*

şükela:  tümü | bugün
 • hindistan doğumlu devrim adamı, pasif direnisin babası.

  13 yaşında evlenip, avukat olmak için ingiltereye gitmiş daha sonra avukat olunca ingiltere sömürgesinde olan hindistana geri dönmüştür. hindistan'da tutunamayınca güney afrikaya gidip ve orda mandaya ve ırkçılığa karşı mücadele etti. 20 kere falan hapse girip çıktı ama tek bi fiske savurmadı, küstüğünde direkt, pasif direniş adı altında açlık grevine döndü. halkı "tuz yürüyüşü"ne örgütleyip, hindistanlıların denizden, ingilizlere boyun eğmeden tuz üretmelerini sağladı, ingiliz mallarının, ingilizlerin gözü önünde yakılmasını örgütledi ve hindistanın en büyük ateşini yaktı... bağımsızlığa kendini adamış bi adamdı ve fakat asrın en kanlı devrimlerinden birinde de -kendisi hiç kımıldamasa bile- başrolde oynadı.

  lakin hindu hindistan ve müslüman pakistan ayrımını engelleyemedi, olaylar çıktı bi sürü... halkın neredeyse önünde secde ettiği bi adammış, dünyanın tüm nimetlerinden uzaklaşmış, aşmış bir insanmış fakat n'oldu, 1948 yılında bi hindu tarafından suikate kurban giderek öldürüldü...

  filhakika çok zor bi işmiş yaptığı, insanoğluyla bu kadar uğraşmak, kendini bu kadar adamak, delirir insan, kendini kaybeder.
  [ben de yaşamışım gibi anlattım ya; helal]
 • oturduğu yerden memleket kurtaran belki de gelmiş geçmiş tek adamdır. "pasif direniş" fikrinin patenti gandi amcama aittir. bir de tagore adında ekürisi vardır. mahdumları ise indira ve mandıra'dır.
 • "söylediklerinize dikkat edin düsüncelere dönüsür...
  düsüncelerinize dikkat edin duygulariniza dönüsür...
  duygulariniza dikkat edin davranislariniza dönüsür...
  davranislariniza dikkat edin aliskanliklariniza dönüsür...
  aliskanliklariniza dikkat edin degerlerinize dönüsür...
  degerlerinize dikkat edin karakterinize dönüsür...
  karakterinize dikkat edin kaderinize dönüsür..."

  gandhi
 • tam adı mohandas karamchand gandhi'dir
 • satyagrahilerin en taninani, ve hakkinda en cok kitap yazilan liderlerden biri..hint bellek oyunlarinin derecelendirilmesinde onemli yer tutan kisi.
 • ankaranin kaliteli semtlerinden biri olan gazi osman pa$a'da bir sokak ismi, once jackies bar sonra da casa saginizda kalacak $ekilde devam edin ilk saga donun yoku$u cikin ilk saga ya da sola donun burasidir....
 • 13 yaşında kendisiyle aynı yaştaki kasturbayla evlenmiş, öncesinde çok özendiği yakın arkadaşı gibi olabilmek için vejetaryenliği bırakmış ve aynı arkadaşı yüzünden geneleve gitmiş ve bu sebeplerle bu arkadaşını hayatının laneti olarak nitelemiş, dürüstlüğüyle tanınan, kendi hayatı konu olduğunda da dürüst olan değişik bir devlet adamı. avukatların, doktorların ve trenlerin azılı düşmanı.
 • asli ismi mohandas karamchand gandhi olan ancak, yuce ruh anlamina gelen "mahatma" ile anilan, hindistan'in bagimsizliginin oncusu olmas,na ragmen, hindularla muslumanlar arasindaki bolunmeyi engelleyemeyen, bagimsizliga siddet kullanmadan ulasilabilecegini savunan politikaci...
 • insanligin, uygarligin ne demek oldugunu yiyip bitirmis kisi.

  bir gun sorarlar gandhi'ye, "bati uygarligi hakkinda ne dusunuyorsunuz?" diye. cevap saglam gelir: "olsa iyi olurdu"*
 • "altın prangalar demir olmalardan çok daha kotudur. " - gandhi

  "haksızlığa sapıp bütün insanlar seni takip edeceğine, adaletle hareket edip tek başına kal daha iyi. " gandhi

hesabın var mı? giriş yap