• moleküler seviyede proteinleri rna yı dna yı hayatın anlamını inceleyen bilim dalı..jellere proteinleri koyup koş dediiniz acaba aids mi örenmek için kullandığınız aa bu cidden emrahın çocuumuymuş bi bakalım dediiniz hadi bi tane dolly yapıverelim bize et süt versin dediiniz kısacası bi sürü sorunun çözümü tanrıcılık oynıyabilceiiniz bilim dalı
  • genetik yönünde uzmanlaşmak icin mutlaka bilinmesi gerekir.
  • gdo duzenlemesi ayagina turkiye'de calisilmasi imkansizlastirilacak bilim dali. bu bilimde de geri kalmamiz cok feci gotumuzde patlayacak, benden soylemesi.

(bkz: genetiği değiştirilmiş organizmalar/#18297997)
  • turkiye'de icra edilmesi genel anlamda suc haline getirilmistir. gecmis olsun.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25074161/

(bkz: genetiği değiştirilmiş organizmalar/#18297997)
  • bu cikan gdo yasasi sadece olumcul misir, katil pamuk, infra-red gorebilen asker gibi genetigi degistirilmis organizmalarin gelistirilmesinin onunu kesmek icin cikarilmis gibi dusunebilirsiniz, normaldir. fakat size yonetmeligi okuyun diye link verdim, madde verdim, acip okumadiniz, ben simdi koyuyorum buraya (bkz: iste o madde):

başvuru
    madde 9 – (1) gdo lu ürünün komite tarafından ilk değerlendirilmesinin
    yapılması amacıyla gen sahibi, aşağıdaki bilgi ve belgelerle bakanlığa başvuruda
    bulunmak zorundadır.
    a) gdo nun yapısında değişikliğe neden olan gen veya genlerle ilgili bilgi ve
    belgeler,
    b) gdo nun tespitinde kullanılacak yöntem ve referans materyal ile tespit
    için yapılacak iş ve işlemleri kolaylaştıracak her türlü bilgi, belge ve destekleyici
    doküman,
    c) ayırıcı kimlik bilgileri,
    ç) gdo ile ilgili risk değerlendirmeye esas bilgi ve bilimsel çalışma sonuçları,
    d) kullan m amac ve k s tlamalarla ilgili talep ve bu talebi ı ı ı ı destekleyen bilgi
    ve belgeler,
    e) kullanım ve üretim koşullarını açıklayan bilgi ve belgeler,
    f) risk yönetimi, otokontrol ve üretim planlaması ile ilgili bilgi ve belgeler,
    g) izleme ve izlenebilirlik koşullarının nasıl olacağını açıklayıcı bilgi ve
    belgeler,
    ğ) işleme sonucu atık ve artıkların arıtım ve imha koşullarını açıklayıcı bilgi
    ve belgeler,
    h) güvenlik ve acil durum tedbir planı ve uygulamaları ile ilgili açıklayıcı bilgi
    ve belgeler,
    ı) devir veya kullandırmaya müsaade edilip edilmeyeceği, müsaade edilmesi
    durumunda uyulması öngörülen şartlar,
    i) başvuru yapılan gdo lu gıda veya yemin taşıma, muhafaza ve nakil
    koşulları,
    j) başvuru yapılan gen veya genlerin, geliştirilmiş oldukları ülkede başvuru
    yılından en az üç yıl öncesinde tescil edildiğini, piyasada satışının serbest olduğunu
    gösterir bilgi ve yetkili mercilerden alınmış onaylı belgeler,
    k) çeşidin başta tescil edildiği ülke olmak üzere ilgili mevzuatın
    uygulanmakta olduğu ülkelerde de ticari olarak üretildiğini gösterir bilgi ve yetkili
    mercilerden alınmış onaylı belgeler,
    l) türkiye flora ve faunası için potansiyel bir tehlike oluşturmasını
    engellemek üzere gdo nun türkiye’de yakın akraba ve yabanileri olan türlere ait
    olmadığını gösterir bilgi ve belgeler.
    (2) komite, gerek gördüğü durumlarda ek bilgi ve belgeler de isteyebilir.
    (3) komite tarafından istenilen belge ve bilgilerin süresi içinde temin
    edilmemesi durumunda başvuru reddedilir.
    (4) yapılan bir başvurunun sonucu diğer başvurular için emsal teşkil etmez.
    yapılan bir başvuruya verilen izin başvurulan ve takip eden ithalatlar için geçerlidir.
    ancak, ithalatın gerçekleştirilebilmesi için ilgili diğer mevzuat hükümlerinin de yerine
    getirilmesi zorunludur.

simdi diyeceksiniz gdo ne olarak tanimlanmis. yani akil mantik sahibi kanun yapicilar laboratuvar calismalarini dusunerek kanun hazirlamisltir, calismalari baltalamamak icin onlem almistir, degil mi?

bakin neymis g.d.o.:

madde 4 – (1) bu yönetmelikte geçen;
    a) ayirici kimlik: aktarilan her bir gen için bir kod ve her bir gdo için ise,
    taşıdığı genin kodunu da içeren nümerik ve alfa nümerik kodlama sistemini,
    b) bakanlık: tarım ve köyişleri bakanlığını,
    c) gdo: genetik yapısı değiştirilmiş organizmayı,
    ç) genetik yapısı değiştirilmiş organizma: modern biyoteknoloji kullanılarak
    genetik materyali değiştirilmiş olan, insan haricindeki organizmayı
    (...)
    ifade eder.

yani neymis, insan haricindeki her organizma potansiyel gdo sayiliyor. buna e. coli, hela, her turlu sinek, balik, fare, sican vb. hayvan veya hucre hatti dahildir. trangenik hucre hatti olmadan ne kadar farmakoloji, ne kadar kanser arastirmasi yaparsiniz bilemem. avrupa'nin hicbir ulkesinde boyle bir kanuna raslayamayaginizdan emin olun, yoksa su an bakanliga form dolduruyor olurduk.
  • hakkında insan neden beyin göçü yapar sorusuna çok rahat yanıt verebilmemizi sağlayan bir kanun çıkarılmış olan bilim dalı.

bu yüzden türkiye'de bilim olmuyor. destek olmuyorsunuz, köstek de oldunuz. tebrikler valla. 10 mbg öğrencisinden 9 u ben mezun olunca yurtdışına vınlayacağım diyordu, artık 10'da 1 i de kaybettiniz. tebrikler.

harvard. sözüm sana. bekle beni anacım. geliyorum.
  • arka arkaya ayni seyi yaziyor gibi olmak istemiyorum, fakat genetigi degistirilmis organizmalarin uretilmesi, alimi ve satimini duzenlemek icin cikarilan kanun molekuler biyoloji calismalarini turkiye'de bitirme potansiyeline sahip. bunu neye dayanarak soyluyorum, duzenlemenin icerigine bakarak soyluyorum. yani "gdo ile ilgili kanun cikmis, molekuler biyoloji biter" diye kafadan uydurmuyorum.

onceden de yazdim tekrar yaziyorum: moleukuler biyoloji demek trangenik canlilar demek. siz bunu duyunca frankenstein, katil domates falan dusunuyor olabilirsiniz, fakat kazin ayagi oyle degil. bir organizmaya gen atmak son derece standart ve rutin olarak neredeyse her molekuler biyologun yaptigi ve cogunlukla yapmak zorunda oldugu bir prosedur. isin detayina girmem cok zor, ama plasmid'ler cogu molekuler biyologun muhtac oldugu seyler ve plasmid'ler bakterilerde trangenesis ile cogaltiliyor. protein uretmek istiyorsaniz yuzde 99 bakterilere ya da sinek hucrelerine gen transferi yapmak zorundasiniz. anlata anlata bitirebilecegimi sanmiyorum. ama anlamadiginizdan (anlamayi reddettiginizden diyelim, cunku gercek anlam vermesi cok guc bu kanuna) daha acik bir sekilde ifade edeyim:

yuksek etkili dergilerde (nature, science, cell gibi) basilan bir tane (rakamla 1) makale bulun ki bana icinde gen transferi kullanilmamis olsun, o zaman ben de "molekuler biyoloji baltalaniyor" tezimin abartili oldugunu kabul edeyim.

bu arada bu "tez" benim degil, daha once nature'a haber olmustuk bu hafta kanunun gecmesinin ardindan yine haber olmusuz:

http://www.nature.com/…010/100324/full/464478a.html

rica ediyorum acin okuyun.
  • bir zamanlar, liseli kızlar arasında "okumak istiyorum" denmesinin moda olduğu bölüm.
  • bu alanda çalışan bazı arkadaşlar nedense "playing god" olayını çok ciddiye alıyor. tavsiyem o mikropipetleri yere indirmeleri.
hesabın var mı? giriş yap