şükela:  tümü | bugün
 • iskoçya'da üretilen bir viski markası.

  http://www.monkeyshoulder.com/
 • içimi çok güzel bir viski.insanın boğazından yağ gibi akar gider lakin yurt dışından getirmek gerek sanırım türkiye'de hiç rastlamadım.
 • dont be drunken monkey, enjoy monkey shoulder responsible seklinde topluma mesaj vermeyi de ihmal etmeyen scotch.
 • viski uretimi esnasinda malt uretilirken buyuk kapali depolarin zeminlerinde uzerine su serpilerek filizlendirilen arpa bu asama sirasinda birbirlerine yapisarak buyuk toplar haline gelmesinler diye surekli kurek ile karistirilmak zorundadir. bu islem calisanlarin saatlerce bellerini bukerek gayet aci veren bir sekilde kureklerini kullanmalarini gerektirir. yillar sonrasinda bu calisma sekli monkey shoulder diye adlandirilan ve omurganin deforme olmasi ile ortaya cikan, bir omuzun surekli bir digerinden daha asagida durmasiyla beliren bir durus bozuklugunu beraberinde getirir.

  yukarida adi gecen ve uc degisik single malt viskinin karistirilmasi ile siselenen viski de adini buradan almaktadir.
 • tadım notlarım şöyle olan malt harmanı viski:

  koku: vanilya şekerlemesi, kuru kayısı, meyvemsi, fındık, meşe yoğun, ahşap cilası.
  tat: vanilya, anans, muz, tarçın, fındık.
  iz (yudum sonrası): fuji elması, vanilya, fındık, tarçın.
 • türkiye!de satılacak kısa bir zaman sonra. şisesinden güzel yağdanlık olur.
 • güncel fiyat vermek gerekirse 22 gbp ye aldım biraz önce.
 • atatürk havalimanı geliş tarafındaki atu duty free'de litreliği 34.5 € olan viski.
 • migros/macrocenter'da kasım 2015 itibariyle 130tl civarlarında satılıyor. tam rakam vermeyeyim bir kaç aydır bakmadım yalan olmasın, bu civarlarda ama.

  kokusu bu seviyede bir viskiye göre çok çok çok iyi, bunda yapımında kullanılan üç single malt'ın etkisi de büyük elbette. ***
  bir kaç viskisever dostumdan da iddialı yorumlar gelince geçenlerde yaptığımız tadımın lineup'ında görmek çok heyecanlandırmıştı beni.

  malesef çok genç maltlardan yapıldığı hemen kendini belli etti. çok sivri köşelere sahip, çok sert mizaçlı bir damağı var. alkol seviyesi %40 (belki 43 ama 46-50 falan değil) olmasına rağmen daha yüksekmiş gibi davranması bundan. burunda bu kadar harika iken, damakta bu kadar sert ve aroma kesici olması biraz üzücü oldu.
  normalde aromaları serbest bırakmak için yapılan su katma işlemini çekinerek yaptık ve tahmin ettiğimiz gibi çok genç olduğunun bir başka göstergesi olarak su katınca bütün koku kayboldu gitti, daha içilebilir bir tada dönüştü.

  benim gözümde yazın alınıp bir buz kalıbından geçirilip, buzsuz şekilde içilebilecek bir viski olarak yer edindi.
  lakin daha düşük fiyata bulunabilen irlanda şaheseri *(bkz: tullamore dew) halen bir numaralı yaz viskisi benim için. ama ben yazın lagavulin de içiyorum, beni referans almak çok doğru olmayabilir. :)