şükela:  tümü | bugün
 • uzun yıllar kendime itiraf etmekte zorlandım bu durumu. dik açıyla baktım, hafif sağdan, hafif soldan... en ince ayrıntısına kadar inceledim, yüzünün yarısını kapadım, biri gülüyor diğeri "kalk gidelim" mi diyor acaba diye? neresinden tutarsam tutayım olmadı. hiçbir özelliği yok, insanlara muhteşem sanat eseri naralarıyla pazarlanmış, kendi turizmini oluşturmuş. insanlar da gayet geri zekalı bir şekilde bu oyunu oynamaya devam ediyor. bütün olarak bakınca leonardo'ya lafım yok ama mona lisa olmamış.

  goebbels'in dediği gibi: birşey ne kadar saçma olursa olsun, defalarca tekrar edilirse herkes ona inanır.

  kendinize gelin.
 • abartı sayılmaz, altında leonardo da vinci'nin imzası olması bile yeterlidir
 • kısmen doğruluğuna katıldığım iddia. tabloyu, resim sanatı açısından degerlendirip bu düzlemde göklere cikarabilirsiniz, haklı da olabilirsiniz ama bu resme akla hayale gelmeyecek felsefi imgeler yüklenip çok popüler bir tablo olma vasfının dışında başka bir boyuta taşınmasını, bende biraz pazarlama stratejisi olarak değerlendiriyorum.
 • kesinlikle katıldığım iddia.ayrıca iü sbf'nin girişindeki heykel farklı kulvarlarda da olsalar mona lisa'dan daha iyi,daha ince düşünülmüş.tamam yüz ifadesi olarak leonardo'dan esinlenmiş olabilir heykeltraş.ama bütün olarak bakınca çok anlamlı ve farklı bir yapıtla karşılaşırsınız.
 • leonardo da bilmem ne nin belki t...k gectigi resimdir. ben resme imge yuklüyomus gibi yapayımda millet düşünsünde düşünsün demiştir belkide. şahsen şuan düşünmekteyim toprağa yazılı bişiler gömeyimde gelecek nesiller bilmem kaç sene sonra benimle uğraşsın adım yürüsün yahu
 • leonardo sıçsa 30 dk bıraktığı o sanat eserini gözlemleyecekler tarafından abartılan tablo.

  abi bu eser olmamış, ya bu eser bakınca bir sik vermiyo ne bilim abi yok işte yooooook. mona lisa da mona lisa. aman gülsün aman somurtmasın felam fişmekan.

  (bkz: overrated)

  zö edit: leonardo'yu sevenler derneği yedirtmeyiz dediler.
 • (bkz: #25290676)
 • devasa bir monalisa tablosu beklerken orjinal tablonun el kadar bebe boyutunda olması evvela hayal kırıklığımın temel kaynağıydı.

  monalisa'yla bakışacak uzunca bir vakit bulamamıştım louvre'daki kalabalıktan ötürü, bulunduğu salondaki diğer önemli eserler esgeçilerek herkesin şekere üşüşen sinekler misali monalisayı görünmez kılacak vaziyette kümelenmesi -bu kadar abartmayın ablalar abiler alt tarafı çoook ünlü bir tablo- diye söylenmeme sebep olmuş, o saçma kümelenmeyi esefle kınamama, tablonunsa abartılmış olmasını düşünmeme yol açmıştı.

  ön taraflara geçip ona yaklaşmak, kameranı doğru açıdan tutup net bir fotoğraf elde etmek(ki ilginç şekilde louvre'un bu kısmında makineler serbest, geçici expozisyonlar için yasak koymuşlardı) bir hayli süre, emek ve uzun bir boy gerektirmektedir.

  gelelim monalisanın gülümsemesine... o aşifteye diyecek bir lafım yok açıkçası, çok zilli bir gülümseme kesinlikle... tek şanssızlığı bu zilliliğinin fazlaca insan tarafından görülmesi, bilinmesi, tüketim metası haline getirilip abuk sabuk heryerde kopya kopya dağılmış olması. sanatın metalaşmasından elbette kaçamaması. yine de herkes orjinal diye,sanki başka yerlerden edindikleri monalisa tablosu fotoğraflarından farklı bir ayrıntı keşfedebileceklermiş gibi onun içine düşme arzusundaydı...

  benim monalisanın gülüşünden edindiğim izlenimse, o kalabalık içinden sıyrılarak öne geçmek için mücadele eden ve heyecanla monalisayla bakışmak isteyenlerin karşısında monalisa bu gülüşüyle onları hafife alıyor ve onlarla dalga geçiyor gibiydi.

  ah leo, sen de az zilli değildin, bu mesaj senin 16. yy.dan bu zamanlara ilettiğin bir horgörü olmasın sakın... eeee, haklısın leo, günümüzde sanatın geldiği vaziyet düşünüldüğünde hor görülecek bir dünya kitleleri izliyor eserlerini...
 • enteresan bir fikirdir ve eğer içi dolu bir eleştiriyse belli bir oranda katılabilirim bile. fakat, mona lisa ve da vinci ne kadar abartılmış olurlarsa olsunlar, bu abartı bu fikri üreten süt danalarının kendi abidik gubidik fikirlerini abarttıkları kadar değildir. google çıktığından beri herkes filozof herkes köşe yazarı herkes eleştirmen amk. daha neler görüp duyacağız bakalım.