şükela:  tümü | bugün
 • beethoven senfoni no 9'un ikinci bölümüdür... italyancada canlı hayat anlamına gelir... adamı fena çarpar... (clockwork orange'ı izleyenler bilir)
 • herhangi bir muzik eserinin ozgun adi degildir, yaygin olarak kullanilan italyanca bir muzik terimidir. cok canli anlamina gelir, haliyle parcanin hizli ve canli calinacagini belirtir.

  daha da hizlisi icin (bkz: presto) hatta (bkz: prestisimo)

  ayrica (bkz: allegro) (bkz: allegretto) (bkz: allegro con fuoco) (bkz: allegro ma non troppo) (bkz: moderato) (bkz: moderato cantabile) (bkz: sostenuto) (bkz: adagio) (bkz: scherzo) (bkz: scherzando) (bkz: largo) (bkz: larghetto)
 • beethoven in molto vivace si kesinlikle alkolluyken dinlenmesi gereken bir bolumdur. insan sanki daha iyi anliyor o zaman ... aklin tabulari yikilinca daha iyi duymaya ve duyumsamaya basliyorsunuz. ayikkende yuce bir yapit oldugu anlasilabilir tabi...
 • copying beethoven filminde insanı alıp götürmüş müziğin ta kendisidir. hatta aga babasıdır. ne manyaksın sen beethoven!! manyaklıgını takdir ediyor ve aslında takdis ediyorum. durgunluktan çıkan şiddete andolsun!! işte o, insanın karmaşık doğasına, yaşamın yeknesak ve basmakalıp olmayan doğasına bir tür şiddetli ve derin bir ağıttır.
 • a clockwork orange sayesinde keşfettiğim 9.senfoninin ikinci ve kanımca en olağanüstü bölümüdür. beethoven ın bu eserinin özellikle filmdeki şiddet içerikli sahnelerle uyumu çok ilginçtir.
  temelde neşeli bir anlatıma sahip olmasına rağmen belli belirsiz ortaya çıkan 10-15 saniyelik melodiler adamın amına koyma potansiyeline sahiptir. ama hüzün anlamında değil. başka türlü koyuyo.
 • orkestrasyon demek, bir ressamın ana renklerin kombinasyonlarıyla başka renkler oluşturması misali bestecinin ensteümanları üst üste koyarak bambaşka bir ton yakalayabilmesidir.

  işte bu orkestrasyon anlamında, sanıyorum ki, gördüğüm en dahiyane eserdir, 9. senfoninin 2. bölümü.

  tanım: malum eserin ilk tempo işareti.
 • mutlaka ama mutlaka bu parçaları en iyi conductor ile dinleyin. benim favorim karajan.

  bir parça nasıl mahfedilir
  link

  [beethoven 5 - şef 0] olmuş.

hesabın var mı? giriş yap