şükela:  tümü | bugün
  • mondial ' in 250 cc endurosu. şubat 2015'te satışta olacağı söyleniyor. yurtdışında farklı markaların adı altında satışta olan motosiklet türkiye'de rakipsiz olacak çünkü 250 cc bir enduro yok. görüntüsü gayet kaliteli gibi duran çinli eğer 8-9 bin tl gibi fiyatlardan girerse çok can yakar gibi duruyor.
    http://www.motofuar.com/…x3-teknik-ozellikleri.html
  • karbüratörlü yakıt besleme sistemiyle euro 3 ve sonrası emisyon standartlarını yakalayamayacağından, türkiye'den daha batıda satılamayacak motosiklettir.
    aslında türkiye de karbüratörlü araçlara müsade etmiyor diye biliyordum, demek yanlış biliyormuşum. veya türkiye versiyonunda enjeksiyonlu yakıt besleme sistemi bulunacak.
  • racing motorumun (hyosung gtr 250) uzun yollarda ve gezilerde aşırı yorucu olması dolayısıyla 15 gün önce ikinci el olarak denemek için aldığım çinli enduro.

türkiyede 250 cc enduro boşuluğunu iyi görmüş ve bu sınıftaki alıcı konumundaki müşteriyi kendine çekmeyi başarmış motosiklettir. tabi ki bir japon kadar iddialı değildir ancak f/p olarak kullanıcıyı üzmeyecek bir motordur.

bir kronik problemi (durunca stop etme) olsa da çözülemeyecek gibi değil. subab ayarı ya da oksijen sensörü ile alakalı olsa gerek.
    yaşanan bu sorun haricinde beni şimdilik mutlu eden motor. racingden sonra ilaç gibi geldi.
    yazın yapacağım uzun seyahatler (+3000 km) sonrası daha net bir fikir verebilir.
  • gün itibariyle 2016 model turuncu versiyonuna sahip olduğum enduro tarzı motosiklet. 2015 e göre lastik ve jant boyutları, çamurluklar, usb portu gibi farklar var. oksijen sensörü sorunu da giderilmiş. kullandıkça göreceğiz ama ilk izlenim gayet güzel.
  • ilerde almayı düşündüğüm mondial'in 250 cclik enduro motoru. kullananların görüş ve yorumlarını iletmelerini rica ediyorum.
    burayı okuyup da yazar olmayanlar da mail atabilirler:
    phoenix.eb@hotmail.com

bende şimdiye kadar iki teker hastalığı sadece bisiklet olarak nüksetti. geçenlerde "bu motorların fiyatları ne kadar acaba?" diye araştırırken bu motoru gördüm ve görünüşü çok hoşuma gitti. motosikletler hakkında bilgim ve tecrübem yok ama bu motoru internette biraz araştırınca genelde olumlu görüşlere rastladım.

amacım hafta sonu bir iki günlük kamplar yapmak üzere tabi asfalttan da çıkarak, şehirden uzaklaşmak ve daha uzun tatil fırsatlarında daha uzun rotalarda seyahat etmek.

hafta onları nispeten kısa mesafeler için sanırım yeterli bir motor. fakat acaba daha uzun yollarda, belki iki kişi ve kamp malzemeleri yüklü bir şekilde, 3000, 4000 kmlik; 10, 15, 20 günlük; balkan turu, küçük avrupa turu, karadeniz turu, kafkas turu gibi etkinlikleri çıkarabilir mi?

bu motoru beğenmemde tabi fiyat unusuru da etkili. buna benzer motorların yarı fiyatına tüm ekipmanıyla beraber bu motoru alabiliyoruz. tabi arada ciddi bir cc farkı var.
    sanırım bunun muadilleri şöyle:
    yamaha tenere 30 000 tl
    honda nc750x: 31 600 tl
  • bikac gun evvel 2016 modelini edindigim motor.

200 km devirdim simdilik, dolayisiyla yapacagim yorumlar muthis premature, ilerde tekrar guncelleriz gerekir ise.

ben oranjini aldim, bu renginin muhtesem oldugunu dusunuyorum acikcasi, almayi dusunenler her seyden once bu rengi canli gorsunler motor ustunde.

rx3, tasarim olarak mondial'in kilometre tasi olacak kadar guzel. cantalar fabrika cikisli ve ruhsata isli geliyor. (siz yine de bunu emniyette belirtin ruhsat cikarirken) yine guzel bi kafa karenaji, tek parca estetik bir far, yan cantanin yanina isi yalitimi dusunulerek konumlandirilmis egzoz cikisi gibi unsurlariyla kendine baktiriyor.

rodaj vesilesiyle belirli devirleri gecmesem de sehir ici hizlanma beklentilerini rahatlikla karsiliyor, tek silindirin atakligi bunda da var haliyle. 100 e ciktim birkac kez 6. viteste, titresim bu hizlarda basliyor, e o da yine 250 cc tek silindir bir motorun olmazsa olmazi, cok da bisi beklememek lazim o noktada.

frenleri pek begenmedim, rodajdan sonra guclendirmek gerekecek gibi. ozellikle ani frenajda arka fren ve lastik bana pek guven vermedi, bu hususlari da goz onunde bulundurunuz.

fabrika cikisi far kisa huzmesi hakikaten muazzam kisa, onu da anahtarla yanlardan gevseterek hafif yukari kaldirarak, ufak bi far ayariyla cozebilirsiniz.

cantalara ancak nazi kasklar sigiyor, ama cantalarin kullanisliligi ve estetik gorunumu guzel. üstündeki mondiali gorene kadar givi takilmis gibi duruyor.

sele konforu fena degil, lakin uzun yolculuklarda belki bir destek konulabilir. yaz sonuna dogru akdeniz turuna cikmayi dusunuyorum bununla, oralarda cikar anyasi konyasi.

gelelim sese. motorun rolanti egzoz sesi tok ve guzel. tepkilerde de gayet guzel bir egzoz sesi var, lakin motorun kendisi bana gore yuksek seslerde calisiyor, bunu da bunyenize gore bir test edin derim.

ezcumle, muthis avantajli fiyati ve fiyata dahil sundugu fabrika cikisi aksesuarlari, atik yapisi, benzini koklamasi, tasarim ogeleri, oturus pozisyonu ile bu paralara alinacak en iyi motorlardan biri.
  • parasını hak etmeyen mondial firmasının 250 cc lik endurosu.

eksileri;

öncelikle 250 cc ye göre hız performansınının altında kalıyor, yokuş aşağı zorlayarak 144 km anca görüyor ki bunu z one 180 ile elde edilebiliyor. 135 km duz yolda anca.

aşırı titreşimi var
    uzun yoldan inince kalça ve bacak kaslarını bir süre hissedemeyebilirsiniz.

5. vitesteyken 125 km civarını ellerinizi fırlatacak kadar titreşimi var.

6. vitesin ivmelenmesi 5. vitesten daha az fakat titreşimi azaltıp maximum hızı daha fazla.

yedek depo yok.

ayak marşı yok.

aynaları çok dayanıksız, yolda rahatlıkla uçabiliyor.

kısa dönuşler sıkıntı.

düşük viteslerde motor çabuk ısınıyor.

artıları;

koltuğu rahat.

virajları daha rahat alıyor.

gidonu alçakta olması güzel.

korumaları gerçekten iyi koruyor, yalan yok.

ilk 100 km hıza rahat ulaşıyor.