şükela:  tümü | bugün
 • koku ve tat algısında hassasiyet yaşayanlar dikkat etsinler. bu katkı maddesinin hakkında birçok iddia var migren krizlerini de tetiklediğine yönelik. unutmadan, doğal olarak da bünyede oluşan bir maddedir ama katkı olarak bu miktarın katlarcası vücudumuza giriyor.
 • kamuoyunu yüksek fruktozlu mısır şurubu konusunda bilgilendiren habertürk çalışanlarından, araştırmalarını istediğim başka tür bir zehir.
 • çiğnenebilir cisimleri yiyecek tadına büründürebilen şerefsizlerden en popüleri. komutan logar?
 • ceğ vitamini deposu bir tür katkı maddesi.
 • bir gıda için etiketinde no msg yazılabilmesi için amerika ve kanada'da içinde serbest glutamat olmadığının kanıtlanması gerekir. bütün hidrolize proteinlerde vardır. çocuğunuzda süt alerjisi varsa yemek zorunda olduğuna inandırıldığınız mamada en çok vardır. ama milupa'ya sorarsanız pişkin bir şekilde glutamat başka monosodyum glutamat çok başka filan der. farelerde yüksek dozu beyin hasarı yaptığı için düşük dozu güvenli sayılmıştır ama düşük dozu ne kadar düşüktür o da belli değildir. vahşilikte sınır tanımayan "piyasanın" tadı tuzudur. nasıl olsa beyninde ur çıkan lösemi olan için şüpheli çoktur sözkonusu piyasa sayesinde. hangisi olduğunu bilemezsiniz. ama beddua edebilirsiniz birilerine el kadar bebenize her bakıp , içiniz titrediğinde. edit: vücutta ya da doğada olması bir şeyi otomatik olarak masum kılmaz. vücudun ihtiyacına göre üretmesi başkadır ki bu madde vücudun dışarıdan alması elzem olmayan kendi üretttiği bir amino asittir, adrenalin de vücutta üretilir ama adrenalin enjekte ederek bir insanı öldürebilirsiniz. ayrıca doğal olan formunda endüstriyel olandaki toksik yan ürünler yoktur.
 • gıdalara aroma arttırıcı olarak eklenen bir maddedir. aşağıdaki mantıkla çalışır;

  tad alma duyumuz diğerleri gibi bir uyarıcı ile sinirlerde oluşan sinyallerin beyne ulaşmasıyla oluşur.

  fakat beyindeki ilgili bölge ilk uyarıdan sonra tadı oluşturan madde ağzımızda olduğu sürece (-ki yuttuktan sonrada tad ağzımızda kalır) sinyallerin seviyesine karşı duyarlılığını hızla düşürmeye başlar. bu sebeple bazen çok tatlı bir yiyecekten sonra alınan gıda (örn.içilen çay) bize şekersizmiş gelir. çoğu kez farkında olmasak bile yemek yerken de aynı olay gerçekleşir. aynı yiyeceğin ilk lokması ile son lokması arasında tad azalması mevcuttur, buna duyarlılık azalması neden olur. aroma arttırıcı ihtiva eden gıdalar hariç. örneğin mono sodyum glutomat tad alma bölgemizi uyararak daha fazla hassaslaştırır ancak bu hassaslaşma sadece o ürünü tüketirken görülür. reseptörlerle ürün teması geçince tad duyusu normale dönmektedir, bu tip gıdaların yoğun tüketilmesinden sonra diğer msg içermeyen gıdalardan tad almamız azalır.
  hazır çorba ile başlanan yemeklerde bu açıkça gözlenebilmektedir.

  glutamat 2 cinstir. proteine baglı ve serbest amino asitli. gıdalarda doğal olarak iki cinsi de bulunur. serbest olan en çok rokfor, parmesan, domates, maya ve soyada bulunur. serbest olan aroma arttırıcıdır. serbest glutamat üretmek için proteinin hidrolize edilmesi (fermentasyona benzer) gerekir.

  monosodium glutamat en cok deniz yosunundan ve soyadan yapılır. uzakdoğu mutfagında çok fazla bulunur. sadece paketli ürünler değil, restoranlarda da cok kullanılır. kişisel hassasiyete ve birlikte alındığı gıdalara bağlı olarak kaşıntı, batma hissi , nefes darlığı, baş ağrısı, baş dönmesi gibi yan etkilerine neden olabilir. günde (kiloya bağlı ama) ortalama 3 gr dan fazla alınmamalı imiş...
 • bildiginiz yemek tuzu (nacl) bile her bir bunyede farkli farkli etkime gosteriyorken, hakkinda ki spekulasyonlarin dinecegini dusunmuyorum acikcasi. hangi doktora gitsen once tuzu, unu, sekeri birak der mesela.

  tuzsuz yemegin tadinin yok olmasi, -ne bu beaahh tuz yok mu, ordan uzatsana, demenizin sebebi tuzun tad arttirici bir madde olmasidir. tuz ayaga dusmus soframiza bakkaldan, marketten giriyor, bu msg denen zikkim madde ise hazir gidalardan. eee?

  iyi mi kotumu bilmem ama hazir gidalarin lezzetli gibi(!) durmasinin bizatihi sebebidir.
 • artık heryerde,herşeyde. ne yersek yiyelim"'mmm lezzetliymiş bu" dedirte,kanser yapan gıda katkı maddesinden başka birşey değildir.
 • piyasada çin tuzu olarak da bilinmekteymiş. haberlerde izlememin ardından, acaba birazdan yiyeceğim lays zeytinyağlıda (bkz: lays zeytinyağlı serisi) da var mıdır diye baktım. bilin bakalım sonuç ne? sanırım dışardan hazır hiçbir yiyeceği yememek gerekiyor.