şükela:  tümü | bugün
 • moğol askerinin sefere giderken atın üstünde hem yemek yiyip hem içme modelini anlatan celal şengör'ün tasvir ettiği bilgi.

  bilindiği üzere moğollar bulundukları coğrafyadan çıkıp çin, kafkasya, türkmenistan, ermenistan, rusya, macaristan, hırvatistan, polonya demeden almanya'ya kadar gelmiş ama ögeday 'ın ölüm haberi üzerine gelenek üzeri kurultay toplanacağı için geri dönmüşlerdir. avrupa götü böylece kurtarmıştır.

  diğer bir coğrafyada hülagu han'a(ilhanlılar) sen kim köpeksin yapan abbasi halifesi mustasım gelirsen allah'ın gazabına uğrayacaksın dedikten sonra hülagü bilindiği üzere gelip mustasım'a dansöz kıyafeti giydirip karısı yapmış 100 bin kelleyi kesip karşısına geçip sülalem rahat pozu vermiş bundan sonra nereyi sikertsem diye seyre dalmıştır. ha bu arada gelmeden alamut kalesini bu mu lan ele geçirilemeyen kale deyip adeta temelinden ateşe verip havaya uçurmuştur.

  hülagu tam mısır´ a girip memlüklere dolayısıyla islam dünyasına son çiviyi çakacakken bu sefer möngke'nin ölümü islam dünyasının kaderini değiştirmiştir. hülagünün geride bıraktığı tırı vırı birlikler ayn calut savaşı'nı kaybetmiştir.

  neyse gelelim konu başlığına ve celal şengör'ün anlatımına;

  "atların eğerleri yok. bir kumaş parçası veya deri parçasını atın sırtına koyuyorlar. bu parçaların arasına da bir parça et koyuyorlar. o et hayvanın teri, sıcaklığıyla pişiyor. giderken onu kemiriyorlar. elinde bir pipet var. onu atın şah damarına saplayıp ordan kan içiyorlar. hiç durmadan onun için gidebiliyor."

  nasıl bi manyaklık lan bu tabi durmaya vakit yok ama enerji gereksinimi mecburi ilginç geröekten.