şükela:  tümü | bugün
 • kanada'nın quebec eyaleti'nin göçmen programı.

  bu sene 2 kere açtılar, ilk kaydolan 5000 kişiyi aldılar. şaka gibi, yani işsiz güçsüz de olsan ilk 10.000 deysen işleme koydular. uymazsan kriterlerine 2/3 sene sonra reddediyorlar. iliklerinize kadar hissedin quebec bürokrasisini diye.

  http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/…ndex.html

  express entry'den farklıdır, şöyle ki quebec ayrı bi devlet gibi olduğu için önce "quebec kabul sertifikası" denen naneyi almanız lazım bu programla, sonra federal düzeyde başvurunuzu yapmanız lazım. fransızca eskiden şarttı, ama bu sistemde ingilizce çok iyiyse fransızca olmaması da dert değildi. ancak çok incelemedim seçilmediğimden.

  ha bu arada türkiye için işlem süresini 46 ay gösteriyor siteleri... 46 ay!..

  https://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/…able.php

  express entry gibi puan bazlı bi sisteme döneceği söyleniyor mart 2017'de.. kısmet artık.. şu anki haliyle ancak iş teklifiniz varsa kabul ediyor sertifikayı vermeyi.

  iş teklifi için de tabii ki şirketin "ben illa bu adamı almalıyım quebec'te böylesi yok" diye beyanda bulunması, 1.5 ay iş ilanı çıkıp yalandan da olsa quebecoise insanlarla görüşmesi ve rapor sunması, sonra da çalışma bakanlığının onay vermesi gerekiyor.

  fransızcayı çok iyi bilen veya yazılım gibi çok aranan mesleklerden birinde çok başarılı değilseniz işiniz zor burası için özetle.