• çocuk oyuncağı olmayan, endikasyonları arasında, "ders çalışmak", "abi vize konuları kol gibi", "bu akşam uyumadan çok çılgın eğlenicem" kesinlikle bulunmayan ilaç. tekrar söylüyorum, ilaç. bitkisel destek değil, kahve değil, şekerleme hiç değil, ilaç. hatta diyorum ki:
    (bkz: ilaç)
    hatta utanmadan sıkılmadan, bir de prospektüs alıntısı yapayım:
    modafinil ile en sık rastlanan advers etkiler; baş ağrısı, enfeksiyon, bulantı, sinirlilik, anksiyete ve uykusuzluktur. diğer yan etkiler; göğüs ağrısı, boyun ağrısı,titreme, boyun sertliği, ateş/titreme, diyare, ağız kuruluğu, anoreksi, anormal karaciğer fonksiyonu, kusma, ağız ülseri, jinjivit, susuzluk hissi, rinit, faranjit, akciğer hastalığı, dispne, astım, epistaksis, baş dönmesi, depresyon,katapleksi, insomnia, parestezi, diskinezi, hipertoni, konvülsiyon, amnezi, emosyonel labilite, ataksi, tremor,hipotansiyon, hipertansiyon, vazodilatasyon, aritmi, senkop, eozinofili, ambliyopi, anormal görme bozukluğu, hiperglisemi, albüminüri, eklem rahatsızlığı, herpes simpleks, kuru cilt, anormal idrar, üriner retansiyon, anormal ejakülasyondır.

bunların yanında, sonu gelmeyen bir ilaç etkileşimleri listesi vardır, ancak doğum kontrol hapı kullanmakta olan kız arkadaşınızın ağzına sınav öncesi tıktığınız bu şirin tablet, çoluk çocuğa karışmanızı sağlayabilir.

ha, utanmadan sıkılmadan bağımlılık da yapmaktadır kendisi, ilacını almadan çalışmayan bir beyin sizi mutlu edecekse ne ala.

son kez söylüyorum, ilaçtır kendisi, siz yine tencerede türk kahvesi yapıp su bardağıyla için, kolaya nescafe karıştırın, en temizi adam gibi vaktinde çalışın. ilaçları da hastalara bırakın
  • dün akşam 2 tane yuttuktan sonra gece mışıl mışıl uyumam münasebeti ile bi'sikime yaramadığına ikna olduğum ilaç.
  • uyku sorunum olmamasına rağmen dikkat eksikliği nedeniyle üç gün üstüste kullandım. gün boyunca iki saat uykuyla ayakta durmanızı sağlıyor. hani önemli bir işinizin (iş görüşmesi, sınav vs.) olduğu günün sabahında kurduğunuz saat çalmadan kalkarsınız, garip bir heyecan duyarsınız ya. işte gün boyu böyle hissettiriyor. uyumak aklınızdan bile geçmiyor. son günlerin popüler tabiriyle dipçik gibi oluyorsunuz.

ekleme: bütün bunların yanında bir ilaç olduğu ve doktor tavsiyesi ile kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.
  • depresyon yaptığı tarafımdan doğrulanmıştır.

(bkz: bu sene iyi depresyon yaptı)
  • biyonik insan gibi uykusuz 25 saat geçirdikten, akabinde iki vize devirdikten sonra eve gelip 3 saat boş gözlerle tavana bakarken gram uyku olmadığının anlaşılmasıyla "aa süper bişiymiş lan bu" diyerek ortalıkta sadece motor faailyetler icra ederek gezilebilen, 2 saat uykunun bünyeye kafi geldiği, sınav dönemlerinde konsantrasyon sağlayan ilaç.
  • hakkını yemişim aslında gayet işe yarayan bir ilaçmış bu. etkisini göstermesi bir saat gibi bir zaman alıyor. uykunuz varsa gidiyor ve pek tabi ki uzun saatler boyunca enerjik bir şekilde takılabiliyorsunuz. yalnız düşüşü kötü. etkisi geçtikten sonra kendinizi çok yorgun ve kötü hissediyorsunuz. moraliniz bozuluyor bir asabiyet durumu baş gösteriyor. uyumu lüksüne eriştiğinizde ise saniyeler içersinde uykuya dalıyorsunuz ve saatlerce ölü kıvamında uyuyorsunuz.

kullanacak olan arkadaşlara çok önemli bir tavsiyem var; bu ilacı içtikten sonra kafeinli içecekler tüketmeyiniz. ben ilk kullanışımda ilacı aldıktan yarım saat sonra bir işe yaramadı bu diyerek koyu bir kahve içmiştim uykum açılsın diye; kalp atışlarımın normale dönmesi üç saat aldı.
  • kesinlikle beklentilere cevap verebilen bir ilaçtır. benim gibi yatmayı seven bir insanı, 24 saati ders çalışarak geçirilmiş olmak üzere, 36 saat ayakta tutmayı başarabilmiştir. bütün bu zaman zarfında ise aşırı bir uykusuzluk etkisine maruz kalınmamış, çok korkularak girilen bir final sınavından da yüz akıyla çıkılmıştır.
  • modafinil abddeki cephalon inc.firmasınca dikkat ‘arttırıcı’ve aşırı gündüz uyuklamalarını(narkolepsi’yi) ‘azaltıcı’ olarak geliştirilmiş ve bu maksatla orada provigil adıyle satılmaktadır. abd, uk ve fransız savunma bakanlıklarınca askerlerlerinde ve uçak/helikopter pilotlarında gerekli zamanlarda kullandırılmış ve kullandırılmaktadır.

major depressif bozukluğu olan kişilerde, aşırı uyuma istekleri ve yorgunluk hissetmeleri, sadece bu bozukluğun ana sebebi değil, fakat uygulanan antidepressant tedavisinin bir yan tesiride olabilmektedir.
    buna ilaveten, bu fonksiyon azalmalarına ve sedasyona antidepressantın kendiside sebeb olabilmektedir.

bu gibi durumlarda modafinil’in antidepressantlarla birlikte kullanılmaktadır.

en mühimi : yapılan denemelerin modafinil’in ssri antidepresanlarıyla birlikte kullanılması halinde hastalar üzerindeki depressif etkileri büyük ölçüde kaldırdığını göstermiş olmasıdır.(link3,2,1)

böyle bir ilacın mevcudiyetini bundan bir evvelki depresyonumun bitimi esnasında öğrenmiş, ve abdde kullanmakta olan depresyon hastalarının çok müsbet yorumlarıyla karşılaşmıştım.(link3)

modafinil ‘cephalon’ un fransadaki fabrikasında ‘modiodal’ adıyle üretilmekte ve ülkemizde mevcuttur. bir kutuda 30 adet 100mg var. bağımlılık yapmıyor.

içeriği: modafinil

adları:ülkemizde modiodal, diğer ülkelerde alertec ve provigil

link1: http://www.modafinil.com/antidepressant.htm
    link2: http://www.antiaging-systems.com/a2z/modafinil.htm
    link3: http://www.revolutionhealth.com/…gil-for-depression
  • "devamlı yorgun hissediyorum, uzun süreli konsantre de olamıyorum, ama çok da işim var. bana bir vitamin mi verseniz?" dememle doktorun şak diye yazdığı ilaç. ilacı o kadar çok methetti ve düzgün kullanımının öneminden falan bahsetti ki merakla beraber biraz da tırsmadım değil. ama gel gör ki kullanmamla birlikte üniversitedeki inek yıllarıma geri döndüm billahi. 5 saat başımı kaldırmadan, geleni gideni, telefonu duymadan çalışmalar, bir zihin açılması, bir konsantrasyon. placebo etkisi ihtimalini de saklı tutmakla birlikte "vay anasını" dedirtti bana. tüm bunlar iyi hoş da yan etkileri ,en azından bende zuhur edenler, bir tuhaf. durmak bilmeyen bir kalp çarpıntısı, ateş basması, hani aşık olursunuz da midenizde kelebekler uçuşur falan ya öyle bir tuhaf his. nabzım sabahtan beri 100 civarı atıyor. sağladığı yüksek konsantrasyona saygım büyük de her daim bu kalp çarpıntısıyla nasıl yaşanır bilemiyorum. bundan veçhile devamlı kullanılmamalı diye düşünüyorum.
  • artık sürekli konsantre olarak yaşamak zorunda olmamdan mı yoksa biyonik adam gibi 7/24 enerjik olmak istememden dolayı mıdır bilemiyorum ama bu tarz uyarıcı/stimülant ajanlar hep dikkatimi çekmiştir.

24 saatin bana yetmediği zamanlarda concerta , ritalin, kafein, koenzim q10, taurin, tiamin, panax ginseng, arcalion, efedrin, stimol ve bilimum insana enerji veren, konsrantrasyonu sağlayan, özgüven aşılayan supplamentleri denemişimdir.

yanlış hatırlamıyorsam ben modiodal'ı ilk olarak 2012 sonbaharında kullanmıştım. nedense o dönemlerde kullandığımda pek bir etkisini hissetmemiştim. daha sonra üzerinden iki yıl geçti ve tekar yazdırmak, kullanmak istedim. o dönemlerde piyasada yoktu ve modiwake yazdırmak durumunda kalmıştım. onu da kullandım ve yine bi'sikime derman olmadı.

en son geçen hafta son kez belki işe yarar umuduyla modafinil içerikli stimülant yazdırmaya gittim ve orada modiodal'ın piyasalara yeniden girdiğini öğrendim. hemen iki kutu yazdırdım. eczaneye gidince aslında bana verdiklerinin modiodal görünümlü provigil olduğunu anladım. tabletn paketinin üzerinde provigil yazıyordu ama türkçe bir jelatinle üzerine modiodal yazısını yapıştırmışlardı. yani normalde türkiye'de modiodal ve modiwake tabletleri vardı. provigil ise avrupa'da ve birleşik devletler'de kullanılan preparatıydı. bu yönüyle de ilgimi çekti tabiki.

sabahlamam gereken bir umutsuz akşamın ilerleyen saatlerinde üç saat arayla 100 mg aldım. toplamda 200 mg yani. yaklaşık 1-2 saat sonra tam olarak etkisi gösterdi ve ben 24 saat boyunca uyanık, dinç kaldım, pek bir uyku hali yaşamadım. gece boyunca öğrenmeye ve unutmamaya programlı beyin ile sınava çalıştım.

ayrıca ilacın denendiği bu gün son derece verimli geçmiş, bir türlü yapılamayan işler yapılmış, akabinde özel arkadaşlarla güzel zamanlar geçirilmiş, korkularak girilen bir sınavdan daha yüz akıyla çıkılmıştır.

bir de son olarak her uyarıcı ilaçta olduğu gibi modiodal'ın da sürekli kullanımında etki gücü azalıyor, vücut tolerans geliştiriyor. bu yüzden sadece gereken zamanlarda gerekli miktarlarda kullanın.

special thanks modiodal!

edit: yeşillendirmeler üzerine imla düzeltilmesi.
hesabın var mı? giriş yap