şükela:  tümü | bugün
 • 1572 yılının 30 temmuz-3 ağustos günleri arasında, osmanlı kuvvetleri tarafından desteklenen kırım ordusu ile korkunç ivan'ın rusları arasında yapılan, rus tarihinin en büyük dönüm noktalarından biri olan savaş. devlet girayın kırımlıları tarafından 1571 yılında gerçekleştirilen moskova yağmasının verdiği cesaretle ve livonya savaşlarından çıkmış rusların yorgunluğundan yararlanıp, rus devletini sürekli bir işgal altına alma planı kırımlıların bu savaşta aldığı feci yenilgi üzerine çökmüş ve terkedilmiştir.

  kırım hanının topçu birlikleriyle ve yençerilerle desteklenmiş 120.000 kişilik ordusu, bir yıl önce yağmalayıp ateşe verdiği moskovayı bu defa tamamen ele geçirmek için 1572 baharında kuzeye hareketlenmiş fakat rusların oka bölgesinde böyle bir harekatı öngörerek inşa ettikleri savunma organizasyonunu gözden kaçırmıştır. kırımlıları neredeyse sıfır direniş gördükleri ilk moskova seferinin aksine oka nehrini geçtikten hemen sonra prens mikhail vorotynsky 60.000 kişilik bir rus ordusuyla karşılamış ve ancak menzilli silahlarla etkili olabilen step savaşçılarını zırhlı rus piyadeleri karşısında göğüs göğüse çarpışmaya zorlayarak eze eze yenmiştir. savaşın sonunda büyük istila ordusundan kırıma ancak 10.000 civarında bir kuvvet dönebilecek ve rus topraklarındaki tatar baskısı nihai olarak son bulacaktır.
 • devlet giray'ın pirince giderken evdeki bulgurdan olduğu savaş. kırım tatarları molodi'den birkaç yıl önce yaptıkları akınlarla moskova'ya kadar ulaşarak şehrin bir kısmını yağmalamışlardı. devlet giray madem yağmaladık biz buraya girip alırız düşüncesiyle büyük bir ordu kurdu. kurduğu ordu düşündüğü gibi moskova içlerine kadar girebilse belki ruslar bir daha ömrü boyunca ayağa kalkamayacak ve bugün rusya diye bir ülke olmayacaktı. fekat yanlış ordu seçmi ve düşmanın kendisine nerede karşı koyacağını hesaplayamaması işi bozdu. prens mikhail vorotynsky ordusuyla tatarları moskova'nın çok önlerinde karşıladı. savaşın büyük çoğunluğu göğüs göğüse kılıç savaşı olarak geçerken, devlet giray moskova önüne kadar karşısına bir kuvvet çıkmayacağını düşünüp yola fazlaca okçu birlikleri ile çıkmıştı. dolayısı ile rus kılıç ustaları tatar okçuları kolayca püskürttüler. bu sonuç büyük bir bozgun oldu ve 100 binlik ordusundan geriye bir kaç bin kişi kaldı. savaş neticesinde rusya büyük bir cesaret kazanmış ve artık tatarların kuzeye doğru ilerlemesi kesilmiştir. aksine rusların güneye doğru karşı akınlara başlaması ile tatar hanlığı'nın günden güne sınırları daralmıştır. uzun vadede sonucu ise kırım hanlığı'nın ortadan kalkması ve ruslar'ın artık direkt osmanlı'ya dayılanması.
 • ne gariptir ki osmanlı-kırım güçleri moskova'nın 40 mil kadar yakınına gelip şehri almak isterken yeniliyorlar, aradan 300 yıl geçiyor bu kez ruslar yeşilköy'e kadar geliyorlar.
  bana önceki gün oynanan mersinidmanyurdu-samsunspor maçını hatırlattı, samsunspor 3-0 öndeyken, maçı 5-4 mersin'e veriyor.
 • rus tarihi için çok önemli bir savaştır. kırım hanı devlet giray han, 1571 yılında (o sıralarda korkunç ivan önderliğinde ruslar, livonya savaşı dolayısıyla oldukça meşgul ve yorgundu.) moskova'yı ateşe verip tamamen yakmıştır ve bir kısmını da yağmalamıştır. giray han'ın "ulan fazla kolay oldu bari seneye girip tamamen alalım. hem vergiye bağlarız heğa?" demesi üzerine 1572 yılında osmanlı topları ve yeniçerileriyle desteklenmiş kırım ordusu*, kendinden 2 kat küçük olan rus ordusu tarafından ağır bir yenilgi almıştır.*

  bu savaş kazanılsaydı belki de bugünkü rus topraklarında türk hakimiyeti olacaktı. rusya hiçbir zaman gelişemeyecek, bir imparatorluk olamayacaktı ve dolayısıyla sovyetler de olmayacaktı. uzun vadeli sonuçlardan biri de osmanlı'nın karadeniz'de güçlü bir rakibi olmayacak ve önemli mağlubiyetler almayacak olması. zira osmanlı'ya en çok zarar vermiş devletlerden birisi çarlık rusyası'dır.

  (bkz: küçük kaynarca antlaşması)*
  (bkz: yaş antlaşması)*
  (bkz: edirne antlaşması)*
  (bkz: berlin antlaşması)*
  (bkz: panslavizm)

  bu yenilgi sonrasında en önemli gelir kaynakları kölelik ve yağma olan kırım, bir daha rusya çarlığı'nın içlerine girememiştir. dolayısıyla osmanlı haremlerine de bir daha hürremler gelememiştir.*
 • tarih kitaplarımzda olmaması çok acı. kırım hanlığı rusların iki katından fazla adamla saldırıyor ancak adamlarının çoğunu kaybedip geri geliyor.
  sonucunda bugün dünyanın ikinci süper gücü rusya kırım hanlığına haraç veren bir devletken palazlanıp dünya gücü haline geliyor.

  kırım hanlığının lakayıtlığı, osmanlıların rus gelinler yüzünden umursamazlığı tarih akışını değiştirdi.
  ardından astana seferi başarısızlığıyla orta asya ile bağlantımız kesildi ve orta asya türk hanlıkları rus esaretine girdi.

  kırım hanlığı ve osmanlı arasındaki koordinasyonsuzluk diğer bir acınası durum. viyana seferinde yine kırım - osmanlı anlaşmazlığı var. rus tehlikesine karşı keza aynı durum var. azcık akıllı olup iş birliği yapsaydınız torunlarınız şimdi sürünmezdi.

  diğer bir nokta türkçe wiki sayfasıyla ingilizce sayfa arasında asker sayıları ve kayıp sayıları farklılıkları.

  https://en.wikipedia.org/wiki/battle_of_molodi
  https://tr.wikipedia.org/wiki/molodi_savaşı
  https://tr.wikipedia.org/wiki/astrahan_seferi