şükela:  tümü | bugün
  • momma and the meaning of life
    bir irvin yalom kitabı.
    1999
  • 1. annem ve hayatın anlamı
    2. paula'yla yolculuklar
    3. güneyli rahatlığı
    4. yas terapisinde yedi ileri ders
    5. çifte açıklama
    6. macar kedinin laneti gibi öykülerden oluşan irvin yalom kitabı.
  • altıncı hikaye olan macar kedinin lanetinin de hafifi
    bir polisiye yön bulunmaktadır işin ilginci hikayede bir kediye terapi yapılmaktadır.
  • ölümü güzel göstermeye çalışan new age zırvalarına karşın ,
    kitap, ölümle yüzleşip, hayatın her anını güzel geçirmemizi öneriyor

''pek çok insan ölüm borcunu ödememek için hayat kredisini kullanmayı reddeder''

otto rank
  • psikoterapi öykülerini içeren bir irvin yalom kitabıdır.
    bir nevi başucu kitabımdır.
  • içinde hem gerçek hem de masalsı öğeleri barındıran psikoterapi öyküleri bulunan, kolay okunan kitap
  • irvin yalom bu kitapta hayatın anlamını arama çabasında kendisinin ve hastalarının yaşadığı deneyimleri konu ediyor. ilk öyküsü, ölümünden birkaç yıl sonra düşlerine giren kendi annesini ele alıyor. kitap, insanın daha anlamlı yaşamak için verdiği kişisel mücadelelerden derin gözlemler içeriyor.
  • varoluşçu psikoterapist kimliğiyle tanınan irvin d. yalom un yaşanmış psikoterapi öyküleri,hayali psikoterapi öyküleri ve kafasında kurguladığı birkaç masal tabanlı fantezik psikoterapi öykülerini geçiş sarsıntısı hissettirmeden bağladığı kitabıdır. kitapta yazarın yaşamınca yediği, içtiği, gezdiği gördüğü, okuduğu,duyduğu,ailesel olarak aktardığı birçok şey ile ilgili gönderme bulunmaktadır. kitaptaki üç vecize ise belki hayatın ve kitabın çok güzel bir özeti olabilir:

''hangisini seçeceksin : akıllı delilik mi yoksa aptalca akıllılık mı?'' cervantes

''eğer daha iyiye giden bir yol varsa, mutlak en kötüye bakıştan geçmektedir'' thomas hardy

''bazı kişiler ölüm borcundan kaçınmak için hayat kredisini reddederler'' otto rank
  • neredeyse 314 sayfanın tümünün altını çizerek okumak istediğim kitap.o kadar çok not aldım ki okuduktan sonra iki kez taramak zorunda kaldım. (bkz: güneşe bakmak ölümle yüzleşmek) ten de daha çok beğendim. keşke psikoloğum o zor dönemimde onu değil de bu kitabı önermiş olsaydı.