şükela:  tümü | bugün
 • iskoçya'da üretilen bir viski markası.

  http://www.monkeyshoulder.com/
 • içimi çok güzel bir viski.insanın boğazından yağ gibi akar gider lakin yurt dışından getirmek gerek sanırım türkiye'de hiç rastlamadım.
 • dont be drunken monkey, enjoy monkey shoulder responsible seklinde topluma mesaj vermeyi de ihmal etmeyen scotch.
 • viski uretimi esnasinda malt uretilirken buyuk kapali depolarin zeminlerinde uzerine su serpilerek filizlendirilen arpa bu asama sirasinda birbirlerine yapisarak buyuk toplar haline gelmesinler diye surekli kurek ile karistirilmak zorundadir. bu islem calisanlarin saatlerce bellerini bukerek gayet aci veren bir sekilde kureklerini kullanmalarini gerektirir. yillar sonrasinda bu calisma sekli monkey shoulder diye adlandirilan ve omurganin deforme olmasi ile ortaya cikan, bir omuzun surekli bir digerinden daha asagida durmasiyla beliren bir durus bozuklugunu beraberinde getirir.

  yukarida adi gecen ve uc degisik single malt viskinin karistirilmasi ile siselenen viski de adini buradan almaktadir.
 • türkiye!de satılacak kısa bir zaman sonra. şisesinden güzel yağdanlık olur.
 • güncel fiyat vermek gerekirse 22 gbp ye aldım biraz önce.
 • migros/macrocenter'da kasım 2015 itibariyle 130tl civarlarında satılıyor. tam rakam vermeyeyim bir kaç aydır bakmadım yalan olmasın, bu civarlarda ama.

  kokusu bu seviyede bir viskiye göre çok çok çok iyi, bunda yapımında kullanılan üç single malt'ın etkisi de büyük elbette. ***
  bir kaç viskisever dostumdan da iddialı yorumlar gelince geçenlerde yaptığımız tadımın lineup'ında görmek çok heyecanlandırmıştı beni.

  malesef çok genç maltlardan yapıldığı hemen kendini belli etti. çok sivri köşelere sahip, çok sert mizaçlı bir damağı var. alkol seviyesi %40 (belki 43 ama 46-50 falan değil) olmasına rağmen daha yüksekmiş gibi davranması bundan. burunda bu kadar harika iken, damakta bu kadar sert ve aroma kesici olması biraz üzücü oldu.
  normalde aromaları serbest bırakmak için yapılan su katma işlemini çekinerek yaptık ve tahmin ettiğimiz gibi çok genç olduğunun bir başka göstergesi olarak su katınca bütün koku kayboldu gitti, daha içilebilir bir tada dönüştü.

  benim gözümde yazın alınıp bir buz kalıbından geçirilip, buzsuz şekilde içilebilecek bir viski olarak yer edindi.
  lakin daha düşük fiyata bulunabilen irlanda şaheseri *(bkz: tullamore dew) halen bir numaralı yaz viskisi benim için. ama ben yazın lagavulin de içiyorum, beni referans almak çok doğru olmayabilir. :)
 • çok genç maltlardan yapılmayan, örneğini çok fazla görmediğimiz bir blended malt (eskilerin değimiyle pure malt veya vatted malt) yani sadece malt viskilerin harmanlanması ile şişelenen bir viskidir.

  içinde balvenie, glenfiddich ve kinninvie malt viskileri bulunur. zaten hepsi aynı grubundur ve neredeyse yan yana dizilmiş damıtımevleridir.

  monkey shoulder gerçekten çok başarılı bir viski. pürüssüz bir damağı vardır, yaz ayları için de uygun bir viskidir. şeri fıçısı etkisini rahatlıkla hissedersiniz, burunda tatlı notalar alırsınız. geçtiğimiz yıl, (nasıl kriterlere sahip bir yarışma bilemem artık) ancak en trend viski seçildi avrupa'da.

  yanında güzel bir tatlı ile içebilirsiniz. tatlı kokularının arkasından gelen alkol hissi, tatlılar ile müthiş bir uyum sağlıyor. ya da kuru meyveler ile deneyin.

  tavsiye ediyorum. özellikle fiyat/performans muazzam. maalesef ülkemizde satılmasına rağmen stok sıkıntısı çekiyorlar, yani gördüğünüz yerde alın, pişman olmazsınız.

  slainte

  diğer naçizane viski tadım notlarım için: #44244863
 • fiyat/performans açısından en iyilerden.

  yudumladığınız anda hoş bir vanilya-bal esansı burnunuza geliyor, boğazdan çok rahat geçiveriyor, uzun süre damakta tat bırakıyor.

  içimi de gerçekten çok hafif, viskiyi pek bilmediği için ağır bulan bünyelere de rahatça tavsiye edilebilir.

  yukarıda da yazar arkadaşların belirtildiği gibi, tatlı ile birlikte gerçekten iyiden iyiye muazzam bir şeye dönüşüyor.

  yanında da ibrahim maalouf'tan la porte bonheur dinlenebilir.