şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 552 yılının sonbaharında meydana gelen doğu roma imparatorluğu generalı narses imparator ı. justinianos namına ostrogotlar krallığı'nın son kralı teya'yı mağlup etmiştir. bu, gotlar savaşı (535-554)'nın son büyük muharebesiydi.

  arka plan
  ostragotlar'ın birkaç ay önce taginae muharebesi (veya busta gallorum savaşı)'nda mağlubiyete uğramışlardı ve ostrogot krallığı kralı olan totila'nin bu savaşta öldürülmüştü. bu muharebede hayatta kalan totila'nın en yakın komutanlarından olan teya, kardeşi aligerm'in elinde bazı mevkiler bulunan güney italya'ya campania'ya doğru kaçmaya başladı. bu kaçma sırasında bu mağlubiyet felaketinden hayatlarını kurtarıp kaçmakta olan diğer ostrogotlar askerleri ve ostrogotlar ileri gelenleri olan scipuar, gündulf (indulf), gibal ve rağnarış onun ordusuna katıldılar. teya, askerler tarafından geleneksel olarak bir kalkan üzerinde havaya kaldırılarak ostrogotlar krallığı kralı olarak seçildi.

  kral teya önce po nehri kuzeyinde bulunan franklar kralı ile müttefiklik kurmayı denedi. franklar kralı theudibald'a güzel hediyelerle birlikte bir elçi gönderdi. fakat franklar kralı buna yanaşmadı ve tarafsız kalacağını kral teya'nın elçisine bildirdi.

  kral teya bir süre orta italya'da tutundu. sonra güneye napoli civarına çekilmek ve bu bölgede elinde bulunan askerlerle ostrogotlar için bir son direniş yapmaya karar verdi.

  bizanslılar ordusu komutanı narses ise güney italya'ya doğru ilerlemeye başladı ve güzergahı üzerinde bulunan ve hatta uzakta olan italyan şehirleri bizanslılar idaresine geçmek icin temsilciler göndermeye başladılar. bizanslılar önce ostrogotlar elinde bulunan roma'yı kuşatma altına aldılar ve fazla direniş görmeden şehri tekrar ellerine geçirdiler. bu sırada eski ostrogotlar kralı olan ve ölmüş olan totila'nın toplamis oldugu büyük bir ostrogotlar hazinesini napoli körfezi'nln kuzeyinde bulunan cumea'da ostrogot korumalar altında bıraktığı bizanslılarca öğrenildi. bu hazineyi eline geçirmek için bizans ordusus komutani narses ordusu ile napoli körfezi'ne yöneldi.

  muharebe
  ostrogotlar ordusu da cumea'da eski kral totila'nın bırakmış olduğu ostrogot hazinesini bizanslılar ellerine geçmesini engellemek için napoli körfezi'ne doğru yürüyüşe geçti. napoli'nin güneyinde vezüv dağı eteklerinde bulunan eski pompeii'ye çok yakın (modern campania'da bulunan) nuceria alfaterna adlı bir mevki civarında bulunan "mons lactarius" ("süt dağı" anlamına gelen ve günümüzde "monti lattri" adını taşıyan mevkiide) narses, ostrogotların yolunu keserek bu mevkide bir sahra muharebesi yapılmasına neden oldu.

  552 yılının sonbaharında (belki de 553 başlangıcında) iki ordu "mons lactarıus"'da karşı karşıya geldiler. ostrogotlar kendilerini dar bir boğazda konumlandırdıkları için bizanslı askerlerinin sayıca üstünlüğünü kullanmalarına engel olundu. şiddetli muharebe iki gün sürdü. muharebinin ilk gününde ostrogotlar kralı ve komutanı teya bir mızrak darbesi ile yaralandı. teya, kalkanını değiştireceği anda, bir bizansli asker tarafından ölümcül darbelere maruz kalıp hayatını kaybetti. bizanslı askerler teya'nın başını kesip bunu bir mızrağa takılı olarak savaşçı ostrogotlar gösterek onların savaşma morallerini kırmak istediler. fakat teya'nın kardeşi olan aligerm ile halka hayatlarını kaybetmeden, yaşamakta kalan diğer ostrogot savasçılar bizanslılarla bir gün daha mücadele ettiler.

  ikinci günün sonunda yapılan müzakereler sonunda ostrogotlar ve bizanslılar aralarında bir anlaşmaya vardılar. ostrogot savaşçıları serbest çıkış karşılığında kendilerini ve silahlarını teslim edeceklerdi. fakat bu teslim olmaktan sonra serbest bırakılıp italya'yı terk etmek zorunda kalacaklardı.

  sonuç
  bu muharebe 535'den beri sürmekte olan gotlar savaşı'nın son muharebesi oldu. bu muharebeden sonra hayatta kalan ve anlaşmaya göre teslim olduktan sonra salıverilen ostrogot savaşçılar yapılan anlaşma sartlarına uyarak italya'yı terk etmek zorunda kaldılar. italya'da tek meşru hükümet olarak bizans ımparatorluğu kaldı. ilk ostrogotlar krallığı kralı olan büyük teoderik'in kurduğu devlet hukuken sona erdi. tektük ostrogotlar garnizonlarının 562 senesine kadar bizanslılara mukavemet gösterdiklerine rağmen bu muharebe bizans ımparatoru ı. justinianos'un ideali olan italya'nın tekrar (doğu) roma yönetimine geçmesini sağladı.

  kaynak