*

şükela:  tümü | bugün
 • "tek eşli" yerinde de geçebilir, yani bayanlar da bu kelimeyi kullanabilir.
 • (bkz: monogamous) tek eslilik. bunu bi filmde duymuştum, 3. işine giden bir telekiz, o gece birlikte oldugu kisiye aşık olduğunu ve monogamous olduğunu soyluyodu aglayarak. bunun icin en carpici anlatım bicimi o sanırım. nasıl hafızaya kazinmissa.
  filmin ismini de hatırlarsam editlerim.
  hatırlattılar sagolsunlar.
  edit:true romance
 • kadınlar için sanırım monogamus kelimesi kullanılıyor.
 • mono 1. gam gamet eşey işte.

  gönül işinde mana arayan insanın geleceği yegane nokta. hayat eğer sadece yemek içmek ve birtakım hıyarların koynuna girip yatmak olamaz ise hoş geldiniz.

  günümüz ilişkilerinin en temel yanılgısı ve dandik toplumların en büyük eksiklerinden biri neden- sonuç illiyeti kuramama vasatlığıdır. özellikle sosyal bilimlerde bile bu bağı kuramayan insanlardan konu en özel durumlara geldiğinde bunu kurabilmelerini beklemiyoruz. fakat insan için en çekici diyebileceğimiz konuda neyin gerçekten çekimi başlattığı ve neyin bu çekimin sonucu olduğu üzerine hiç düşünülmemiş olması son derece tehlikeli bir cehalet. öyle ki berbat aileler kurulmaya ve mutsuz çocuklar yetiştirmeye giden süreçlerin önünü açan bir cehalet bu maalesef.

  birileri sevdiğine şiir yazar birileri sokaklarda arar birileri sevişir, içine kapanır, reddedilir, evlenir.. ve bunun gibi yüzlerde edim esasen sonuçtur. birine şiir yazıyoruz diye aşık olmayız. sevişiyoruz diye aşık olmayız. özlediğimiz için aşık olmayız. tüm bunlar çekimi güçlendirebilir ama neden olamazlar.

  dolayısıyla malum durumun oluşmasını sağlayan öznel nedenler üzerine düşünmeye başlayan her birey; hem kendi benliğini çözmeye başlayacak hem de aşka yüklediği anlamları ve değerleri tek tek bulmaya başlayacaktır. bulduğunda da hg hg

  şimdi buradasınız.