şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çekik gözlü türklerin hemen hepsinde dogumdan sonraki ilk bir kaç günde görülebildigi gibi, asya veya inuit kökenli tüm dünya bebeklerinde gözlemlenen bir cilt lekesi türüdür. tamamen zararsiz olup irsî bir özelliktir.

  mürekkep lekesine benzer sekilde , mavi-yesil veya mavi-gri renklerde ve bir kaç santimetre çapta olmak üzere; beste dört oraninda sirtin alt kisminda (sacrum bölgesine yakin), dörtte bir oraninda omuzlarin arka kisminda, daha az frekansla elin arka sirtinda veya ön kol kisminda, %1'lik bir oranla bebeklerin topuk kisminda bulunur. henüz netlesmemis arastirmalar bu lekenin ekseriyetle vücudun sol kisminda görüldügünü ileri sürmüstür.

  80% ila 97% oranlari arasinda afro amerikan veya afrikali bebeklerde de görülen bu leke ayni zamanda her 10 beyaz bebekten birinde mevcuttur ve dünya irkinin karisikligina delalet eder.

  leke dogumdan sonra yokolmakla beraber; yetiskin çaga kadar kalanlari görülmüstür...

  yani dogumda anneniz "oheeeeeyy!!! çocugumun poposu mavi!! yoksa sirin mi dogurdum?" dediyse büyük ihtimal doktoru tarafindan yatistirilmistir. yoktur bisey yani.. yurdum insaninda rastlanan bir atavizm örnegidir...

  hatta öyle ki, bir rus atasözüne konu olmustur "rus'u biraz kazi, altinda tatari bulursun"..
 • ayrica mogollarin kutsal saydigi bu leke,antropologlara tanrinin bir isareti saydiklari mavi renge saygi duyduklarini göstermis.
  simdilerde ise bu leke dünya popülasyonunun karismaya meyilli oldugunu gösterir bir tibbi bir kanit olusturuyor.
  bu irklar arasi karismanin en son gözlemlenen akimlari, teorisyenlerin insanoglunun kendine benzemeyenin en iyisini arayarak irksal özelliklerini iyilestirme tasasinda oldugu savlarini dogrularcasina, avrupali erkeklerin asyali kadinlara ilgisi ve avrupali kadinlarin afrika orijinli erkeklere ilgi duymasi yönündeymis.
 • bir tür doğum lekesidir. diğer adı: moğol beneği

  doğu asya halklarının çocuklarının tamamına yakını (%85-90) bu leke ile doğarlar. ama bu leke geç ergenlik döneminde kaybolur.
 • mongol lekesini aklıma getirmiştir. down sendromlu çoçuklarda sık görülsede bening bir lezyondur.
 • ingilizce'de mongolian blue spot denir.
 • ilk duyulduğunda "yoksa dedem cengiz han mı ?" diye düşündüren lekedir. asya halklarında daha sık görülür.
 • ...
 • moğolcası huh tolbotondur.
 • oğlumun poposunda da yer alan mavimsi doğum lekesi. evrim ağacı sayesinde edinmiş olduğum bu bilgi ile "lan acaba ben de cengiz han'ın soyundan mı geliyorum?" şüphesi bir tık daha artmıştır.