydan fazla değil. abd'de bu durum eyalete göre değişir. 2 yıl en uzun süre diye biliyorum). eğer belirlenen süre zarfında hayvanı alan birileri çıkmazsa hayvanları öldürüyorlar. buna uyutma deniyor, ama pek öyle değil maalesef. çünkü uyutma işi epey masraflıdır. nihayetinde vadesi dolan köpekleri toplu halde bir hücreye alarak karbonmonoksitle zehirliyorlar (zor ölüm. tatlı ölüm değil. etkilerden bazıları; baş dönmesi, şiddetli başağrısı ve yoğun boğulma hissi). işte bu nedenle sokakta köpek olmaz medeniyet (!) merkezlerinde. aslında problemin büyük ölçüde çözümü cins hayvan üretim çiftliklerinin kapısına kilit vurmaktan geçer. bu da evrensel çapta devlet politikası olarak acilen yürürlüğe alınarak gerçekleştirebilir. cins kedi-köpeklerin tımarhaneden farksız izbe mekanlarda seri üretilmesinin, alınıp satılmasının yasaklanması şart. aksi takdirde insaniz iste'nin verdiği linkteki gibi insanın içini yakan manzaraların önüne geçmek mümkün olmayacak. ve sizler de bu gerçeklerden bihaber olduğunuz ya da zaten umursamadığınız için buralarda modern ülkelerde sokaklarda hayvan olmamasını sadece özentilik kapsamında takdir etmeye devam edeceksiniz.
  • bu ülkedeki ender güzel şeylerden biridir sokak hayvanları.

tabi açıkcası bu konuda kafam çok karışık sevgili dostlar. bir yanda sokakta ezilen, işkence gören, aç kalan ve hatta tecavüz edilen hayvanlar bir tarafta kamplarda yakılan, gaz verilen vs. hayvanlar, daha doğrusu sokak hayvanları..
  • bizim kadar bol sokak roportaji cekememelerine neden olur.
  • batılı ülkelerin aşırı derecede kurallı olmalarından kaynaklanan durum. kuralcı ama tatsız bir toplum mu, yoksa kuralsız, biraz kaotik ama daha maceralı, daha eğlenceli bir toplum mu ikilemini insana sorgulatan ögelerden birisidir. evet, ufak kuralsızlıklar aslında hayatın tadı tuzudur. sokakta kendi kendine yaşayan kedi-köpeğe rastlamak da bu renk ve tatlardan birisi...

not: türkiye kuralsızlıktaki uca yakınken batı ülkeleri kuralcılıktaki ekstrem uca yakın. bu fakirin kanaatince en ideal yaşam biçimi bu ikisinin tam da ortası. yani türkiye'nin şu anki durumundan birazcık kuralcılığa kayması gerek, aşırıya kaçmadan.
  • islam ülkesi dışında olan her ülkelede her türlü hayvan bulunduğu bilmeyip modern diye genelleyen yeni yetme beyanatı.

güney afrika, bulgaristan, beyaz rusya, finlandiya, kongo, şili, arjantin, rusya, yeni zellanda gibi ülkelerde sokaklarda gezen hayvanlardan bihaber olandır.

hindistan demedim, sadece orayı saysak inek ve öküzü geçtim maymunlar tek tek siker bu arkadaşı.

modern ülke dediğin amerika ise zaten orada boş gezen her türlü canlı ekonomik değeri olduğu için manasız bir örnektir.
  • (bkz: sincap)
hesabın var mı? giriş yap