• stop2go özelliğine sahip kol saatleri 70 yıllık geleneği sürdüren isviçreli ikonik saat üreticisi.
    hikaye 1940’ların başlarında isviçrelilerin doğruluk arzusuyla başlıyor. tüm tren istasyonlarında saatlerin senkronize çalışabilmesi için kolları sıvıyorlar.
    1944 yılında hans hilfiker isimli isviçreli mühendis telefon kablolarını kullanarak yeni bir sistem tasarlar. sistem her dakika tüm istasyonlardaki birkaç bin saati yeniden senkronize etme üzerine kuruludur, saniye oniki üzerine geldiğinde iki saniye duraklar tüm istasyonlar senkronize olur ve devam eder
    oradaki iki saniyelik duraklama telefon telleri ile kurulan sistemin ihtiyacı olan iki saniyedir
    günümüzde böyle bir ihtiyaç olmasa da gelenek olarak kalmış, fiyatları birçok isveçreli saat üreticisinden ucuz olsa da hikayesi ve tarihi ile saat severleri cezbetmiştir
  • ilber ortaylı'nın kullanıldığı saat markası.
  • tasarımları ve fiyatı ile birlikte değerlendirirsek son derece başarılı saatleri olan firma. isviçre demir yollarından trene binme şansınız olursa bir gün aynı markanın saatlerinin garlarda olduğunu göreceksiniz. masa saatleri de son derece şıktır. bende de bir tane turuncu, pembe kordonlu bir quartz kol saati modeli bulunmaktadır, şöyle atalım;görsel
  • gelecek planlarıma ekledim kendisini.
    isviçre federal demiryollarının ünlü saatinin bir kopyası. 1940'larda mühendis hans hilfiker tüm istasyonlarda birebir bir zamanlama istemiş. bunun içinde bu saatler 58,5 tıka sahip. en yukarıya geldiğinde merkezden gelen bir sinyalle 1,5 saniye bekleyip o şekilde yeni dakikaya geçiş yapılıyor ve bu tüm istasyonlar için bu şekilde. anladığım kadarıyla kol saatlerini de bu şekilde yapmışlar tabii merkezden gelen bir sinyalle hareket etmiyor kol saatleri. bakalım alınca göreceğim şimdiden para biriktirmeye başlıyayım
  • hikayesi olan saat markaları bana her zaman daha ilgi çekici gelmiştir.

1951 yılında, erwin bernheim tarafından kurulmuştur. tren istasyonlarında bulunan, isviçre demiryollarının (sbb) ikonu olarak kabul edilen tasarım harikası saatinden çok etkilenmiş ve 1986 yılında demiryolları ile anlaşarak bu saatleri kol saati olarak tasarlamaya başlamıştır.

ilk saatler, isviçre istasyonları hareket memurlarının elindeki hareket işareti levhalarından ortaya çıkmış.

helvetica modeli ile de tipografiyi saat modellerinde belirgin şekilde kullanmaya başlayan ilk firma olmuş.

bütün istasyonlardaki saatlerin senkronize olmasını betimleyen stop2go serisi ise açıkçası bana en sempatik gelen serisi olmuştur.
  • arayanlar, bulamayanlar, gavur ilinden getiremeyenler tevfik aydın vitrinlerine bakabilirler.
  • helvetica serisi mükemmel ancak bence fiyatının karşılığı değil. üzerine 50-100eu daha koyup otomatik bir hamilton almak çok daha mantıklı.

evo serisi ise yaklaşık 130eu'luk amazon.de fiyatıyla çok iyi bir tercih. bir de safir camlı olsaymış..
  • isviçre'de demiryollarında çalışan bir mühendisin önce tren istasyonları için saat üretmeye başlaması, sonra da şirket kurarak kol saati üretmeye başlamasıyla ortaya çıkan, oldukça şık modellere sahip olan isviçreli saat markası. detaylı hikayesi için tık

saat merakı olanlara ve çok uçuk olmayan paralarla saat almayı düşünenlere tavsiye ediyorum. hem kadınların hem erkeklerin kullanabileceği, unisex tabiriyle tasarladığı saatler için ürün ağacı oldukça geniş. erkek saatlerini daha klasik ve hoş bulan kadınların tercih edebileceği en iyi markalardan biri bence. isviçre yapımı bu saatler oldukça titiz üretim aşamalarından geçiriliyor. zamanında üretim aşamalarını reklam niyetine kısa filme de almışlar: meraklısı youtube videosunu inceleyebilir.

stop2go serisi ve hikayesi
    helvetica serisi

edit: yeni linkler, harf hataları
  • 2019 da zürih seyahatinde her istasyonda gördüğüm sade ve dakik saat markası. tasarımını ilk ipad'imden biliyorum ve hayranım. ankara'da bu markanın duvar saatini satan yer bulamadım. bilen varsa çok makbule geçer.
  • rastgele internet'de gezinirken denk gelip, cok begenip, mondaine evo modelini aldim. normal mondaine classic modeliyle bire bir ayni, hic bir farki yok, sadece saat yuzeyi biraz daha oval. bu da benim daha hosuma gitti. surada kisa bir videosu mevcut: https://www.youtube.com/watch?v=resnqpsijt0

yurtdisindan 140 dolar civarinda alabiliyorsunuz, giden/gelen olursa gayet sik bir saat. cok hafif ayrica, bu yuzden de pek rahatsiz etmiyor.
hesabın var mı? giriş yap