şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir süredir aklımı kurcalayan ve belkide onlarca saatlik araştırma sonucu hâlâ kafama oturmayan bir fizik yasası.tam oturttum derken bugün instagramda çıkan bir post yüzünden tekrar allak bullak oldu kafam.
    problem şu ki; örneğin bir tren içinde zıplarsak yine aynı yere düşeriz fakat tren üstünde aynı durum geçerli olmuyor.yani trenin hızına bağlı olarak zıpladığımız andan itibaren trenin kat ettiği mesafe kadar başlangıç konumumuzdan uzaklaşıyoruz.o hâlde mantıken bizi trenin içindeyken aynı yere düşüren şey trenden ötürü sahip olduğumuz momentum değil trenle birlikte hareket eden hava kütlesi oluyor.yani aynı moleküllere tutunduğumuz için aynı yere düşüyoruz (teorime göre). yalnız moleküllerin bizi aynı konumda tutması bir yandan imkansız geliyor.
    bilgisi olan yazarlarımız yeşillendirirse sevinirim.
  • eylemsizlik, bir eylem yapılmıyorsa eylemsizliği sürdürme, eylem varsa eylemi sürdürme eğilimidir. muhtemelen eylemsizlik başlığında yeterince açıklanmıştır ama bakamadım. örneğin araba dururken aniden kalkarsa koltukta geriye yapışırız çünkü eylemsizliği sürdürmek isteriz. hareket halindeysek araba durduğunda ileri doğru gideriz çünkü eyleme devam etme eğilimimiz vardır. bunun ağırlığımızın yarattığı potansiyel enerjinin kinetik enerjiye dönüşümünden kaynaklandığını düşünsem de emin değilim çünkü fizikçi değilim. yerçekiminin ihmal edildiği ortamda bu kanun geçerli olur mu bilmiyorum.
    gelelim momentum eylemsizlik yasasına. momentum eylemsizlik yasası diye bir şey yoktur. instagram postu olarak tasarlanmış ve bilimsel, ilginç ve havalı dursun diye olmayan şey üretilmiştir. kaynak instagram hesabı admininin poposudur. momentum ve eylemsizlik iki farklı terimdir, (benzer konuları içerse de) momentum bir fizik terimi iken eylemsizlik bir fizik yasasıdır. momentum basitçe kütle ve hızın çarpımıdır (eylemsizliğe de momentum neden olur diyebiliriz öyleyse). ben de az önce bi arkadaş instagramdan bana ilgili postu mesaj olarak atınca gördüm.
    gelelim tren olayına. yukarda anlattığım şeyden çıkarabileceğimiz gibi trenle birlikte ileri doğru hareket ettiğimizden zıplasak bile ileri gitmeye devam ederiz. ufak bir enerji kaybı olduğundan aslında bire bir aynı noktaya düşmemiz imkansız olur ama bu gözle görülebilir bir fark olmaz. trenin üstündeyken eylemsizlik geçerli değil mi? elbette geçerli. ama ters yöndeki hava akımının şiddeti eylemsizlik kuvvetini aşacağından doğal olarak geriye gideriz. hayal edebiliyorsanız havasız ortam düşünün, yine aynı yere düşersiniz çünkü hava geriye itmez.
    yani cevap basit çok büyük bir bilimsel gizem değil.
    query 7/b sınıfından bildirdi.
  • momentumun reyizin emriyle eylemsizliğe bağlaması olduğu yerde kalmaya ısrarcı olmasıdır.benzer bir örnekde koltuktan ayrılamayan kılışdardır en net örneklerdendir.yani maddenin sahip olduğu durumu bozmamak için gösterdiği direnç gibidir.kılışdar oğlu için özel ve istisnai tanımlanmış bir durum söz konusudur fizikte sonsuz eylemsizlik sıfır momentum prensibinin doğada görüldüğü tek örnektir.