şükela:  tümü | bugün
 • ingilizce modified kelimesine anlam ve gramer olarak uyuşabilecek kelime
 • sağından solundan tatmin olmadığınıs birşeyi kurcalamak, çeşitli kısımlarında değişiklik yapmak suretiyle tatmin olmaya çalışmak. bazen işe yarar, genelde bi boka benzemez...
  (bkz: bok)
 • bazı klişe markaların kullanımı ile kendini rallici sınıfına sokmaya çalışmak
  bu markaların dışarıda çok alternatifleri bulunmakla birlikte ülkemizde olmazsa olmaz sınıfına girerler.
  turbo: garrett
  fren: brembo
  direksiyon: momo
  koltuk: recaro
 • (ara: modifiye)
 • blueprint islemiyle motorun gucunu arttirmak.
 • modifiye her ülkede olduğu gibi ülkemizde de yanlış yerde olan bir zevktir.
  tanım yapmak gerekirse modifiye; otomobilin gücünü artırmak, yol tutuşunu ve frenajını güçlendirmektir.
  iki tür modifiyeci vardır. birincisi caddeden geçerken "anaa lan aarabaya bakk olumm" nidalarını duymak isteyen tipler,
  ikincisi ie otomobil kullanırken standartın üzerinde zevk almak isteyen kişidir. tabiki ikinci tip makbul olandır.
  fikrimce modifiye ilk olarak otomobilin kalbine*sonra da otomobilin yol ile ilişkili parçalarına yapılmalıdır.
  yoksa kutu misali bir gti alan hava filtresini değiştiren, camlara film cekip arabanın sağına soluna abidik gubidik spoilerler takan ve işin olmazsa olması ön veya arka cama devasa bir no fear çıkartması yapıştıran tip modifiye yapmaz yapsa yapsa kıroluk yapar.

  motora yapılan modifiyeler;

  performans kam: yüksek dereceli egzantrik mili takılır. bu supapların açılma ve kapanma sürelerini değiştirerek motora daha fazla hava ve yakıt verir ki takdir edersiniz "ne kadaa yanma o kadda güç" teorisi ile güç artırımı gerçekleşir. normal bir oto için 10 ile 30 bg arası güç kazanımı olur.

  performans hava filtresi: efendim en kolay modifiye yöntemidir. fakat belirtmek gerekir ki; güç kazandırmaz.
  mükemmel ses verir o ayrı. bu aerodinamik çok derin bir mevzu hiç girmeyelim ama siz bana güvenin güç kazandırmaz fakat standart filtre zamanla hava direncini artırır ve güç kaybına neden olur spor filtre bunu engeller. burada önemli husus kutu içi uygulama yapılmamalıdır açık filtre uygulamaları daha sağlıklıdır.

  supercharger: iki çeşittir.
  1- induction: bu tür bir superchargerın çalışma prensibi turboya benzer. motora allem eder kallem eder daha fazla hava bu da bize yol, su, elektrik olarak değil şiddetli yanma dolayısıyla fazla güç olarak geri döner.
  2- belt driven: adından da anlaşılacağı üzere sistem bir kayış yardımıyla çalışır. şöyle ki; söz konusu kayış şafta bağlanır ve motor çalıştığı sürece kesintisiz olarak soğuk hava alır. fakat aşırı pahalı bir sistemdir. kullanılan kayışlar kevlar denen menem maddeden yapılır. fakat turbo gibi basit değildir hem montaj hem de sonrası çok emek ve para ister.

  chip tuning: efedim chip dediğimiz şey otomobilin motoruna komutlar veren garip bir arkadaşımızdır. bu arkadaş fabrikada gaza getirilmiştir. "sen standart bir kullanıcı için üretildin, her şeyi göz önünde bulundur (bkz: kötü şartlar) ona göre motoru uslu, sakin bir şekilde yönlendir" gibi dolduruşlara gelmiştir. allahtan kendisi laftan anlar biz de bir takım müdahelelerle ona doğru yolu gösteririz. bu müdahele iki farklı yolla olur.
  - mevcut chipi çöpe atıp yenisini monte etmek
  - mevcut chipin yazılımını değiştirmek
  kazanım yaklaşık %10-15'tir, turbolu araçlarda ise %40'a kadar çıkabilir.

  ve en aşmış modifiye yöntemlerinden birisi:
  nitro ya da bilinen adıyla nos. bu yöntem kendi başlığı altında açıklanmış.

  belirtmek isterim modifiye bu işlemlerle bitmez. bu kadar güçlü bir otomobili yolda tutmak, gerektiğinde durdurmak için de bir takım değişiklikler yapmak gerekir. kısaca bunlardan da bahsetmek gerekir.

  süspansiyon değişiklikleri: standart bir otomobil spor kullanımdan ziyade konforlu ve güvenli bir kullanım için tasarlanır. bu süspansiyon içinde geçerlidir. başarılı bir yol tutuş, hakim bir direksiyon, virajlar için kısa ve sert yaylar ve kısa ve sert amortisörler güvenli bir yol tutuşun temelini oluştururlar. bu konuda sonuçları çok tehlikeli olabilecek yanlışlar yapılmakta. özellikle kesilen helezonlar potansiyel bir takla makinesi kullanmaya yol açar. bu konu ile ilgili çok çeşitli uygulamalar olsa da normal bir modifikasyonda otomobile uygun birer takım spor helezon ve amortisör yeterli olacaktır.
  bunların ardındansa jantları temas yüzeyine paralel tutmak için amortisör kule gergileri ve girilen virajlarda merkez kaç kuvvetinden etkilenen otonun lastiklerinin aynı şiddetle yere basması için viraj çubukları montesi gereklidir.

  performans lastikler ve jantlar: herkesin malumudur otonun yolla tek teması lastikler sayesinde gerçekleşir. bu da modifikasyonda lastikleri ve onların oto ile bağlantısı olan jantları çok önemli kılar. türlü modifiyeden sonra standart bir lastikle otoyu kullanmaya çalışırsanız hatanızı anlamanız uzun sürmez endişelenmeyin. fakat hatayı hamur olmuş bir aracın içinden çıkınca anlamak üzücü olabilir. bu tür özel lastikler hem yanak ölçüleri hemde karışım ve desenleri ile yol tutuşa çok önemli bir katkı sağlarlar.güçlnedirilmiş süspansiyonla uyum içinde çalışan spor lastikler yüksek hızlarda dahi aracın savrulması önleyerek hayat kurtaran gizli kahramanlarımız oluverirler (bkz: ne dedim şimdi ben)

  frenler: tüm güçlendirmelerin ardından kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir modifiyedir fren modifiyesi. zira
  durduramadıktan sonra bir "asfalt canavarı" ne işe yarar? en akıllıcası ön frenleri güçlendirmektir.
  diskleri büyüterek sürtünme yüzeyini artırabilirsiniz,
  kaliperleri büyüterek artan piston sayısı sayesinde diske yapılan basıncı artırabilirsiniz.

  benim lakırdım bu kadar.
  hayırlı uğurlu olsun efendim bendeniz satırlarca ahkam kesmenin, sizse standart otonuzu güç simgesi haline getirmenin hazzı ile yerimizde duramayacağız sanırım.
  unutulmaması gereken son nokta modifiyeli bir otonun kendini gösterebileceği yegane yer yarış pistidir, caddeler değil.
  örneğin drag yarışları ülkemizde katılımı en kolay yarışlardandır.
 • otomobillerin gerek farklılaştırıp kişiselleştirilmesi, gerekse performansının arttırılması için yapılan bu işlemlerde en çok tercih edilen markalar genellikle aşağıdaki gibidir:

  hava filtresi : ram air, king dragon, k and n
  turbo : garrett
  egzoz : remus, supersprint, devil, king dragon
  yay, kule gergisi : eibach, apex
  jant : momo, stilauto, antera, dj wheels, league, oz racing, cms
  fren : brembo
  far, stop lambası : altezza, in pro
  iç mekan : momo, in pro, kamei, omp, king dragon
  koltuk : recaro, momo
  audio/video : rockford fosgate, audiobahn, clarion

  bunun yanında, bu işlemi sadece belirli marka ve/veya modellere uygulayan kimi modifiye firmaları ve "racing team"ler de vardır. elbette ki olaya daha vakıf olan bu firmalar, çoğunlukla, ya sadece yarış otomobilleri ile ilgilendikleri, ya da hayvan gibi paralar istedikleri için doğal olarak tercih edilmezler. bu gibi profesyonel firmalara yaptırılacak "komple" modifiye işlemleri (belirli bir modifiye amacına yönelik olarak aracın tüm aksamlarının birden değiştirilmesi) için genellikle modifiye edilecek aracın sıfır kilometre fiyatından daha fazla para harcanır, ancak bunun için pişman olmak neredeyse imkansızdır..

  bu gibi firmalardan bahsedilirken de;

  - trd (toyota)
  - mugen (honda)
  - hamann (lüks/sportif otomoiller, özellikle porsche'ler)
  - abarth (fiat)
  - amg (mercedes)

  firmaları ilk akla gelenler arasındadır..
 • amg bir mercedesi adama benzetebilen mersonun resmi modifiye firmasıdır. (m technic ve bmw ilişkisi) nasıl yaman bir çelişkidir ki bir fabrika dandik arabalar üretir sonra farklı bir şirket kurup bu arabaları adam etmeye çalışır. ayrıca bir mercedes üzerine en ciddi unofficalçalışmaları ise brabus yapar.
 • http://www.modifiyem.com/ adresine sahip sitede detaylariyla incelenen araba upgrade sanati.