şükela:  tümü | bugün
  • mondial 125 zn'nin önü farlısı. adapazarı, izmit ve pendik'te bulamadım, nihayet kartal'dan aldım. henüz 30 km'de. minik dev scooter. ehliyet, ruhsat, plaka vb. hiçbir şeyim olmadığı için trafiğe kapalı alanlarda ileri geri geziyorum. rodaj çalışmalarından sonra izlenimim olursa yazarım. şimdilik sevimli sadece.
  • keşke mondial 125 zn gibi hakkında pek çok bilgi dolu entry'ler girilse, tavsiyeler edilse... 125 zn ile arasındaki farklar anlatılsa... kısaca hakkında bilgi üretilse.
  • 125 zn ile arasında derin uçurumlar büyük farklar olmayan, biraz daha alçak, şehir içi kullanım için ideal, kısa mesafe canavarı motor. fazla ağır olmayan, sürekli iki kişi kullanmayacak, ulaşımdan ziyade gezmek ya da kısa mesafeli ulaşım için kullanacak arkadaşlara tavsiye ederim. alanlara bir tavsiyem de şu olur; tekerleklerine ve frenlerine dikkat. tekerler kayar, frenler de çok sağlam değil. zaten hız yapmıyor, 50-60 la gezerim, duruş mesafeme dikkat ederim diyenler (çünkü frenler dandik biraz) alsın.
  • bu aralar çok çok fena istediğim scooter.. daha önce hiç motor kullanmamış biri olarak bu zehri kanıma enjekte etmek istiyorum
  • şu sıralar almayı düşündüğüm alet.
  • iş bulduğum anda alacağım, aşırı karizmatik scooter.
  • bugün gördüğüm kuba nirvana 150'den sonra onu mu alsam bunu mu diye arada kaldığım şekil scooter. dış görünüş itibarı ile neredeyse aynıları lakin markalar farklı. bu konuda bilgi ve tecrübesi olanlar yeşillendirirse sevinirim. kısacası mondial 125 znu vs kuba nirvana 150. ya da mondial vs kuba ayrıca (bkz: kuba nirvana 150)
  • yalnızca 92 kilo olan scooter. otoyollara çıkmamakta ve arkaya birini oturtmamakta fayda var. otoyolda rüzgardan, arkaya birini aldığınızda ise ağırlıktan dolayı sürüş oldukça zorlaşacaktır.
  • 4 senedir nostalji motor almak isteyen biri olarak nihayet modial 125 znu da karar kılarak kırmızı-beyaz 2016 model bir znu aldım. mondialin sitesindeki fiyatın altında 3.277 tl gibi bir rakamla n11.com'dan ürünü sipariş ettim. adana'da volkanmotor isimli bir satıcı, ürünü evime yakın avcılar'daki mondial bayisi atılgan motora gönderdiler, orada teslim aldım. fiyatın uygun olması bir yana satıcı 80-90 liralık bir kask, kaskın içine sığabileceği büyük bir arka çanta ve bir de kilit hediye ediyordu motorla birlikte. onları da fatura ve diğer belgelerle beraber daha sonra kargoladılar. internetten yüzlerce kez çok farklı ürün aldım, motoru da oradan sipariş ettim, epey de ilgilendiler. çok kullanıcı var bu şekilde motor alan, tavsiye ederim.

motora gelirsek, başlangıç motoru olması açısından ideal olduğunu düşünüyorum. çok fazla kullanıcısı ve bilgi paylaşımı var. yedek parçası kolay vr ucuza bulunuyor. asya motor'un nostaljisi mondial'den daha pahalı, o yüzden tercih etmedim. motoru zevk için güzel havalarda süreriz diye aldım. trafik sigortaları çok pahalı, yine de ucuza yaptırdık, ruhsat ve plaka falan derken 4 bin tl gibi bir rakam tuttu. zaten motorun satış fiyatı içinde 500 tl gibi bir meblağ ötv ve kdv gibi vergilerin toplamı. yurt dışında olsak bu motorun satış ve diğer işlem maliyetleri 3 bin lirayı bile bulmaz sanırım. senelik vergisi de var, 100 cc'lik olan yuki marka alırsanız senelik araç vergisi ödemezsiniz. 100 cc ve altı motorlardan alnmıyor diye biliyorum.

znu ilk motor tecrübem motor sahibi olarak. farklı motosikletler sürmüşlüğüm var. scooter motorlar içinde e5 gibi tehlikeli ve yoğun bir trafikte sürekli sürülebilecek bir motor değil. sakin ve küçük şehirlerde sıkıntı olmaz. lastikler çin malı motorlarda - mondial firması uğur motorlu araçlar diye geçiyor(umo) - kaliteli olmuyor. ıslak ve yağlı zeminde, yollardaki şerit boyalar üstünde kayıyor lastikler. michelin veya pirelli lastik taktırmayı düşünüyorum. sava ve irc marka taktıranlar da var. lastikleri değiştirmek önemli. kendim alırsam 40-50 liraya iki tekerin değişimini yapıyorlarmış. atılgan motor 40 lira dedi. iki kişi binmedim daha. ileride daha ayrıntılı yazarım motor hakkında. nostalji tipi olan scooterların içinde tercihiniz bu moto olsun derim ben almak isteyenlere.

istanbul'da avrupa yakasında işinin ehli ve dürüst mondial servis veya motosiklet tamircisi bilen varsa mesajla bana tavsiye etmesini rica ederim. lastik marka ve modeli için de önerilerinizi bekliyorum. motorunuz düz bassın :-)

edit: lastik olarak pirelli marka tercih ettim. fakat motorumuz çalındı, avcılar metrobüs istasyonundan gündüz vakti zincire taktığım kilidi kırıp götürmüşler. daelim s3 advance 250 aldık ikinci el bir maksi scooter. mondialimiz 5 bin km'de uçup gitti böyle.
  • acaba daha ucuza bir commuter mi alsam yoksa böyle bir scooter mı alsam diye uzun bir süredir düşünüyorum. bu konularda bilgili sözlük yazarlarını yeşillendirmeye davet ediyorum.

not: ehliyetim yok ve daha önce hiç vitesli kullanmadım.