şükela:  tümü | bugün
  • sadece insanlarda görülen, cilt ve muköz membranlarda enfeksiyon yapan, cinsel yolla da bulaşabilen bir hastalıktır. döküntüler şuna benzer http://upload.wikimedia.org/…a/a4/molluscaklein.jpg

edit: etkeni poxvirus grubundandır yani çiçek hastalığı ve suçiçeği virüsleri ile akrabadır. ( ornett arkadaşa uyarısı için teşekkürler.)
  • latincede "bulaşıcı yumuşakça" demek; ama molluscum aynı zamanda bir mantar türüymüş, onun için "bulaşıcı mantar" oluyor.
  • tedavisinde krioterapi kullanılan, ciltte vezikobüllerle seyreden bir hastalığa neden olan virüs.
  • çoğunlukla cinsel yolla bulaşan bir deri hastalığı. deride sivilceden hallice, sert kabarcıklar oluşturur. virüs işidir.

(bkz: poxvirus)
  • su adresteki losyon kullanilinca gecen bas belasi. ben kullandim, gayet basarili. en buyuk yan etkisi, lekeri yakmasi ve kanatmasi, ancak cok kisa surede sonuc aliniyor, gayet basarili. bu belayi kapanlar varsa cok gecmis olsun, cozumu var. ekstra tavsiyeler arasinda, vucudun direncini artiracak aktiviteler yapmak, depresyondan ve stresten uzak durmak var, doktorun yalancisiyim.

ilacin web sitenin ekran göruntusu: http://i.hizliresim.com/qvkqzz.jpg

edit: ilaci lezyonlar uzerinde yaklasik 5 ya da 6 defa kullaninca birakmak gerekiyor, cunku kabartilarin iyilesmisi icin zamana ihtiyac var. su anda sadece pembe noktalar var, lezyonlar gitti. zaten prospektufte dedigi gibi pembelik olmasi normal, lezyonlarin gectigi anlamina geliyormus. doktor kesinlikle tras olmayi yasakladi ve iyilesene kadar da cinsel olay yok, burasi cok önemli cunku cok kolay bulasiyormus. ancak söyle de bir sey var, uzman degilim tabi ki ama bu virus galiba vucutta hep kaliyor ve vucudun direnci dusunce ortaya cikiyor. o yuzden dengeli beslenmek, spor yapmak, mutlu olmak gerekiyormus.
  • eveet... an itibariyle 2 yasindaki cocugumuzda 10-15 tane bulunan, doktorumuzun sivi azot ile yakma yontemini onerdigi ama iz birakacagi icin karari ailelere biraktigi, doku dna sinin virussel hastaligi... 3 ay once 1 adetti, simdi 10-15 adet kol altinda var... aman diyim cocugunuzda 1 tane bile gorseniz cildiyeye basvurunuz; bizim cocuk doktoru bunu anlamadi ve bizi 3 hafta geciktirdi...

yetiskinlerdeki hpv ile karistirilmamalidir; %80 cocuklarda gorulen ve 6-9 ay arasinda kendiliginden gecebilen bir hastalikmis. 5 yila kadar uzayabildigi de wikipedia da yaziyor tabi.

edit 1: molusk adı verilen ilacı eczane' de bulup aldık. 1 kere kullandık. çevresini tahriş ettiği için hoşumuza gitmedi... bıraktık. tabi, moluscus' ların üzeri de kırmızılaştığı için zaten molusk kullanmamıza gerek de yok dedik... 3 ay önce ilk çıkan 1-2 adet moluscum kendiliğinden geçti; gerisinde pembemsi düz tabaka bıraktılar; ama allah' a şükürler olsun geçiyorlar. 8-10 tane minik minik henüz duruyor... her sabah, öğlen ve akşam bactroban sürüyoruz; kıyafetleri 70 derece yıkayıp kuruduktan sonra buharlı ütü ile iyice o bölgeye baskı yapıyoruz. kıyafetlerin virüsten arındırılması önemli. anne her banyo + krem seansından sonra ellerini yıkıyor... bebeğin moluscumlara dokunmaması için hep dikkat... şimdilik böyle dostlar.
  • 6 yasindaki cocugumda bir kac aydir olan meret. 2-3 tane varken cocuk doktoruna gittik ve bize bir solusyon verildi (almanya'da yasiyoruz). solusyon oyle bir siseye konulmus ve icinden ilaci alip surmemiz icin oyle abuk bir cubuk ilistirilmis ki, sigillere ilaci tatbik edip edemedigimize hic emin olamadik (bunlara kisaca sigil demek istiyorum, ingilizce tam cevirisi su sigili oluyor, water wart).
    ilac cok faydali olmadi. cocuk doktoru daha sonra cilt doktoruna gitmemizi onerdi ama onlarin onerecegi en etkin tedavinin dondurmak oldugunu bildigimizden (ve ufaklik bu tur islemlerden tirstigindan), incir sutu kullanmaya karar verdik. incir sutu cidden cok etkili, buyuk sigiller uzerinde gayet etkili calisiyor ama cok kasindirdigi ve biraz canini yaktigi icin ufaklik onu da istemedi. internetten arastidigim kadariyla, elma sirkesi epey tavsiye edilmis. onunda faydasini gorduk. maalesef hala tam olarak gecmediler. ikisinden kurtulduk diyoruz, hemen yakinlarinda iki tane daha cikiyor. cilt doktoruna gitmek sart oldu.
    elma sirkesiyle ilgili teknik detaylar surada: http://www.wikihow.com/…at-embarrassing-water-warts
  • vakt-i zamanında benim de kaptığım hastalık.
    bu hastalık deride içi sıvı dolu, 1-2 mm'lik siğillerle kendini belli ediyor. genellikle küçük çocuklarda, birebir temas içeren sporlarla uğraşanlarda (güreş gibi) daha sık görüldüğü gibi cinsel yolla da bulaşabilir. tensel temas ile bulaştığı için kondom kullanımı bu hastalığın bulaşmasını engellemez. çok bulaşıcı olmasına rağmen aslında pek bir numarası yoktur. kaşıntı yapmaz ve lezyonlar birkaç ay içinde kendiliğinden geçer. zaten doktorlar çoğu zaman lezyonları kendi haline bırakmanızı söylüyorlar.

bende uzun süre geçmedi ama. daha sonra internetten gördüğüm her şeyi denedim. melisa yağı, kekik yağı, hindistan cevizi yağı ve çay ağacı yağı. hiçbiri bir işe yaramadı. en son isveç şurubunu denedim. 4 günde düştü lezyonlar :)

velhasıl kelam bunu kapan insan çok dert etmesin. gözle dahi zor görünen minik lezyonlar dışında hiçbir etkisi olmayan bir şey bu. kaşınmaz, iz de bırakmaz. bağışıklık sistemininizde bir eksiklik yoksa kendi kendine de geçiyor zaten. geçmezse benim yaptığımı yapın ve isveç şurubu sürün :)