şükela:  tümü | bugün
 • moiraine sedai. wheel of time serisinde bir aes sedai. yiğitlik timsali al'lan mandragoran ile gezer.
 • robert jordan'ın özellikle mini mini bir boyda tasvir ettiği aes sedai. kısa oldukları vurgulanan cairhienliler arasında bile kısa, çıtı pıtı sayılan bir boyu vardır. jordan tam bir rakam vermiş midir bilmem ama kylie minogue kadar bişe olarak hayal ederim kendisini. 22 yaşında aes sedai olur olmaz hayatını yenidendoğan ejder'i bulmaya adamış ve tahminen 41-42 yaşında amacına ulaşmıştır. süper kızların keşfinden önce beyaz kule tarihinin en kısa sürede aes sedai olan 3 kişisinden biridir. ayrıca novice ve accepted zamanlarında siuan sanche ile lezbiyen ilişki yaşamışlığı vardır.
 • (bkz: rosamund pike)
 • asıl adı moiraine damodred olan cairhien'de dogmus olan aes sedai. 16 yaşında novice olmuştur. 3 yıl sonra accepted ve 3 yıl sonra aes sedai olmuştur. o zamandan beri kendini dragon reborn olucak olan kişiyi bulmaya adamıştır.

  --- spoiler ---
  the wheel of time serisinin 5. kitabı* itibariyle lanfear ile birlikte bir ter'angreal içinde kaybolmuşlardır* ve herkes onları öldü sanmaktadır.
  --- spoiler ---
 • kitapta sevdiğim tek aes sedai'dir. diğerleri kendilerini bir pok zanneden, güç delisi, saygı göstermeden saygı talep eden, sürekli pms halinde kalmış manyak sürüsüdür bana göre. moiraine de zaman zaman tuhaf davranışlarda bulunmuştur ama yine de severiz, sayarız kendisini.

  --- spoiler ---
  "daes daemar" yani evler oyunu denen politik manevralarda rand al'thor'u eğitmiştir. görünen o ki iyi eğitmiştir. boşuna mavi ajah'ı seçmemiştir yani.
  --- spoiler ---
 • sadece seride değil tüm edebiyat tarihinde en sevdiğim roman karakteridir. cesur, idealist, doğruların peşinden giden, fedakar canım moiraine.

  dizisinde kendinisini (bkz: rosamund pike) canlandıracaktır. heyecanla bekliyorum.
 • zaman çarkı'nda en sevdiğim ve ciddi ciddi derin bir iştiyakla bağlandığım hanımefendi. vakarlığın şahikası idi. yıllar geçti hâlâ unutamadım :)