şükela:  tümü | bugün
  • uzun yıllar kendime itiraf etmekte zorlandım bu durumu. dik açıyla baktım, hafif sağdan, hafif soldan... en ince ayrıntısına kadar inceledim, yüzünün yarısını kapadım, biri gülüyor diğeri "kalk gidelim" mi diyor acaba diye? neresinden tutarsam tutayım olmadı. hiçbir özelliği yok, insanlara muhteşem sanat eseri naralarıyla pazarlanmış, kendi turizmini oluşturmuş. insanlar da gayet geri zekalı bir şekilde bu oyunu oynamaya devam ediyor. bütün olarak bakınca leonardo'ya lafım yok ama mona lisa olmamış.

goebbels'in dediği gibi: birşey ne kadar saçma olursa olsun, defalarca tekrar edilirse herkes ona inanır.

kendinize gelin.
  • abartı sayılmaz, altında leonardo da vinci'nin imzası olması bile yeterlidir
  • kısmen doğruluğuna katıldığım iddia. tabloyu, resim sanatı açısından degerlendirip bu düzlemde göklere cikarabilirsiniz, haklı da olabilirsiniz ama bu resme akla hayale gelmeyecek felsefi imgeler yüklenip çok popüler bir tablo olma vasfının dışında başka bir boyuta taşınmasını, bende biraz pazarlama stratejisi olarak değerlendiriyorum.
  • kesinlikle katıldığım iddia.ayrıca iü sbf'nin girişindeki heykel farklı kulvarlarda da olsalar mona lisa'dan daha iyi,daha ince düşünülmüş.tamam yüz ifadesi olarak leonardo'dan esinlenmiş olabilir heykeltraş.ama bütün olarak bakınca çok anlamlı ve farklı bir yapıtla karşılaşırsınız.
  • leonardo da bilmem ne nin belki t...k gectigi resimdir. ben resme imge yuklüyomus gibi yapayımda millet düşünsünde düşünsün demiştir belkide. şahsen şuan düşünmekteyim toprağa yazılı bişiler gömeyimde gelecek nesiller bilmem kaç sene sonra benimle uğraşsın adım yürüsün yahu
  • leonardo sıçsa 30 dk bıraktığı o sanat eserini gözlemleyecekler tarafından abartılan tablo.

abi bu eser olmamış, ya bu eser bakınca bir sik vermiyo ne bilim abi yok işte yooooook. mona lisa da mona lisa. aman gülsün aman somurtmasın felam fişmekan.

(bkz: overrated)

zö edit: leonardo'yu sevenler derneği yedirtmeyiz dediler.
  • (bkz: #25290676)
  • enteresan bir fikirdir ve eğer içi dolu bir eleştiriyse belli bir oranda katılabilirim bile. fakat, mona lisa ve da vinci ne kadar abartılmış olurlarsa olsunlar, bu abartı bu fikri üreten süt danalarının kendi abidik gubidik fikirlerini abarttıkları kadar değildir. google çıktığından beri herkes filozof herkes köşe yazarı herkes eleştirmen amk. daha neler görüp duyacağız bakalım.
  • ayakta bile alkışlayacağım eleştiri.

(bkz: birinin bunu söylemesi gerekiyordu)