şükela:  tümü | bugün soru sor
 • apolas lermi'nin 2018 yılında çıkan dördüncü albümünün adıdır. kelime kökeninin ilginç hikayesi, sanatçının kendi sosyal medya sayfasında şu şekilde aktarılmıştır:

  ----
  momoyer, dünyanın birçok yerinde benzer şekillerde gerçekleşen geleneksel kış eğlencelerinin trabzon’daki adıdır. kılık değiştiren bir grup insanın müzik eşliğinde dans ederek icra ettiği bir halk tiyatrosudur.

  2016’dan beri bu oyunlar, unesco’nun manevi kültürel miraslar listesinde yer almaktadır.

  momoyer, yani orjinal adıyla momoeria, yunanca momos ve geros kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. momos, yunan mitolojisinde alay ve hiciv tanrısının adıdır. geros ise ‘yaşlı adam’ anlamına gelmektedir.

  momoeria’nın diğer adı kochamania’dır. her yıl kalantofota (noel ve epifaneia arasındaki on iki gün) boyunca kutlanır. ancak bu geleneğin geçmişi hristiyanlık öncesine dayanmaktadır.

  bir momoeria gösteri topluluğu, müzisyenler, dansçılar ve aktörlerden oluşur. bu gruptakiler, momos’un rahiplerini ya da miğferler, pileli etekler ve geleneksel ayakkabılar giyerek, köydeki yaşamı tehdit etmemesi için liderlerinin komutasında, doğayı ikna etmeye çalışan ve sopalarla dans eden büyük iskender’in askerlerini temsil eder. izleyiciler de bu karakterlere sataşarak eğlenirler.

  gruba eşlik eden müzisyenler kemençe, kaval, tulum ve davul çalarlar. dansçılar sabit bir ifade ve stil ile şarkı söyleyip dans ederken, doğanın ve sosyal yaşamın katı kurallarını hicvederler.

  amaç genellikle, halkın yeni yıldaki refahı için, sağlıklı nesiller ve iyi bir hasat dilemektir. şenlikler, herkesin bir araya gelip, bir ateşin başında sabaha kadar şarkı söylediği köy meydanında sona erer.

  bu kültür bulgaristan’da kukeri, rusya ve ukrayna’da koliada, britanya’da mummers, irlanda’da wrenboys, roma imparatorluğu’nda saturnalia, almanya ve avusturya’da yule ismiyle anılmakta ve günümüzde dünya’nın farklı ülkelerinde değişik adlarla yaşatılmaktadır.
  ---

  bu sözcük ayrıca trabzon rumcasında kaba yaratık veya ayı gibi anlamlara gelmektedir. türkiye'de yaşayan gürcülerin bir kısmı da "momo" kelimesini benzer bir anlamda, korkulacak varlıkları ifade ederken kullanmaktadır.
 • apolas lermi'nin son albümü. yine diğer albümleri gibi harika bir albüm olmuş, adı her ne kadar çokça duyulmasa da (buna bir gerek de yok) apolas lermi'nin kaliteden ödün vermemesi sevenlerince hep takdir görüyor kanısındayım.