şükela:  tümü | bugün soru sor
  • birinci teorem (1958) ile bir model ustu ikinci teorem (1963) gercek hayatta pek rastlanilmayacak varsayimlar icermelerine karsin her turlu hipotez testinde null olduklari icin finans teorisine inanilmaz katkida bulunmuslardir. ikilinin farkli yillarda nobel kazanmis olmalari da ilginctir. miller` in odul toreni sonrasi basin toplantisinda "teoremin dedigi bir cebinizden parayi alip oburune koydugunuzda daha zengin olmazsiniz dan baska bir sey degildir" yorumuna, gazetecilerin e yani buna mi nobel odulu verdiler karsi atagina "evet ama unutmayin ki ispat cok guzeldi" kontrasi yukarida bahsi gecen anekdotlara bir ornektir. bu arada kanserden kaybettigimiz miller` in binlerce aniya konu olan kivrak zekasi onunde de bir kez daha egilmeyi borc bilirim.
  • belirli varsayimlar altinda yabanci kaynak kullanimini artirarak ortalama sermaye maliyetinin dusurelemeyecegini savunurlar.
  • fi tarihinde* bir yatırım bankasına staj için başvurduğumda açıklamamı istedikleri teoremdir kendileri.

    teori der ki : vergilerin, asimetrik bilginin, işlem ve iflas maliyetlerinin olmadığı etkin bir piyasada işletmelerin değeri, sermaye yapısından etkilenmez. işletmenin değerini, ait olduğu sektörün riski ve işletmenin gelecekte yaratacağı nakit akışları belirler.

    değerleme teorileri, kurumsal finans konuları vs ile uğraşanların mutlaka bilmesi gereken bir teoremdir.