şükela:  tümü | bugün
  • mevar racalığı olarak bilinen ve hindistan'ın batısında yer alıp kuzeyinde delhi sultanlığı, batısında gücerat sultanlığı ve güneyiyle doğusunda da bir dizi küçük racput-hindu thikani ile mücadele eden geç orta çağ döneminin hint altkıtası'ndaki en mühim hindu devletlerinden birisinin başında kaldığı kısa süreye rağmen büyük iz bırakmış ve erken yaşta öldürülmese neler yapabileceği hindistan'ın yeni çağ ve yakın çağ tarihini inceleyen tarihçiler için tam bir soru işareti olagelmiş raca ve komutan.

    kendisi aslında bir nevi dönemin ve ilgili coğrafyanın şehzade mustafası olmuştur. babası singh lakha'nın 1409 senesinde delhi sultanlığı'na karşı bir savaşta hayatını kaybetmesi sonucunda bazı kaynaklara göre 16, bazı kaynaklara göre de 12 yaşında taç giymek durumunda kalmıştır. ilk senelerinde annesi ve amcalarının taht üzerindeki mücadelelerini bitirmek için yoğun bir çaba harcayan mokal singh, girwapura olarak bilinen ve daha sonra udaipur kentinin kurulacağı bölge başta olmak üzere sayısız tapınak, saray ve kütüphane inşa ettirmesiyle tanınmaktadır.

    askerî olarak da boş durmamış raca, önce delhi sultanlığı ile yarım kalan hesabını denkleştirmiş ve 1428 senesinde jaisalmer önlerinde sultan'ın ordusunu ağır bir yenilgiye uğratmış peşinden de gücerat sultanlığı'nı iki kez mağlup edip diyârının batı ve kuzey sınırlarını hatırı sayılır bir biçimde sağlamlaştırmıştır.

    bir hindistan klasiği olarak savaş meydanlarında coşan ama saray entrikalarını okumakta çok zorlanan genç raca, 24 ya da 28 yaşındayken amcası mâra tarafından zehirlenmek suretiyle öldürülmüştür. amcası mâra ve onun üvey kardeşi chacha'ya da yâr olmayan mevar tahtı, mokal'in oğlu kumbha'ya kalmıştır.

hesabın var mı? giriş yap