şükela:  tümü | bugün
 • çin yapımı dandik bir motorsiklet markası. gün geçmiyorki yeni bir tanesi türemesin.

  (bkz: aman diyim)
 • değeri şu an için 1.18$ olan bir altcoin.
 • kısaltması xmr imiş. şu anki usd değeri 1,389
 • değeri an itibariyle 8$ olan altcoin. privacy ve anonimity gibi konularda daha üstün özellikleri olduğu iddia ediliyor. market hacmi sıralamasında 104 milyon dolar ile btc, eth, xrp ve ltc'den sonra gelmektedir.
 • kısaltması xmr olan altcoin. gizlilik ve izi bulunamazlık üzerine kurulduğu için her geçen gün darknet'in en çok tercih edilen altcoin'i olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. son zamanlardaki keskin fiyat artışı da bu yüzdendir. şahsen 3 gün önce $22.92'den aldığım xmr'lar şu an $29.52'de.

  ytd.
 • 40$ fiyat ile bir kaç adet aldığım altcoin. bakalım belki bir kaç sene sonra acayip fiyatlara çıkar.

  bu arada mining ile ilgili bilgisi olan yeşillendirirse süper olur. (bilgi düzeyim bilal)
 • madenlemesi ethereum'a gore daha az ugrastirici, bitcoin'e gore daha kolay olan altcoin.

  eylul 2016 - 2 usd (oncesinde 0.x usd uzerinden islem gormus)
  23 mayis 2017 - 57 usd (pik noktasi)
  31 mayis 2017 - 42 usd (yukselmekte)

  forex kafasiyla alip satmaktansa, elektrik parasindan zarara girmek ugruna kazilabilir. hizli deger kazaniyor cunku. ileride ne olacagi belli olmaz. 4-5 dolar elektrik parasina kiyabilirim diyorsaniz kazip kenara atin. veya imkan varsa elektrigi ucretsiz olan yerlerde laptop'i baglayip 3-5 her neyse madenleyin. henuz difficulty ucmus durumda degil.

  transactionlar yapilirken privacy level secilebiliyor. paraniz bitcoin'deki gibi bir kisiden diger kisiye transit olarak aktarilmaktansa 3, 6, 12, 30 kisi arasinda paslastirilarak hedefine ulastiriliyor. boylece ek bir guvenlik katmani olusturulmus oluyor.

  not: hicbir altcoin'e korlemesine para yatirmak akil kari olmadigi gibi risklidir. cryptocurrency, sha256, blockchain, torrent gibi kelimelerin anlamlarini bilmiyorsaniz; sistemin nasil calistigini ve risklerine hakim degilseniz birikiminizi yatirmayin. bu bir yatirim tavsiyesi degildir. benden de tavsiye verici olmaz, onu da bilin.
 • kazmayla uğraşmayın hırpalanırsınız.
  aylık belli bir bütçe belirleyip para biriktirmeye çalışını, bu paraya da gidin paşa paşa monero alın.
  kenara atacağınız para size 2 - 3 ay içinde lazım olabilecek se bence bulaşmayın. ama dokunmadan birikimimi 2 yıl hiç kullanmadan beklerim derseniz işte o zaman hem paranız tl ye hemde dövize karşı değer kazanacaktır. bugünlerde 40 usd de alacağınız monero, tasarımı ve doğası gereği 2 yıl sonra 500 usd leri aşacaktır.
 • herkes kendi referansı ile minergate üzerinden kendine ekmek edinme peşine düşmüş. yurdum insanı sinekten yağ çıkarma peşinde. ülke şartlarında siz de haklısınız, ne diyelim.

  diğer taraftan cpu ile madenciliği ya da kazıması gerçekleştirilebilen en verimli kripto para olduğu iddia edilse de kazıma işleminin elektrik faturasını çıkartabileceği konusunda yaptığım üç günlük deneme sonucu ciddi şüphelerim var.

  iş yeri bilgisayarınıza kurup performans beklentiniz olmadığı vakitlerdeki kazıma işleminiz ile i5 işlemci ve geforce 610m grafik kartlı bir asus laptop ile ayda 2-3 usd kazanırsınız, azını bekleyin ama fazlasını ümit etmeyin şimdiki şartlarda.

  windows üzerinde kazıma yapmaktansa linux üzerinden kazıma yapmanın daha verimli olması gibi iddialar mevcut. denemelerin sonuçları için entry editlenecek.

  edit: #70198438
 • dandik bir bilgisayarla madencilik yapacak kisilerin bunun yerine via, grid veya feathercoin'e girmeleri daha mantikli olacaktir. onun disinda verge'e gore ne avantaji oldugunu cozemedigim, buna ragmen bir miktar alip kenara koydugum kripto.