şükela:  tümü | bugün
  • atomik orbital teorisi yerine kurulan teorideki orbitallerdir. sigma, pi gibi cesitleri vardir. komplex bilesiklerin bircok ozelligini aciklamada atomik orbital kuramindan daha basarilidir. ayni zamanda bazi elementlerin(bkz: oksijen) paramanyetik ozelikleri de bu orbitallerle aciklanir.
  • atomlar bağ oluştururken, gerekli mesafe sağlandığında molekül oluşmadan önce yaklaşmakta olan atomların orbitalleri karışarak moleküle ait orbitalleri oluştururlar. moleküler orbital teorisi de atomik orbitallerin nasıl moleküler orbitaller oluşturduklarına dair bir teoridir, kovalent bağların hangi şartlarda oluşacağını açıklar.
  • bu teoriye ait molekül orbital diyagramları insanın ömrünü yir, bitirir. yok sigma orbitali, yok sigma yıldız, yok bağ derecesi ulen şimdi terliği fırlatacağım kim karşıma çıkarsa.
  • bu teori aslında moleküller için çizilen lewis yapısının doğrulanması hadisesidir. lewis yapısı doğru çizilen bir molekül içerisinde yer alan sigma ve pi bağlarının yanı sıra, aynı molekül için eşleşmemiş elektronların da varlığı gözlenebilir. homonükleer moleküller olan b2,c2,n2 için farklı o2 den sonrası için farklı metodlar kullanılır. heteroatomlu moleküller için elektronegatiflik değeri düşük element daha aşağıya yazılır.
  • 1925 yılında noelden birkaç gün önce avusturalyalı fizikçi erwin schrödinger isviçre alpleri’nde kısa bir tatil yapmak üzere zürihten ayrılır. eşini bırakıp viyanadan eski bir kız arkadaşını davet eder. kız arkadaşının kim olduğunu bilmiyoruz ve etkisinin ne olduğunu pek bilemiyoruz ancak 8 ocak 1926 yılında döndüğünde bu teori keşfetmiştir.