şükela:  tümü | bugün
 • aaron sorkin'in yöneteceği, jessica chastain'in başrolünde olacağı poker temalı film.

  edit: idris elba, chris o'dowd, kevin costner, filmin diğer başrol oyuncuları.
 • fragmanı düşen aaron sorkin, jessica chastain filmi. 22 kasım'da vizyona girecek.

  https://www.youtube.com/watch?v=vu4upet8nyc
  poster

  edit: türkçe altyazılı fragman

  edit: amerika vizyon tarihi 25 aralık'a ertelendi.
 • 2 altın küre adaylığı var biyografik filmin.

  jessica chastain ve idris elba kimyası iyi görünüyor fragmanda. bakalım, görelim...

  her eve imdb
 • --- spoiler ---

  türkçesiyle "molly'nin oyunu", 2017 abd yapımı biyografik drama-suç filmi. olimpiyatta aldığı başarısızlıktan sonra kayak sporunu bırakıp hollywood’un elit insanları için 8 yıl boyunca yüksek bahisli poker oyunları organize eden molly bloom isimli bir kadının gerçek hayat öyküsünün anlatıldığı filmin yönetmenliğini aaron sorkin üstlenirken, filmin oyuncu kadrosunda jessica chastain, chris o'dowd, michael cera, kevin costner ve idris elba yer alıyorlar. filmin müziklerini ise daniel pemberton yapmış. 2 dalda golden globe adayı olmayı başarmış son derece eğlenceli ve ilginç bir filme benziyor. son olarak, filmin imdb.com puanı 7,3/10.

  konusu
  film, molly bloom'un (jessica chastain) sporcu kimliğinden vazgeçerek, illegal kumar organizasyonları düzenleyen yeni yaşam şekline geçişinin hikayesidir. molly, milli bir kayakçı iken katıldığı olimpiyat oyunlarında sergilediği performansla başarısız olur. bunun üzerine sporu bırakma kararı alır. hayatının geri kalan kısmında ne yapacağını düşünürken, aklına, ülkesi amerika’nın popüler sanatçı, sporcu, siyasetçi, politikacıları gibi halkın ve medyanın gözü üzerinde olan güçlü ve zengin insanlarına yüksek meblağlarla yasadışı kumar oynatmak gelir. yakayı ele vermediği 8 yıl içerisinde, ülkede onun adını duymayan elit insan kalmaz. lakin her şeyin bir sonu vardır; bakalım molly bloom için işler nasıl sonlanacaktır?..

  imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt4209788/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/molly's_game

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=vu4upet8nyc

  --- spoiler ---
 • kafa dağıtmak için fragmanını bile izlemeden gittim. ama son zamanlarda izlediğim en güzel filmlerden birisi oldu. yeri geldi korktum, sonra bir ara biraz güldürdü, sonlara doğru ise gözlerim doldu. aaron sorkin senaryoyu çok iyi kotarmış en ufak bir boşluk yada kopukluk yok. jessica chastain, idris elba ve kısa bir rolü de olsa kevin costner rollere oturmuşlar.
 • basrolundeki kizimizin film boyunca iri memelerini gozumuze sokarken tek bir erkekle birakin sevismeyi, opusme sahnesinin dahi olmadigi film. ridley scott cekse anlardim gerci ama garip geldi.
 • aaron sorkin'in uzun ve hızlı konuşan karakterleri, zeki olduğu göze iyice sokulan kolej terk girişimcileri ve araya mutlaka giren abd'nin merhametli (!) hukuk sistemi hem social network'te hem de steve jobs'ta karşımıza çıkmıştı. bir basmakalıp üzerine üslup kondurmaya çalışıyor ama sonuç "eğlencelik" film olmanın ötesine gidemiyor.

  film yorgun bir günün akşamında kafa dağıtmak için güzel.
 • en iyi uyarlama senaryo dalında oscar'a aday olmuştur.
 • bazı yerlerde görmüştüm. yılların senaristi aaron sorkin'e "sen kadın karakterler yazamıyorsun," diye eleştiri gelmiş. bakıldığında yazdığı filmlerin çoğunda erkekler merkezde: the social network, a few good men, steve jobs, moneyball, charlie wilson's war, malice (off berbattı) ve the newsroom (dizi). tabii bunların hepsinde yardımcı rolde kadınlar da var (moneyball'da var mıydı?) ama bakıldığında hakikaten doğru dürüst bir kadın karakter yazmışlığı yok, nitekim newsroom'daki kadın karakterler de eleştirilmişti. bunun üzerine yılların sorkin'i kendini kanıtlama ihtiyacı hissetmiş (tamamen benim uydurmam) ve molly's game kitabını uyarlayarak kariyerinde ilk kez merkeze bir kadını koyup "hayır, ben kadın karakter de yazabiliyorum," demek istemiş. diyebildi mi? sonuç: uyarlama senaryo dalında oscar adaylığı + olumlu eleştiriler. lakin sorkin'in baş döndüren binlerce replikleri yüzünden *affedersiniz* beyin amcıklaması geçirmezseniz merkeze koyduğu kadın karakteri çok iyi yazmadığını görmeniz mümkün olabilir. yalnız, hakikaten beynim patladı binlerce replikten. newsroom'u izledim, social'ı izledim, steve'i izledim, moneyball'u izledim, charlie'yi izledim, (ne yazık ki) malice'i (de) izledim, ama halen sorkin'in tarzına (tek sahnede en az 100(?) replik) alışamadım gitti.

  sorkin gene önceki filmlerinin izinden giden bir projeyi bulmuş. yukarıda arkadaş çok iyi özetlemiş: susmak bilmeyen, aşırı zeki (harvard düzeyi) karakterler, zenginlik, amerika'nın güneş gibi parlayan adaleti vs. olaylar, karakterler, yaşamlar farklı ama molly's game, steve jobs ve the social network, hatta moneyball'da pek çok ortak taraf var. molly de, steve de, mark zıkkımbörg de, moneyball'daki eleman da zekiler, sürekli nutuk atıyorlar, (moneyball'daki dışında) kibirliler ve fazla arkadaşları yok. sorkin zeki kişilerin hayatlarını anlatmayı seviyor gibi görünüyor. neyse ortak tarafları geçeyim. molly's game bir yükseliş ve düşüş öyküsü anlatıyor. sıfırdan kanuna uygun olarak kumarhane açan molly'nin zengin oluşu ve elindeki her şeyi kaybedişi anlatılıyor. ilk 20 dakikadaki replik sağanağına alışılırsa eğlenceli bir film. zerre sıkmıyor, replikler beyin yaksa da 2 küsur saat boyunca eğlendiriyor. hızlı kurgu, hızlı konuşmalar, binlerce kesme, pek tabii molly'nin anlatıcılığı... bana biraz the big short'u hatırlattı. the big short krizi bilal'e anlatır gibi anlatmış, gene de zaman zaman beynimi yakmıştı (ekonomim kötü), burada sorkin pokeri anlatıyor ve ben bu kez hiçbir şey anlamıyorum, çünkü pokerim (boş küme) daha da kötü. gene de sıkılmadan izledim. zira ortada eğlenceli bir yükseliş-düşüş-toparlamaya çalışma öyküsü var.

  gelelim olumsuz tarafa. sorkin çok iyi bir senarist. ilk yönetmenliği de fena değil. ama kadın karakterlerde halen sorunlu. zira molly'i pek derinleştiremiyor. 2sa20dk'da molly'nin pokere nasıl dahil olduğu, nasıl yükselişe geçtiği, nasıl düşüşe geçtiği anlatılıyor ama bir nefes alıp karakterin psikolojisine fazla yer verilmiyor. sorkin karakterin psikolojisini, göstermekle değil, molly'e anlattırmakla geçiştiriyor. yan karakterlerdeyse hatırlanacak kişiler yok. idris elba'nın oynadığı avukat fazla görünmüyor ve fazla tanıtılmıyor. keza diğer onlarca karakter de. film molly'le alakalı ve molly dışındakilere dair bilgilerimiz sınırlı kalıyor. oyunculuklara gelirsem... jessica chastain daha önce aaron sorkin'in yazmadığı aaron sorkin filmi miss sloane'la ödül kovalamıştı. sorkin tarzı bir filmdi. orada da oldukça iyiydi, burada da iyi. filmi 2sa20dk boyunca taşıyor, karakterin hakkını veriyor chastain. ama miss sloane'da benzer bir karakteri oynadığı için ödül sezonunda önplana çıkamadı galiba. zira miss sloane da yükseliş ve düşüş öyküsüydü. hatta sloane'la molly arasında epey benzerlik bulunabilir. elba'yı izlemek de pek keyifliydi. özetle: poker filmlerini ve yükseliş düşüş öykülerini sevenler, sorkin'in replik hızına ayak uydurabilenler seveceklerdir filmi. son not: sorkin'in sıradaki filminde de (lucy and desi) bir kadın (aktris lucy ball) merkezde olacak, kadını cate blanchett oynayacak.
 • insan ilişkilerindeki yeteneği ve zekası ile milyon dolarlık iş kuran bir kadının öyküsü. izlerken girişimciliğine, cesaretine, kapasitesine hayran olmamak elde değil*

  efsane bir giriş sahnesi var ki filmin ne kadar sağlam olduğunu belli ediyor. benim gibi gerçek uyarlama film sevenler kaçırmasın, hele hele pokeri bilenler, oynayanlar hemen şu dakika açabilir.