şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1800 lü yillarda türklerin yogun oldugu bölgelerdendir.
 • lesvosun denizi cok soguk olan sirin bir sehridir. adanin kuzeyinde olan bu yerin bir ismi de mithimnadir.
 • türklerin molva olarak adlandirdigi güzide bir midilli kentidir. yerlilerinin genellikle cok uzun boylu olduguna dair bir rivayet vardır.
 • eskiden turklerin yasadigi, hala eski turk evlerinin oldugu, yunanlarin da baska stilde ev yapilmasina izin vermedigi, gerekirse turk kiyilarina yuzulebilecek uzaklikta olan kucuk sehir.
 • limanı, kalesi, taş evleri, her evinin bakonunda ve önündeki çiçekleri, meyhaneleri ve meyhanelerinin el emeği göz nuru renkli boyanmış tabelalarıyla tatlı bir lesvos kenti. adanın en güzel kalınacak edilecek denize girilecek bölgesi.
 • midilli adasının kalınması gereken en güzel yeri. diğer yunan adalarının aksine beyaz ve mavi rengin hakim olmadığı ama kendine has dokusu olan bir kasaba. doğası bozulmamış, geleneksel taş binaları korunmuş (ayrıca unesco dünya mirası listesinde) ve dejenere olmamış. tepede görkemli ortaçağ kalesi ve kıyıya kadar uzanan evler gece petra tarafından geliyorsanız mükemmel bir manzara olarak bi anda karşınıza çıkıveriyor.
  ulaşım: türkiye'den midilli turları var, ama molivos'a sadece birkaç saat uğruyorlar. tur dışında adaya geliş için ayvalık'tan 1,5 saat süren feribotlara binmek ve mytilini'ye gelmek lazım (adanın merkezi, tek gümrüklü liman burada, ayrıca havaalanı da var). daha sonra araba kiralayıp 1 saat süren ormanlık dağlık ve virajlı bir yoldan adanın kuzeybatı ucundaki molivos'a (mytimna) ulaşabilirsiniz.
  küçük bir limanı, gerek deniz kıyısında gerek tepelerde mükemmel manzaraları ve yemekleri olan restoranları, kafeleri ile gerçekten tam bir şehirden kaçış yeri. ayrıca denize girmek için uzağa gitmeniz gerekmiyor, mavi bayraklı denizi gayet temiz. tavsiye edilebileceğim oteller ise limandaki tek otel sea horse ve eftalou tarafındaki sunrise.
 • midilli adasının en güzel bölgesi. huzur, lezzet, doğa, estetik, medeniyet, nezaket bu kasabada buluşmuş.
  uzansan dokunacakmışsın gibi duran bizim kıyılarda eksik olan ne ki; biz neden bunları bir araya getiremiyoruz.
  yeri gelince mangalda kül bırakmayız vatanseverliğimizle, misafirperverliğimizle, temizliğimizle...
  ama "ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz."
 • adanın turistik ama bir o kadar da doğallığını yitirmemiş, sakin kalan beldesi. arnavut kaldırımlı, daracık sokaklarını arşınlamak, hatta bu sokakları kullanıp kaleye çıkmak, kaledeki kafede güneşin batışını izlemek lazım.
 • girişinde osmanlıca yazılı taşın halen korunduğu, duvarlarında büyük siyah kertenkelelerin cirit attığı bir kaleye sahip şirin belde.