şükela:  tümü | bugün
 • teke$lilik
  (bkz: poligami)
 • insan doğası gereği tek eşli yaşayan bir canlı değildir. ancak; çevresel faktörlerin etkisi ve içerisinde bulunduğu duygular insanı monogamiye doğru yönlendirmektedir.

  yerleşik hayata geçilmesiyle beraber ortaya çıkmıştır. hayatı boyunca sahip olduğu toprağı korumaya uğraşan erkek, varlığını kendi neslinden emin olduğu, kendi dölü olan birisine/birilerine bırakma güdüsünden dolayı birlikte olduğu kadını monogami'ye iter.
 • "insan dogasina aykiriiiiiiiiiiiiiiiiiii" diye bagri$an arkada$larimiza beton binalar dikip bocek gibi icinde ya$amanin, her gun bilmemkac saat yolculuk ederek i$e varip yorulup geberip sonra gene bilmemkac saatte eve donmenin, 35 derece sicakta kravat takip gomlek giymenin, doktora yapicam diye yillarini ayni ekrana bakarak gecirirken kelle$menin de insan dogasina pek uygun olmadigini hatirlatmak isterim.

  insan olarak "dogal" bir canli olmadigimizi nasil anlatabilirim diye du$unurken sicaktan uykum geldi.
 • insan doğasına aykırı değildir, en basit örnek olarak insan testisinin vücut ağırlığına oranını diğer primatlarla karşılaştırınca da bunu görüyoruz zaten.
 • insan dogasinin nasil tanimladigi konusunda beni kuskulara dusuren basliga sahip konsept. yahu insan dogasi evrimlesmis de bu hale gelmis, dogasi bu olmus yani ademin.sen diyor musun reptile'larin dogasina aykiri karaya cikmak diye? e vaktiyle hepsi aqua bazli canli iken aykiri imis, evrimlesmis hidirlar habitati degismis dolayisiyla dogasi da degismis.

  son 2000 yila bak insan dogasi bu de. oh ne ala, o zaman ben de son onbin yila bakip insan dogasinda kadini ikincil canli olarak gormek var diyeyim, beni iple sallandirirlar vallahi. etmeyin kardesim.

  monogami insan dogasinda vardir elbette, cunku gunumunuz toplumu bu sekilde yapilandirmistir kendi dogasini.
 • cinsel statükoculuktur.
 • emma goldman'a göre ''kadınların eve kapatılması ve erkeklerin onları kendi mülkiyetlerinde görmelerinin sonucu olarak ortaya çıkmış; ayrıca, seks tekeli doğurup kaçınılmaz bir şekilde kıskançlık yaratan, insanlığın doğuşundan çok sonraki çağlarda rastlanmış bir cinsellik yolu''dur.

  (bkz: jealousy causes and a possible cure)
 • deli yaşlarda çok umursanmaz ama bir yerden sonra dikkat edilesi.
  bi göz atmalı
 • biraz salakça argümanarla karşı çıkılmış olgu.

  denmiş ki, "ayy ben sevdigim insani nasil paylasirim" diyorsaniz sorum su, anne babanizi kardeslerinizle nasil paylasiyorsunuz?

  birincisi, anne, baba ve kardeşi seçmiyoruz, varlarsa varlar, elimiz mecbur (allah başlarımızdan eksik etmesin tabi)
  ikincisi mantığı yukarıdaki gibi yürüteceksek o zaman sadece 1 tane de arkadaşımız olmalı ne de olsa paylaşamıyoruz. hadi o arkadaş güzellik yapayım 1 kız 1 erkek arkadaş olsun da hayatı renklensin.

  adam ben genişim demiyor da anne babanı kardeşlerinle nasıl paylaşıyorsun diyor. pes!
hesabın var mı? giriş yap