şükela:  tümü | bugün
 • güneydoğu kanadada yaşayan bir tür kelebek. monark kelebekleri, normalde, tırtıllıktan kurtulup tam bir kelebek olduktan sonra ancak 5-6 hafta yaşarlar. bir yıl içinde, 4 monark nesli yaşar. bu dört neslin üçü, ilkbahar ve yaz aylarında yaşar.
 • monarşik devletin başı. en yaygın ünvanları kral, çar ve imparatordur.
 • monark kelebekleri ilginç göçleriyle bilinir. milyonlarca kelebek sonbaharla birlikte 3200 kmlik yolculuk için hazırlanır. göç, ilginç bir şekilde, sonbaharda gece süresinin gündüz süresine eşitlendiği gecede başlar. kanada'dan havalanan dev kelebek bulutu meksika'ya gider. bu yolculukta izlenen rota çok hassastır. kelebekler, meksika'da her defasında aynı dağların yamaçlarını bulur, kışı buradaki volkanik kayalarla kaplı arazide geçirirler. burada aralıktan marta kadar hiçbir şey yemezler. yaşamlarını vücutlarındaki yağ stoklarını kullanarak sürdürür, yalnızca su içerler. ilkbaharda açmaya başlayan çiçeklerden kendilerine bir balözü ziyafeti çeker ve yola koyulmadan önce çiftleşirler. koloni, tam gece ile gündüz sürelerinin eşitlendiği gün, geldiği yere dönmek üzere kuzeye doğru uçmaya başlar.

  2004 dikey geçiş sınavı, sözel yetenek bölümü, 55-56 soru pasajı.
 • asi bir kelebek türüdür monark. tüm kelebek türleri, tüm arkadaşları, tüm yoldaşları üç/beş gün yaşadığı için bu duruma içerlemiş, ve bu kaderi değiştirmek için "lan ben bu düzenin amına koyım arkadaş. bundan sonra ben 6 hafta yaşayacam" şeklinde isyan etmiştir. tanrı, bu arkadaşın isyanından etkilenip "helal olsun lan, kimse bu yaşam süresi yüzünden benle polemiğe girmediydi" deyip ömürlerden ömür biçmiştir kendisine. bir insanın 96, bir su kaplumbağasının 273 yılına denk gelen 6 haftalık yaşam süresi vermiştir kendisine. lakin daha sonra götü kalkan kelebeğimizin "ehhe, olmuşken bari 10 hafta olsun, düz hesap olsun" şeklindeki tavrına bozulan tanrı "lan siktirgit, almayayım ayağımın altına şimdi seni"i deyip konuyu kapatmıştır.
 • devletin başında olan full potential kişi. genellikle auctoritas ile potestas'ın ikisini birden elinde bulundurur veya çoğu siyaset bilimci tarafından öyle kabul edilir.

  bir başka görüşe göre ise, auctoritas tanrı'nındır ve kral, tanrı'dan geçici olarak bunu "kullanma hakkı"nı alır. ki bu kullanma hakkı da potestası oluşturur. bu klasik avrupa bakış açısıyken, sonradan gelen düşünürler, dini imgeyi yıkarak, potestas'ın halktan geldiğini savunur olmuşlardır. bu durum, monarkın monark olmasını engellemez, ama yepyeni bir kavram ortaya çıkarır.

  (bkz: halk egemenliği)
 • savaşın ve barışın sırasını, yerini bilen ve bunları başarıyla uygulayan kişiye monark denir.

  devlet, insanların aralarında uzlaşarak kurdukları bir organizasyon değildir; bu güçlü adamın güçsüzleri yönetim altına almasıyla oluşan bir dominasyondur. ancak bu adam, aynı şedit yaklaşımını sürdürürse etkisini kaybedeceği için iktidarın 2.unsurunu kullanır: rıza; halka hür iradeleriyle hükümdarın elini eteğini öptüren büyük güç.* bu noktada ortak akl-ı selim, siyasal yöntem haline gelir. "barış" birleştirici gücüyle iktidarın yeniden inşasının en kadim yürütücüsüdür. *

  monark, yasaya uymazsa * ya da kamu yararını göz etmezse * yozlaşır. bu durumda paralı mülkiyet sahipleri ayaklanıp oligarşiyi oluşturacaktır. oligarşi yozlaşırsa bu kez halk ayaklanacak ve o da demokrasi'ye dönüşecektir. tüm iktidar çeşitleri gibi monark da kaçınılmaz olarak yozlaşmaya mahkumdur. bu yozlaşma bir döngü halinde süregelir; kırılamaz. ancak, karma yöntemlere geçilerek geciktirilebilir. roma monarklarının başarısı da karma (ikiyüzlü) bir yönetim geliştirmelerinden kaynaklanır.

  romalı filozoflar bu ikiyüzlülüğün felsefesini yapmıştır: seneca da köleye insanca muamele edilmesinin erdeminden bahseder, kaldırılsa iyi olur der ama maximus optimus iupiter böyle yazmış yapacak bir şey yok da der. cicero "hepimiz tanrıya ulaşacak ortak akla sahibiz" diyerek barış, kardeşlik, eşitlik gibi erdemlerden yol alır, ama tüm roma ekonomisinin dayanağı olan kölelerin hukuki statüsünü eşya olarak belirler.
 • isveç'te sevilen bir bisiklet markası. 1908'de kurulmuş. biraz pahalı, ama genelde kaliteli bisikletler yapıyorlar.
 • pek güzel bir bisiklet markası.

  bizim buralarda lady bike denen inip binmesi kolay, 3 vitesli, kontrapedal arka frenli, sepetli böyle klasik güzel bisikletleri vardır. işe, okula, alışverişe bununla gider insanlar. herkeste bir tane vardır isveç'te. kadın erkek, genç yaşlı farketmez herkes biner bu alete.

  temsili:
  http://www.monark.se/…2015/12/bas_svart-946x600.png
 • britanya imparatorluğu mevcudiyeti içinde kullanılan yöneten biçimi.
  dünyada var olan toprakların 3/1 gibi orana hükmetmek sizi farklı, hızlı ve faydalı yönetim şekillerine iter. bilinen en büyük monark yönetimi hindistanda uygulanır. britanya taç sömürgesini yöneten monarklar tarafından atanan valiler sayesinde yüzlerce yıl süren sömürge imparatorlukları kolaylıkla idare edilebilmiştir.