şükela:  tümü | bugün
  • almanya'nin belcika sinirinda, turistik, kücük, sirin ve icinden gecen derenin olusturdugu vadide kurulmus olan kasaba/sehir.
    ikinci dünya savasinda, biraz gizli sakli gibi bir yerde bulundugu icin bombardimanlardan kurtulmus, bu sayede tarihi doku korunarak günümüze kadar gelmistir. ancak bu gizli sakli olmasinin tek dezavantaji olarak amerikan ucaklarindan bos alana diye birakilan bombalardan teki sehre isabet etmis ve simdi tam hatirlayamiycam ama 20-30 kisinin ölümüne neden olmustur.
  • gidilesi görülesi hayran olunası bir güzelliktir aslında, bu kadar bombalanan bir bölgede yer alıp da böylesi korunabilmiş başka bir şehir yoktur kanımca. eğer yolunuz almanya'nın batısına düşerse bu güzelliği mutlaka gidin görün derim. şehirde yürürken 1500 lü yıllarda yaşıyor hissine kapılacak ve bu muhteşem dokuda kahvenizi yudumlarken iyi ki de gelmişim diyeceğinize eminim.
  • batı almanya, doğu belçika'nın çok da göz önünde olmayan güzelliği. iki ülkenin o kadar ortasında ki bence bölgenin yerlileri de hangi ülke sınırları içinde olduklarını bilmiyorlardır. yeşillikler içinde sakin bir gün geçirmek için kesinlikle tercih edilmeli.