şükela:  tümü | bugün
  • mogol buyuk kaganlarinin dorduncusu,kaganlik sulalesinin yarisini olduren 8 yil kagan kalmis olan,hulagu ve kubilay'in abisi,toluy'un oglu,cengiz hanin ona en cok benzedigi soylenen torunu.
  • ömrü uzun olsun diye bayram günlerinde, şamanlardan, papazlardan, imamlardan ve budist keşişlerden dua alan moğol kağan.
  • adının öteki ve daha ünlü türevi mengü olan möngke han.

    les croisades vues par les arabes kitabından özetle, fırtına gibi geçen bir dönemin iki türk-memlük komutanını anayım: mısır memlükler devletinde türk asıllı bir asker kutuz vatansever bir darbe ile iktidarı ele geçirir. ülke hemen savaş haline geçer, temmuz 1260’da güçlü mısır ordusu moğolları karşılamak için filistin’e girer. bu sırada moğol hakanı möngke öldüğü için hülagu han veraset savaşlarına katılmaya asya’ya gitmiştir. moğol ordusu büyük bölümünü böylece yitirince kutuz onları gazze’de yener. ardından şam’a yönelir. moğol yönetici kitguba’yı ayn câlût adındaki köyde tuzağa düşürür. moğol süvarileri kılıçtan geçirilir. 8 eylül akşamı memluk süvarileri şam’a kurtarıcı olarak girerler. ardından ekim 1260’da antakya ve ermenistan’a moğollara destek verdikleri için bir misilleme seferi başlatılır. bu esnada kutuz bir darbe ile baybars tarafından öldürülür. artık yeni sultan baybars’tır. bu kanlı ve imansız subay büyük bir devlet adamı olduğunu hızla gösterecek ve arap dünyasında bir rönesansın mimarı olacaktır.