şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: modernizm)
 • modernden yana olan..
 • modernizmi benimseyen çalışmaların ortak paydası milletler ve milliyetçiliğin modern çağa ait yapılar olduğu görüşüdür. buna göre milletler ve milliyetçilik kapitalizm, sanayileşme, merkezi devletlerin kurulşması, kentleşma, laikleşma gibi modern süreçlerle birlikte ya da onların ürünü olarak ortaya çıkar. milliyetçiliği bu süreçlerden bağımsız düşünmek mümkün değildir. zaten eski çağlarda milliyetçiliğin ortaya çıkmasını sağlayacak toplumsal, siyasi ve ekonomik koşullar yoktur. bu koşullar modern çağda oluşur, başka bir deyişle, milletler ancak milliyetçilik çağında sosyolojik bir gerelilik haline gelir. milliyetçilik, milletleri yaratır, milletler milliyetçiliği değil anlayışına sahip sosyal bilimcilere verilen ad modernisttir. *
 • modern türkiye'den ilham alarak hayata geçmiş yeni bir t-shirt markası.
  ilk meyvelerini üzerinde atatürk'ün görsellerini hoş grafik tasarımlarla bir araya getiren t-shirt'lerle vermiş.
  www.modernisttshirt.com adresinde hem t-shirtler görülebili, hemi de satın alınabili.
 • (bazen, sanki, biraz) kufur gibi bisey bu.
  - hadi be canim, modernist sen de!
  cumlesindeki gibi. simdi ben okumadim modernizm ne demek, yani okudugumun da bi kismini ancak biraz anladim. sosyal bilim kuramina da o kadar hakim degilim maalesef. arti bu bi sosyal bilim kurami mi, onu da bilmiyorum biraz cahilim.

  yer yer,
  - dedigine bakan da kemalist sanar seni ayol!
  gibi tamlamalarla da bitirilebiliyor. demek ki bu ikisi beraber gidiyor. hah bak bi de yazmislar ne guzel (bkz: kemalist kisilik bozuklugu/#12406566), misal. o zaman dur sunu da koyayim da dursun (bkz: kemalizm)

  boyle otoriter gibi bisey. anti-demokratik gibi. sanki tepeden inme gibi belki. iste kendimce dedektifcilik oynayip, iz surup, anlamlandirmaya calistigim bir sifat bu modernist. halbusi boyle modern deyince ne kadar sahane, ovgu dolu bi terimmis gibi geliyor kulaga,
  - ay ablasii kiziniz ne kadar da modern, tutututu masallah!
  gibi...
  bi de ilkokulu hatirlatiyor neden bilmem.

  modernist'in cumle icinde kullanildigi tondan, soylenisinden anliyorum, boyle kufur gibi; ya da o kadar ciddi olmasa da negatif bisey iste, ama tam nedenini kavrayamiyorum. (parantez-ici-gizli-rica, ornek-mahiyetinde-istek-parca*: bilen biri allaaaaskina halk diliyle aciklasa bi daha diye.)
 • (bkz: innovia)